Sosem volt még ennyi munkanélküli
A statisztikai hivatal által pénteken közzétett adatok szerint 3 817 700 magyarnak volt állása az idei első negyedévben. A múlt hónapban közölt adatokban 3 817 200 foglalkoztatott szerepelt, vagyis egy hónap alatt 500-zal nőtt a munkában állók száma. A foglalkoztatásban természetesen nagyon jelentős hatása van a szezonalitásnak, így fontosabb az éves összevetés, amiben kedvezőbb változás látható: 26 400-zal több magyar dolgozik, mint a tavalyi első negyedévben. Igaz, a hosszabb távú trend már kedvezőtlenebb: tavaly ugyanis még 58 800-zal volt magasabb a foglalkoztatottak száma, mint 2011 első negyedévében.
Miközben a foglalkoztatás bővülése lelassult, a munkanélküliség évek óta nem látott csúcsra nőtt. A KSH adatai szerint 508 700 magyarnak nincs állása, ez 11,8 százalékos munkanélküliségét rátát jelent. Az állástalanok száma magasabb, mint az elmúlt öt évben bármikor volt (a KSH 2008 januárjáig visszamenőleg közöl éven belüli adatokat a honlapján és a Stadat adatbázisban is), a munkanélküliségi ráta pedig 2010 eleje óta nem látott szinten van (a látszólagos ellentmondást az oldja fel, hogy nőtt az aktívak száma, vagyis a több munkanélkülit több munkaképessel kell elosztani).
A mostani foglalkoztatási és munkanélküliségi statisztikák azt is elárulják, hogy a kormány által tíz évre ígért egymillió új munkahely egyre elérhetetlenebb álomnak tűnik. Az Index egymilliómunkahely-számlálója – amely egy trendvonal, azt mutatja, hogy a szezonális hatások kiküszöbölésével hogyan kellene nőnie tíz éven keresztül hónapról hónapra a foglalkoztatottságnak a plusz egymillió új munkahely érdekében – sosem mutatott még olyan nagy mínuszt, mint most: csaknem 240 ezerrel kevesebb állás van, mint lennie kellene a 2010 nyári kiinduláshoz képest.
- Munkahelyek száma (2010 augusztus):3 789 400
- Munkahelyek célszáma (2020 augusztus):4 789 400
- Aktuális foglalkoztatotti szám:
- Eltelt hónapok száma:
Rovataink a Facebookon