Galambszar miatt dőlhetett össze a minneapolisi híd
Az augusztus elején több mint tíz ember halálát okozó minneapolisi híd összedőlésének okát kutató csapat vezetői nem zárják ki, hogy galambok ürüléke is szerepet játszott a tragédiában, írja a Guardian. Szerintük ugyanis a nyolcsávos híd többek között azért omolhatott a Mississippi folyóba, mert az évek alatt felgyülemlett madárszar felgyorsította az acélszerkezet rozsdásodását. A szakemberek korábban főleg konstrukciós hibára gyanakodtak.
A galambok ürüléke ammóniában és sóban gazdag, ezek aztán esővízzel keveredve az acél rozsdásodását kiváltó kis elektrokémiai reakciókhoz vezethetnek. "Hosszabb távon gyakorlatilag meggyengülhet tőlük a szerkezet" - nyilatkozta az AP hírügynökségnek Neal Langerman vegyi szakértő.
Statikus mérnökök már megközelítőleg húsz éve tisztában vannak a problémával, egy 1987-es ellenőrzésen ugyanis nagy adag madárszart fedeztek fel az acél mestergerendák belső oldalán. A hatóságok ennek ellenére csak évekkel később, 1996-ban kezdték rácsok kihelyezésével felszámolni a galambfészkeket. A galambok azonban nem távoztak, valójában csak annyit sikerült elérni, hogy az ürülék a híd más részein halmozódott fel.
A szakértők szerint a madárszar azonban csak az egyik a híd összeomlásának hátterében álló lehetséges okok közül. A vizsgálatokkal most megpróbálják kideríteni, hogy pontosan miért használódott el ennyire a híd tartószerkezete, a hatóságok így akarják ugyanis elkerülni, hogy más öregebb hidak esetében megismétlődjön a katasztrófa. Országszerte közel hetvenhétezer, a minneapolisihoz hasonló állapotú hidat találtak az Egyesült Államokban.