Heten az elsüllyedt tengeralattjáró fogságában
Sekélyebb vízbe vontatják azt az orosz mini-tengeralattjárót, amely csütörtökön gabalyodott halászhálóba Kamcsatka közelében. A Rosszija orosz televíziós csatorna értesülése szerint vontató aknakeresők segítségével a legközelebbi zátony felé húzzák a Priz ASZ-28 jelzésű mélytengeri mentőhajót. A megteendő távolság 15 kilométer.
A mini-tengeralattjáró belsejében általában öt napra elegendő levegő és élelem van, közölte az orosz haditengerészet egyik illetékese pénteken.
A Priz 13,5 méter hosszú, 5,7 méter magas kutatóhajó a Berezovi-öbölben feneklett meg, körülbelül 190 méter mélyen, Petropavlovszk-Kamcsatszkijtól hetven kilométerre.
A mini-tengeralattjáró levegő és élelmiszerkészleteiről ellentmondásos hírek érkeztek eddig, a fentebb említett öt nap helyett egy illetve két napra elegendő oxigénről is szólnak a borúlátó híradások.
Halászhálóba akadt?
A hivatalos verzió szerint a mélytengeri kutatóhajó szerdán süllyedt el, de csak másnap fedezték fel a balesetet. A katonák már megkezdték a mentési munkálatokat.
Más források szerint az orosz csendes-óceáni flotta mini-tengeralattjárója csütörtökön hajtott végre merülést az egyik kamcsatkai öbölben, amikor beleakadt egy ismeretlen tárgyba és nem tudott a felszínre jönni. Katonai szakértők szerint a kutatóhajó valószínűleg egy tenger mélyén fekvő kábelbe vagy elsüllyedt halászhajóba akadt bele.
Az orosz tévéértesülésekre hivatkozó Reuters úgy tudja, hogy halászháló tekeredhetett a hajtócsavarra, miközben csütörtökön katonai gyakorlófeladatot hajtott végre.
Segítséget kérnek a mentéshez
Korábbi hírek szerint már a helyszínen van tíz orosz mentőhajó és egy japán hajó is segítséget ígért. A RIA Novoszty hírügynökség friss jelentése szerint az orosz haditengerészet vezetősége segítséget kért a mentéshez az amerikai flotta Csendes-óceánon hajózó egységeitől is.
Szinte pontosan öt évvel ezelőtt történt az egyik legsúlyosabb orosz atomtengeralattjáró-katasztrófa. A Kurszk rejtélyes balesetében 118 ember halt meg a Barents-tengeren.