További Bulvár cikkek
A másik gyermek állapota is életveszélyes
A kislány halálát közvetlenül keringési elégtelenség okozta, amely súlyos égési sérülések után igen gyakran fellép. Unokatestvére állapota súlyos, életveszélyes, a szerdán végrehajtott műtét nagyon megviselte.
A tragédia után Kecelről a kiskunhalasi kórházba, onnan a szegedi klinikára, onnan pedig Budapestre, a Heim Pál Gyermekkórházba szállították őket, ám egyik helyen sem volt megfelelő háttér gyógyításukhoz. Budapestről két hete mentőhelikopter vitte a két gyermeket Miskolcra.
ÁNTSZ-elmarasztalás mellett belső vizsgálat
Az égési ügyekben lefolytatott ÁNTSZ-vizsgálat megállapította: a Szent János Kórháznak jelentenie kellett volna a tassi esetnél a Tisztiorvosi Szolgálaton belül működő Központi Ágynyilvántartónak, hogy nem képes a 0-2 éves égési sérültek ellátásához szakasszisztenciát és lélegeztető gépeket biztosítani- mondta az Indexnek a vizsgálatokat koordináló, Dr. Balatoni Mihály.
Nem kellett volna jelentenie a kórháznak - reagált Balatoni állításaira Dr. Nagy Péter Pál, a Szent János Kórház főigazgatója. A kórház az ellátási területéhez - ez Buda és az agglomeráció negyven települése - tartozó sérülteket mindig is ellátta és ellátja - válaszolta Nagy az Index kérdésére. A kórház bár nem rendelkezett 0-2 éves gyermekek ellátásához szükséges szakasszisztenciával, a szakkórházakkal együttműködve mindig biztosította az elsődleges ellátást.
A főigazgató elmondta, hogy a tassi tűz három sérültje közül legalább egyet fogadni kellet volna, ezért belső vizsgálat fogja megállapítani történt-e mulasztás. A 0-2 éves gyermekek ellátásával kapcsolatban Nagy elmondta, a kórház a jövőben fokozottabb figyelmet fordít a tárgyi és emberi feltételek megteremtésére. Jelen pillanatban is tárgyalnak három gyermekaneszteziológus-intenzív szakorvos felvételéről. Ez azt jelenti, hogy a kórház az elsődleges ellátáson túl is kezelhetné a sérülteket, azokat az eddigi gyakorlattal szemben nem kéne továbbszállítani.
Kiválóan végezték munkájukat
A vizsgálat indokolatlannak találta, hogy a Heim Pál Kórház a keceli gyerekeket ellátás után Miskolcra küldte tovább. A kórháznak nincs égési specialista gyermekorvosa, viszont négy lélegeztetőgépe is van, a gyerekek állapotát pedig a János kórház orvosainak segítségével tudták stabilizálni. Emellett a vizsgálat azt is megállapította, hogy az ellátásban résztvevők kiválóan végezték munkájukat, és sürgősen létre kell hozni égési centrumokat mind a budai, mind a pesti oldalon.
A gyermekek biztonságos ellátása miatt volt szükség a Miskolcra történő átszállításra - mondta az Indexnek Dr. Smrcz Ervin a Heim Pál Kórházból. Elmondta, hogy a Heim Pál kórház gyermek intenzív ellátásra, de nem égéssebészeti eljárásokra van berendezkedve. Az ilyen fokú égési sérültek ellátásához állandó égéssebész felügyelete szükségeltetik, hogy a szükséges beavatkozások azonnal végrehajthatóak legyenek. A kórház fel tudna venni égési specialistát, de ezekért a bérekért nem jelentkeznek az orvosok. Az magyar egészségügy legnagyobb problémája a szakképzett utánpótlás hiánya.