Alvilági háborút akadályoztak meg a magyar hatóságok
További Bulvár cikkek
Nagy súlyú szervezett bűnözői csoportot számolt fel a rendőrség 2004. májusa és 2005. februárja között. A gyanúsítottak területszerzést, hatalomnövelést terveztek, ellentétes érdekeltésgű bűnözői csoporttal akartak leszámolni, számolt be a nyomozást vezető Zsombok György ezredes, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) bűnügyi főosztályvezetője.
A nyomozás február 25-i lezárása után három nappal vádat emeltek R. László és tíz társa ellen emberölés előkészülete, fegyvercsempészet, lőfegyverrel visszaélés és más bűncselekmények miatt, mondta Nánási László Bács-Kiskun megyei főügyész az ügyészi és rendőri vezetők keddi sajtótájékoztatóján Budapesten.
A vádirat szerint R. László irányításával hierarchikusan felépített bűnszervezet jött létre még kilecvenes években. A csoport irányítókból, közvetítőkből és végrehajtókból állt, anyagi forrásait pedig részben illegális eszközökkel teremtette elő. Tavaly áprilisban úgy döntöttek, hogy átveszik egy másik csoport érdekeltségeit és likvidálják a riválisokat.
Területszerzési harc
A nyomozók tavaly áprilisban szereztek tudomást arról, hogy egy szervezett bűnözői kör területszerző tevékenységbe kezd és Balaton-felvidéki érdekeltségekre kívánja kiterjeszteni hatalmát. Ennek érdekében bérgyilkost fogadtak, illetve Szerbiából géppisztolyokat, pisztolyokat szereztek be körülbelül 1,5 millió forint értékben. A hatóságoknak azonban több hullámban - Kecskeméten, Budapesten és a Balatonnál - végrehajtott elfogásokkal sikerült elejét venniük az alvilági háborúnak. A bérgyilkosokat egyelőre még nem sikerült kézre keríteni, esetükben külön nyomozást nyitottak a rendőrök.
Az ügyben összesen tizenöt ember ellen indult büntetőeljárás, közülük négyen vállalták az együttműködést a rendőrséggel, és mivel használható bizonyítékokat szolgáltattak, ellenük megszünteték az eljárást. Ők tanúként fognak szerepelni az ügy bírósági szakaszában. Emberölés előkészületével vádolják Ferencsik Attilát és Csüllög Zsigmondot, az Energol-ügy szereplőit, illetve öt társukat P. Józsefet, G. Nándort, R. Lászlót, M. Richárdot és Z. Imrét.
Támadó jellegű bűnüldözés
Bene László országos rendőrfőkapitány és Polt Péter legfőbb ügyész egyaránt rendkívülinek minősítette, hogy a büntetőeljárás meghiúsítása érdekében komolyan megfenyegettek rendőröket, ügyészeket, érzékelhető törekvések voltak a büntetőeljárás akadályozására. Polt Péter kijelentette, hogy a hatóságok felkészültek az ügyészek védelmére. Mint azt Bene László elmondta, a megfenyegetett nyomozók és ügyészek személyi védelem alatt állnak családtagjaikkal együtt, és a folyamatban van a nyomozás e téren is.
Az országos rendőrfőkapitány álláspontja szerint jó döntés volt az NNI létrehozása, logisztikai hátterének megteremtése, mint szavaiból kiderült: elérkezett az ideje a bűnügyi hírszerzésen alapuló, támadó jellegű bűnüldözésnek. Bene László egyúttal visszautasította a fő gyanúsított ügyvédje által tett kijelentést, ami szerint a rendőrség koncepciós eljárást folytatna védence ellen.
Bolcsik Zoltán, a Nemzeti Nyomozóiroda igazgatója elmondta, hogy az NNI 2004 júniusi megalakulása óta megkapta a szükséges hátteret az eredményes munkához, a jelen ügy sikeres felderítéséhez nagyban hozzájárult, hogy a nyomozati és vizsgálati munka egy kézbe került. A bűnözők vagyoni hátterét is feltérképezik, gyengíteni igyekeznek erről az oldalról is a szervezett csoportok lehetőségeit.