A Reuters összefoglalója szerint 362 580 embert evakuáltak eddig, ebből 177 500-at a fukusimai erőmű környékéről, a többieket a földrengés által lakhatatlanná vált városokból. 1,17 millió épület sérült meg, 14 623 teljesen megsemmisült. 256 819 háztartásban nincs áram, és 1,04 millióban folyóvíz. Az eltűnt személyek listáján 11 746 név szerepel (szombat esti adatok). A helyreállítás a katasztrófa után a becslések szerint 200 milliárd dollárt fog felemészteni, ami a második világháború óta a lagnagyobb újjáépítési költség az országban.
A japán kormány arra figyelmeztet, fennáll a veszélye egy újabb robbanásnak a fukusimai erőműben, ezúttal a 3-as számú reaktornál - írja az AFP. Edano Jukio kormányszóvivő szerint a robbanásveszély azért áll fenn, mert robbanékony hidrogén gyülemlett fel a fukusimai atomerőmű hármas reaktorában. Az MTI azt írja, hogy a robbanás következtében megemelkedne ugyan a környéken a sugárzás szintje, de ez nem jelenthet veszélyt az ottani települések lakóira nézve.
Meghaladta a törvényi határértéket a radioaktív sugárzás vasárnap a robbanásban megsérült fukusimai atomerőműnél - közölte a létesítményt üzemeltető tokiói elektromos művek. A megnövekedett sugárzás feltehetően a hatos reaktorblokkból ered, ahonnan radioaktív gőzt eresztettek ki, mert - akárcsak korábban egy másik, az egyes számmal jelölt blokknál - itt is leállt a hűtőrendszer, ezért fennáll a magolvadás - egy ellenőrizetlen nukleáris reakció - veszélye.
Az atomerőmű-komplexum környékéről már korábban kitelepítettek csaknem 200 ezer embert.
Mivel leállt a Fukusima 1 hármas reaktorának üzemzavari hűtőrendszere, nőni kezdett a nyomás a reaktorban. Emiatt ismét radioaktív gőzt fognak kiereszteni – írja a Reuters. A legfrissebb jelentések szerint 15 embert érhetett többletdózis.
Az AFP közben Robert Alvarez amerikai nukleáris szakértőt idézve azt írja, hogy a tengervízzel való hűtés "elkeseredett tett", ami akár komolyabb katasztrófára is utalhat.
A japán nukleárisenergia-biztonsági ügynökség szóvivője újságíróknak azt mondta, hogy nem működik a Fukusima 1 hármas reaktorának vészhűtése – közölte a Reuters. A helyszínen levő szakemberek sürgősen próbálják pótolni a hűtést. Közben az AP azt közölte, hogy már 170 ezert evakuálnak a fukusimai térségből.
A Reuters szerint a Fukusima 1 erőmű közelében körülbelül 160 ember lehetett kitéve sugárzásnak, a japán nukleárisenergia-biztonsági ügynökség egy szóvivője szerint kilenc ember a sugárterheltség lehetséges jeleit mutatja.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szerint a Japánban történt földrengés káros következményei a nagy távolság miatt Magyarországra nem juthatnak el, ezért kormányzati intézkedés nem szükséges az ügyben. Dobson Tibor hivatalvezető azután tájékoztatta az MTI-t, hogy az OKF főigazgatója szombat délután egyeztető értekezletet tartott mindazon tárcák és országos hatáskörű szervezetek vezetőinek részvételével, amelyeknek információjuk és hatáskörük van a Japánban kialakult helyzet Magyarországot esetlegesen elérő hatásának elemzésére. Az állami szervezetek folyamatosan figyelemmel kísérik a Japánban történt súlyos katasztrófahelyzetet.
Az ABC összefoglalója a földrengés következményeiről, korábban még nem látott képsorokkal.
"Úgy tűnik, hogy az uralkodó szélirány a Csendes-óceán felé hordja az atomerőmű robbanása utáni szennyeződést" – idéz a BBC egy francia nukleárisenergia-biztonsági szakértőt, Andre-Claude Lacoste-ot.
A Guardian videóriportja a keleti partokról, ahol a cunami pusztított. Az első képsorok Mijagi prefektúra Minamiszanriku városa fölött készültek – ez az a térség, ahol majdnem tízezer ember eltűnt.
Képeket és beszámolót küldött szerkesztőségünkbe a Dzsószai Nemzetközi Egyetem magyar tanára, Király Attila, aki Csiba prefektura tengerparti szakaszán volt a napokban. Röviden összefoglalta, hogyan látta szombaton a földrengés utáni Csibát:
"A Tokiótól keletre fekvő Csiba városa, Csiba prefektúra székhelye fontos vasúti csomópont. Innen indul a Japan Railways vonala a Narita nemzetközi reptér és a csendes-óceáni partvidék felé. Ezeken a vonalakon (Narita-vonal, Ucsibó-vonal és Szotobó vonal, Tógane-vonal) sokkal később állt helyre a közlekedés, mint az innen nyugatra, Tokió irányába található vonalakon.
A város reggelre már igyekezett visszatérni normális ritmusába. A belváros bevásárlóutcáin nagyon sok üzlet kinyitott, de sokkal kevesebben voltak az utcákon, mint általában szombaton. A városban egyáltalán nem volt pánik, de az üzletekből nagyon hamar eltűntek a pékáruk, a szendvicsek és a készételek. A belvárosban néhány helyen megsérült a homlokzat, javítani kellett a vízcsöveket is. A városban tegnap óta folyamatosan reng a föld, észlelni a kisebb-nagyobb utórengéseket.
Lezárták a Csiba Kikötői Parkban a kilátót. Itt megsérült a lift a pénteki erősebb rengések során. A Kikötői Parkban csak néhányan voltak, és a Cosmo Icsiharai Kőolajfinomító telepe közvetlenül naplemente előtt, délután öt óra tájban még mindig füstölt."
A BBC a Japan Timest idézve azt írja, hogy a földrengés sújtotta Japán energiaellátási gondokkal küzd, mert erőművek is megsérültek a katasztrófában. Szombat délre 5,1 millió háztartásban nem volt áram Japán északi részén. A szakemberek és az önkormányzatok azt kérték a lakosságtól és a vállalatokról, hogy spóroljanak az energiával.
Kína nem változtat atomerőmű-építési programján, de hasznosítani fogja a Japánt ért földrengés okozta nukleáris szivárgás tanulságait - jelentette ki Pekingben a környezetvédelmi tárca helyettes vezetője szombaton.
A Nukleráj atomenergiai szakblog folyamatosan kommentálja a fukusimai azomerőmű-baleset fejleményeit.
Egy atomerőművi alkalmazott súlyos sérüléseket szenvedett egy darukezelő fülkében, később meghalt, a Fukushima II hármas blokkjánál egy alkalmazott 106 mSv dózis szenvedett el (ez a Magyarországon érvényes egy éves átlagos foglalkozási korlát ötszöröse).
Az AFP szerint a japán nukleáris ügynökség a hétfokozatú Nemzetközi Nukleáris Eseményskálán (NES) 4-es besorolást adott a fukusimai üzemzavarnak. Ez ellentmond annak a korábbi feltételezésnek, hogy legalább 5-ös, vagyis "külső kockázattal járó baleset" történt. A 4-es besorolás neve "létesítményen belüli hatású baleset".
A NES-t a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) hozta létre 1990-bem. A csernobili katasztrófa utólag 7-es besorolást kapott, az 1979-es Three Mile Island-i baleset 5-öst.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat is gyűjtést hirdetett a földrengés és szökőár károsultjainak megsegítésére. Pénzadományokat az alábbi bankszámlára fizethetnek be: 11784009-20005320. (MTI)
Az Ázsiai Labdarúgó Szövetség (AFC) elhalasztotta a Japánba kiírt Bajnokok Ligája-mérkőzéseket. A jövő héten Nagojában és Kasimában rendeztek volna BL-találkozót. A válogatott szövetségi kapitánya, Alberto Zaccheroni úgy döntött, hogy egyelőre hazatér Olaszországba. (MTI)
A Mijagi prefektúrában lévő Minamisanriku városban nem találnak több mint 9500 embert, jelentette a CNN a Kyodo hírügynökségre hivatkozva. A Wikipédia szerint a város lakossága 2004-ben 19 170 fő volt.
Jukio Edano, a japán kormány kabinetfőnöke szerint csak a reaktor külső burka omlott le a robbanás következtében. A reaktort egy biztonsági acéltartály, ezt pedig egy betonépítmény vette körül. A hűtővíz szintjének a csökkenésekor hidrogén szabadult fel, amely a két tartályfal közé jutva oxigénnel vegyült, és berobbant. A betonépítmény összeomlott, a benne levő acéltartályban azonban nem volt robbanás, az nem károsodott. A reaktort tengervízzel fogják lehűteni. A feltöltés öt-tíz órát vesz igénybe, a teljes hűtési folyamat viszont tíz napig is eltarthat. (MTI)
Nem hivatalos információk szerint sikerült úrrá lenni a helyzeten, de a veszély még nem múlt el. A reaktort tengervízzel hűtik le. A robbanás óta eltelt időben folyamatosan csökken a sugárzás mértéke.
Jukio Edano, a japán kormány kabinetfőnöke a tokiói villamosművekre hivatkozva sajtótájékoztatón elmondta: a reaktort tartalmazó fémtartály nem sérült meg a fukusimai robbanásban. (Guardian)
Nagyon régi atomerőmű a fukusimai, a hatvanas években kezdték el építeni, márciusban akarták bezárni. A világ 25 legnagyobb atomerőművének az egyike. Reaktorainak teljesítménye egyenként is két-háromszorosa a paksinak, és négy helyett hat van. Nem volt olyan magas a hőmérséklet, mint a csernobili robbanásnál, és jóval kisebb erejű lett a robbanás, mert előtte szabályozó anyagot használtak, és a gőzt is engedték folyamatosan. Az erőmű környékén 10-20 kilométeres körzetben szóródott szét a radioaktív anyag. A probléma az, hogy a szökőár ezt továbbviheti. (via wikipédia)
A fukusimai atomerőműben történt robbanás miatt nem utazik el Japánba a Magyar Református Szeretetszolgálat hattagú orvoscsoportja, közölte Gilicze Réka szóvivő. Az utolsó pillanatban lemondták az utazást, mert nem akarják veszélybe sodorni az orvosok életét, egészségét. (MTI)
Magyarországot semmiféle veszély nem fenyegeti a fukusimai robbanás után, mondta Lux Iván, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgató-helyettese. Hivatalos értesítést egyébként csak a robbanás tényéről kaptak, részleteket még nem tudni. (FH)
A tokiói magyar nagykövetség - helyi idő szerint este hét óráig - még két családdal és két személlyel nem tudta felvenni a kapcsolatot. Magyar áldozatról vagy sérültről továbbra sincs információ, de még EU-s állampolgárok sincsenek az áldozatok között, bár szinte mindegyik ország nagykövetsége keres még több saját állampolgárt.
Még kormányzati szintről is egymásnak ellentmondó információk érkeznek a fukusimai robbanásról. A CNN úgy értesült, hogy a robbanást vízgőz okozta, amelyik a hűtés közben keletkezett.
A fukusimai egyes reaktorban történt robbanásról továbbra is semmilyen hivatalos közlés. Jukio Edano, a japán kormány kabinetfőnöke egy sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: "még nem erősítették meg azokat az információkat, hogy a reaktor robbant-e fel". (Guardian)
Hivatalos blogján fejezte ki együttérzését a földrengés túlélőinek és a mentésben résztvevőknek az Európai Bizottság humanitárius ügyekért felelős tagja. Krisztalina Georgieva egyúttal kijelentette, hogy az Európai Unió minden segítséget megad Japánnak. (FH)