Megkezdődött a Siemens-ügy tárgyalása
Elismerte bűnösségét a Siemens-korrupciós botrány első bírósági vádlottja hétfőn, ugyanakkor azt állította, hogy ő maga csak kiszolgáló volt a vesztegetési rendszerben.
A müncheni főügyészség korábban a világ egyik legjelentősebb ipari és elektronikai konszernjének 270 jelenlegi, illetve volt alkalmazottja - köztük vezető beosztású személyek - ellen kezdeményezett eljárást azzal a váddal, hogy közreműködtek a több mint 1 milliárd eurót kitevő megvesztegetési kifizetésekben.
A korrupciós ügyletre több mint másfél évvel derült fény, a vizsgálatok azóta kiderítették, hogy a botrány a konszern szinte valamennyi területére kiterjedt, és a különböző megrendelések elnyerése fejében számos európai, továbbá Európán kívüli országban utaltak ki megvesztegetési pénzeket, továbbá egyéb illegális ügyletekre.
A müncheni ügyészség hétfőn kezdte meg az első vádlott, egy bizonyos Reinhard H. ügyének tárgyalását. Az 57 éves volt alkalmazott - aki a cég elektronikai részlegénél dolgozott - bírósági források szerint elismerte bűnrészességét, de hangoztatta, hogy egyfajta kiszolgálóként annak idején - több mint egy éven keresztül - csak a felsőbb utasításokat hajtotta végre.
Ezeknek az utasításoknak megfelelően feladata a fekete pénzek átutalása, továbbá a korrupciós ügyletek leplezése céljából úgynevezett fiktív cégek létrehozása volt. Szavai szerint neki kellett biztosítania azt, hogy a korrupciós pénzek a címzetteknél landoljanak. Neki és kollégáinak kezdettől fogva fenntartásaik voltak a törvénytelennek tartott ügyletekkel szemben, de - mint fogalmazott - utasításra, a cég érdekében cselekedtek.
A megvesztegetési ügyletek egyébként 2000 és 2006 között történtek. Reinhard S. szerint azokról tudomása volt a konszern akkori, legmagasabb rangú vezetőinek, egyebek között az igazgató tanács képviselőinek is.
Az elsőszámú gyanúsított korábban Heinrich von Pierer, az igazgató tanács, majd a felügyelő bizottság egykori elnöke volt, akit több korábbi Siemens-menedzser is megvádolt azzal, hogy a tetemes megvesztegetési pénzek kifizetésére ő adott utasítást. Von Pierer - aki 1992 és 2005 között volt az igazgatótanács elnöke, majd 2007 tavaszáig a felügyelőbizottság élén állt - cáfolta az ellene felhozott vádakat. A müncheni ügyészség a közelmúltban úgy döntött, hogy nem indít hivatalos vizsgálatot indít Heinrich von Pierer tényleges szerepének tisztázására, a hétfői tárgyalás azonban új megvilágításba helyezheti a korábbi határozatot.