További Bulvár cikkek
Boross Norbert, az Elmű kommunikációs igazgatója a szerdai esti viharkárokról elmondta, a hibahelyek száma "ezres nagyságrendű", ez azt jelenti, hogy ennyi fogyasztói címen, lakásban, háztartásban nincs villany. Az Elmű szakemberei estére valószínűleg a munkák 90 százalékával végeznek majd - közölte. Elmondta, hogy az elektromos hibák száma "százas nagyságrendűre" tehető. Az áramszolgáltatás hiánya nem nagyobb összefüggő területeket, városrészeket érint, inkább a peremkerületi vagy a főváros környéki utcákat, utcaszakaszokat.
Tájékoztatása szerint a vihar elsősorban a dél-pesti régiót érintette súlyosabban, a széltől a vezetékekre dőlő fák komolyabb vezetékrendszer-sérüléseket is okoztak. Boross Norbert elmondta, a közmű helyreállítását nehezíti a "vihar utóélete", amikor a megsérült vagy gyökereiben meglazult fák később dőlnek rá a vezetékekre, de sok helyen még mindig a vezetéken fekszenek a kidőlt fák, így életvédelmi okokból sem kapcsolhatják vissza az áramot. A tűzoltósággal és az erdészetekkel együtt dolgoznak a vezetékek helyreállításán.
Pál Tibor, a Belügyminisztérium politikai államtitkára csütörtök délután az MTI-nek elmondta, hogy a károkkal kapcsolatban elkészült az elsődleges jelentés. Ennek alapján az azonnali veszélyelhárítás költségeit a kormány a vis maior keretből pótolja vissza az önkormányzatok számára. Ennek összegét több tízmillió forintra becsülik.
Csütörtökön megkezdődött az országos kárfelmérés is, ami várhatóan egy hétig tart. Ennek keretében a lakóépületekben, önkormányzati épületekben, utakban, hidakban és egyéb épületekben keletkezett károkat mérik fel a szakemberek. Az előzetes vizsgálatok alapján több mint száz millió forintra rúg majd a helyreállítási költség - tette hozzá Pál Tibor. Az államtitkár emellett megemlítette, hogy kiemelkedően jó volt az együttműködés a helyi katasztrófavédelmi erők és a tűzoltóság között. Ennek is köszönhető, hogy az egy sajnálatos budapesti baleseten kívül emberéletben nem esett kár az országban.
A politikus a Fidesz MPSZ felhívására reagálva elmondta, az ellenzéki párt Borsod-Abaúj- Zemplén megyei szervezete nyitott kapukat dönget, amikor a kormány segítségét kéri az ott keletkezett károk pénzügyi fedezetére. A vis maior 1,2 milliárd forintos keretén kívül ugyanis a kormány egyéb támogatási lehetőséget is vizsgál a károsultak segítése érdekében.
Szegedi Péter a FKF Rt. szóvivője az MTI-vel közölte, várhatóan, ha újabb vihar nem zúdul le, szombat estére fejeződik be a vihar és a tornádó erejű szél okozta törmelék, hordalék és gallyak eltávolítása a fővárosban. Csütörtökön napközben 50 célgéppel és 552 kézi úttisztítóval folytatták a munkát a FKF Rt. emberei. Így összesen már csaknem 400 köbméternyi törmeléket szedtek össze Budapesten, ahol a legnagyobb károkat a dél-budai területen okozta a szélsőséges időjárás.