Azahriah és Krúbi is Majkával versenyez
További FOMO cikkek
- Medveczky Ilona a Barcelona futballistájáról: Azt hittem, belehalok, akkora volt a férfiassága
- Nehéz időszakáról vallott Balogh Levente: A Blaha Lujza téren omlottam össze, szerencsére a mentők hamar kiértek
- Ő lett Katalin hercegné jobbkeze
- Megszólalt régi barátja Andrei Mangráról: Nem ugyanaz, lelki és mentális problémákkal küzd
- Budapest is szerepel a legszebb és legolcsóbb karácsonyi vásárok listáján
Régi tervét valósította meg a Music Hungary Szövetség azzal, hogy megalapították a Music Hungary-díjat, több figyelmet irányítva a zenei szektorra és elismerésben részesítve a kiemelkedő teljesítményeket. A cél az, hogy ez egy olyan átfogó, a zeneipar minden szegmensét mustráló elismerés legyen, amilyen Magyarországon korábban nem volt. Az alapítás éve egybeesik a Konferencia jubileumával, az első díjátadó gála a X. Music Hungary Konferencia & Showcase zárónapján, november 30-án lesz a veszprémi Hangvillában, mely ismét a Veszprém – Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa projekt főtámogatásával valósul meg.
A nevezés folyamata nyílt volt, a nevezettekből pedig szakmai zsűri állította össze a shortlistet, nyolc kategóriában. A kategóriák plasztikusságával a Szövetség az átjárhatóságot és a zeneipar egységes szövetét hangsúlyozza – olvasható az erről szóló közleményben.
Kategóriánként a jelöltek:
A Music Hungary Backstage-díja
- Kiss Mónika (A pécsi kulturális élet meghatározó egyénisége, az Ördögkatlan fesztivál egyik alapítója és főszervezője. Alapítótársával, Bérczes Lászlóval együtt 2019-ben elnyerték az év fesztiválszervezője díjat.)
- Koncz Balázs (A pécsi székhelyű ZajZajZaj alkotói tér, közösség és management egyik alapítója, többek között a 30Y, az Esti Kornél és az Óriás menedzsere, a Pécsi Tudományegyetemen működő Zenélő Egyetem (ZEN) programkoordinátora, a Hangfoglaló Program rendszeres mentora.)
- Podlovics Péter (Hazai és a nemzetközi színtéren is otthonosan mozog, számos külföldi produkció Magyarországra hozatalával ott volt az A38 hajó induló éveiben. Az XLNT Booking & Records keretei között mások mellett az Ivan and The Parazol, az Európa Kiadó, a Braindogs menedzselését végzi, de olyan fiatal produkciókat is felkarol, mint Co Lee vagy Young Bite.)
- Supermanagement (A háromfős Supermanagement olyan előadók teljeskörű management és kiadói feladatait látja el a magyar zenei piacon, mint a Wellhello, a Follow The Flow, a Cloud9+, Azahriah és Dzsúdló.)
- A Sziget Fesztivál szervezőgárdája (A Sziget Fesztivált két év kényszerű kihagyás után, egy globálisan nehéz helyzetben és nagy piaci verseny közepette sikerült ismét feltenni az európai fesztiváltérképre a fesztivált szervező csapat erőfeszítéseinek köszönhetően.)
A Music Hungary Showtime-díja
- Azahriah stáb (Azahriah a profi háttérstábjával együtt olyan színpadi produkcióval, látványvilággal és jelenléttel rendelkezik, amellyel kiemelkedik a hazai mezőnyből.)
- Budapest Park (Az idén 10 éves Budapest Park Magyarország és Közép-Európa meghatározó szabadtéri koncerthelye, mely fél éven keresztül biztosít állandó fesztiválhangulatot Budapesten. Kiemelt szerepe van a hazai és nemzetközi koncertkínálatban és társadalmi szerepvállalása is példaértékű, adottságainál fogva a leglátványosabb produkcióknak ad otthont, ide a legtöbb zenekar különleges show-val, speciális díszlettel, technikával és dramaturgiával érkezik.)
- Krúbi: Krúbileum produkció (Krúbi öt év alatt a magyar zenei élet kiemelkedően sikeres előadója lett. A Krúbileum, mely a Parkban rendezett nagykoncert után néhány vidéki állomáson is bemutatkozik, méltó összefoglalása az elmúlt öt évnek nagy adag iróniával, társadalmi reflexiókkal, komplex dramaturgiával és magas színvonalú produkciós háttérmunkával.)
- Majka stáb (Majka amellett, hogy vitathatatlanul Magyarország legnépszerűbb zenei előadói között van, a kezdetektől hatalmas hangsúlyt fektet arra, hogy koncertjei minden szempontból emlékezetes, komplex élményt nyújtsanak. A Majka produkció nagy létszámú stábja évről évre hatalmas rutinnal és professzionalitással hozza létre az új színpadi show-k zenei, hangulati és látványvilágát.)
- Passion Backline (A magyar koncertipar egyik meghatározó háttérszolgáltatója, amely számos kimagasló produkció színpadra állításához járult és járul hozzá, emellett a Covid időszaka alatt önzetlenül támogatta technikai parkjával a nehéz helyzetbe került szakmát.)
A Music Hungary Vizuál-díja
- Anima Sound System: Öltöztessél fehérbe (Az Anima Sound System Törőcsik Franciskával és a Romano Drom énekesével, Kovács Antallal készített dalára Kostil Luka és Mazzag Izabella önálló filmművészeti alkotásnak is beillő klipet rakott össze, mely a VI. Magyar Klipszemlén aranyérmet nyert a legjobb rendezés kategóriájában, valamint a Berlin Video Music Awards „Best Narrative” jelöltjei közé is beválogatták.)
- Bátori 'Jim' Gábor – sinco (Bátori 'Jim' Gábor, fotós művésznevén sinco a hazai könnyűzenei élet legfoglalkoztatottabb fotósainak egyike, kevés zenészt találunk, akit ne örökített volna meg legalább egyszer sajátos, koherens képi világával, ami kordokumentumként is fontos, Sincology című köteteiben is jól nyomon követhető. Egy ideje a klipkészítésben is otthonra lelt, idei legfontosabb rendezése a 30Y „éhezők jóllakottak” című, erősen társadalomkritikus videója.)
- Carson Coma (Nem csak azzal vívott ki magának szakmai elismerést, hogy pár év alatt a legnépszerűbb magyar zenekarok közé került, de mindezt egy rendkívül koherens, tudatosan felépített arculattal, megjelenéssel, látványvilággal segítette, melynek egyaránt része az öltözék, a színpadi megjelenés, a tipográfia, a borítók és fényképek látványvilága, a díszletek és a klipek hangulata.)
- Miki 357: Beton.Hofi vizuális arculata (Beton.Hofi gyorsan felívelő zenei karrierjének egyik fontos építőköve az a következetes együttműködés, amely videoklipek, live session videók és egyfajta vizuális és kreatív direkció mentén a hazai klipes szakma fenegyerekével, Miki357-tel történik.)
- Szombath Máté (Hazai kliprendező, a Cineast kollektíva egyik alapítója, klipjeire kreatív látványvilág és egyedi, különleges technikai megoldások jellemzőek. Olyan zenekarokkal dolgozott például, mint a Platon Karataev, a Trillion, a Blahalouisiana, a Törzs és a Woodstock Barbie.)
A Music Hungary Innováció-díja
- A Magyar Zene Háza Hangdimenziók c. kiállítása és Hangdómja (A Magyar Zene Háza 2022 elején nyitotta meg kapuit és a nagy figyelmet kivívó unikális építészeti kvalitásai mellett rögtön hangos sikert aratott a zenetörténetet feldolgozó állandó kiállításával, valamint a különleges architektúrájú Hangdómmal, mely a leginnovatívabb hazai audiovizuális művészeti projekteknek ad otthont.)
- Hangszert a kézbe (Országjáró könnyűzenei játéktér és ismeretterjesztő sorozat a Hangfoglaló Program támogatásával, amely közel viszi a legmodernebb hangszereket az iskolásokhoz, a fiatalokhoz az ország számos településén, ezzel több ezer fiatal számára megteremtve a lehetőséget e hangszerek kipróbálására.)
- Szuterén Gasztrotér (Az első olyan lakásétterem Budapesten és Magyarországon, amely helyet ad koncerteknek, elsősorban intimebb hangulatú zenei és zenés irodalmi programoknak, újszerű módon összekötve ezzel a családias gasztronómiát minőségi, kortárs hazai zenei produkciókkal.)
A Music Hungary Pro-díja
- Bajnai Zsolt (A Cseh Tamás, későbbi Hangfoglaló Könnyűzene Támogató Program elindítója, 2015–2020 között NKA kollégiumi vezető, 2018–2021 között a Könnyűzenei Szolgáltató Iroda vezetője volt. A könnyűzenéért és a zenei oktatásért végzett munkája hiánypótló Magyarországon.)
- Bali Dávid (Zenész, az A38 Hajón volt programszervezői, majd 2018 és 2021 között a HOTS könnyűzenei exportirodát vezette, jelenleg a Belive kiadói kapcsolatokért felelős vezetője. A magyar zenei exportért végzett munkája máig példamutató.)
- Bóna Márk (Bő 20 éve dolgozik az élőzenei szektorban szabadúszó promóterként a legendás Kultiplextől a elindulva, jelenleg a Sziget-fesztiválcsoport stábját erősíti, emellett a Majdnem Híres Rocksuli fesztivál akadémiájának vezetője.)
- Fehér Gábor (A Bohemian Betyars zenekar basszusgitárosa és managere, az UbikEklektik és a La Boum fesztivál társalapítója, a Gallus & Hirundo agency egyik alapítója, akikkel a világzenei élőzenei színtéren hatalmas sikereket érnek el az Államoktól Ázsiáig.)
- Jehan Paumero (2003-ban szinte véletlenül került Franciaországból Pécsre, eleinte koncerteket és turnékat szervezett, majd közép- és kelet-európai zeneipari tapasztalatai segítségével jelentős szerepet játszott, hogy itthon is elindulhasson a Believe és mára a régióban jelentős piaci részesedést tudhasson magáénak.)
A Music Hungary Média-díja
- Csepelyi Adrienn (Junior Prima-díjas újságíró, Popfilter című műsora a Klubrádión indult 2017-ben, ezt szabta át podcastnak, amikor a WMN-hez érkezett. A Popfilterért 2018-ban a Fidelio a KULT50-be választotta popkultúra kategóriában, 2020 tavaszán sportolónőkkel készített minisorozata pedig reklámszakmai elismeréseket kapott.)
- Hajós András (Dalszerző, zenész, televíziós-, rádiós- és online műsorkészítő, akinek az Emil.RuleZ! mellett a Dalfutár című sorozatot köszönhetjük. Az immáron nyolcadik évadára készülő sorozat nagyban hozzájárult, hogy a zenekészítés titokzatos folyamata közelebb kerüljön az emberekhez.)
- Lénárd László (posztumusz) – Nemrégiben, életének 58. évében hunyt el. Zenei újságíró, a HammerWorld magazin társalapító-főszerkesztője, a hard rock és a metal műfaj egyik legnagyobb hazai szakértője, akinek a munkája volt az élete.
- Rónai András és a Dalszerző blog (Újságíró, a Dalszerző zeneipari blog szerkesztője, a Recorder rendszeres szerzője. Munkája és a Dalszerzőn megjelenő zeneipar szakmai cikkei példamutatóak és hiánypótló a hazai zenei sajtóban.
- Sajó Dávid (Kezdetben a Lángoló Gitároknak írt, 2012-től az Indexnél dolgozott, ahol elindította a Stenk zenei rovatot, 2020 óta a Telexnek dolgozik, emellett 2021 januárja óta saját könnyűzenei podcastet vezet.)
A Music Hungary Inspiráció-díja
- Fábián Juli Emlékalapítvány (A Fábián Juli családja és közeli zenésztársai által létrehozott, Szepesi Mátyás által vezetett Fábián Juli Emlékalapítvány Juli emlékének gondozásán túl célul tűzte ki azon zenészek támogatását, akik hosszan tartó betegség miatt nem tudnak alkotni, fellépni, dolgozni. A koronavírus-járvány ideje alatt az Alapítvány két pályázati kiírással is segítette a bajba került, munka nélkül maradt zeneipari háttérmunkásokat.)
- Margaret Island: Flower Power Fesztivál (A Margaret Island különleges minifesztiválja, melyre a Budapest Parkban került sor, az elfogadás, az összekapcsolódás és a békében együttélés jegyében valósult meg és mindenekelőtt a női egyenjogúságra, a női energiák jelenlétéből származó harmóniára fókuszált: előzenekarként csupa női előadó, kísérő programként pedig női ügyekkel foglalkozó civil szervezetek mutatkoztak be.)
- noÁr Mozgalom (A noÁr Mozgalom úgy állt a jogaikért kiálló pedagógusok mellé 2022 őszén, hogy aktivizmusa eszközeként professzionálisan és teljesen otthonosan használja a zenét. Szervezőmunkájuknak köszönhetően számos zenekar közvetít rajongóik felé fontos társadalmi ügyeket, a legnagyobb demonstrációkon fellépett többek között Péterfy Bori, a Kiscsillag, a Carson Coma, a Dope Calypso és sokan mások.)
- Takács Dorina Deva (Takács Dorina, művésznevén Deva húsz évesen robbant be a magyar zenei köztudatba különleges zenei atmoszférájával, 2022-ben elnyerte az Európa legígéretesebb feltörekvő tehetségeinek odaítélt Music Moves Europe-díjat. Zenéjében és kommunikációjában is kiemelt szerepet kap a természettel való azonosulás, a fenntarthatóság, a mély és közvetlen kapcsolat az élővilággal, a környezetünkkel.)
- Varga Livius (Varga Livius a Quimby perkása, egyik frontembere, A Kutya Vacsorája alapítója, showman, televíziós műsorvezető, ismert horgász, természetjáró, aki környezetünk védelmének fontosságával kapcsolatos üzeneteit mind zenéjén, mind egyéb megnyilvánulásain keresztül folyamatosan közvetíti a nagyközönség felé. 2016-ban megkapta a Természetvédelem Nagykövete címet.)
A Music Hungary Crossover-díja
- Aranyakkord – Győri Balett – Karzat Színház: Dalok a Bolhapiacról (A Kiss Tibor vezette Aranyakkord dalaiból 2022-ben a Győri Balett művészei, valamint a Karzat Színház vezetője, Pál Kálmán segítségével színházi darab született. A darabban megénekelt Bolhapiac a rendező megfogalmazásában „a megunt tárgyak és a hozzájuk tartozó lelkek vására.”)
- Barna Emília (Barna Róza Emília popzenekutató, szociológus és egyetemi oktató, akinek nemcsak olyan képzett fiatalokat köszönhetünk évről évre, akik széles körű és magas szintű ismerettel rendelkeznek a zeneiparról, de olyan kutatásokat és tanulmányokat is, amelyek a hazai popzenei szcénát vizsgálva reflektálnak jelenünkre.)
- Harcsa-Keszég-Márkos-Benkő-Pándi: Tandori / Sziveri versprojekt (A művészeti koprodukció korábban Kassák Lajos, legutóbbi verslemezén pedig Tandori Dezső és Sziveri János verseit dolgozta fel szabad zenei és zsigeri improvizációs eszközökkel, avantgard színházi elemekből is inspirációt merítve.)
- Marton Szabolcs: KVARK (Egyedülálló művészeti és közösségi esemény, egy kivételes, térhangzású instrumentális és kísérleti zenei előadás mapping technikával kiegészítve, amely a szerző, Marton Szabolcs producer-zeneszerző megfogalmazása szerint „az élet elemi részecskéire koncentrál.”)
- Pátkai Rozina – Minka (Munkássága példamutatóan olvasztja egybe a különböző művészeti ágakat. 2016-ban elkezdett projektje, vagy inkább alteregója, a MINKA a magyar költészet remekeit interpretálja újra elektronikus zenei elemekkel, eltérő műfajokból érkező művészek közreműködésével és erős vizuális világgal.)
- Prieger Zsolt zenés irodalmi estjei (Az Anima Sound System hiperaktív alapítója és központi alkotója az elmúlt években számos magyar irodalmi életműhöz nyúlt hozzá kortárs elektronikus zenei eszközök felhasználásával, interdiszciplináris esteket létrehozva akár kortársak (Térey), akár klasszikusok (Csokonai, Pilinszky, Kassák) szövegeit megidézve.)
A fenti listákat szakmai bíráló bizottság állította össze: Jónás Vera Artisjus- és Fonogram-díjas énekesnő, dalszerző; Décsy Eszter, a Music Hungary Szövetség PR- és kommunikációs menedzsere; Horváth Gergely rádiós szakember, kreatív producer; Réz György, kommunikációs szakember és Majdnem Híres Rocksuli társalapítója; Stiedl Gusztáv, Schubert Music Publishing társtulajdonosa és a Magyar Zeneműkiadók Szövetségének társelnöke; Temesi Bertalan Artisjus- és Fonogram-díjas basszusgitáros,zenei producer; és Varga Balázs, a TIXA Hungary Kft. alapítója, ügyvezetője, a Fekete Zaj Fesztivál főszervezője. A nyerteseket a Music Hungary Szövetség elnöksége, Weyer Balázs elnök, Kádár Tamás társelnök és Süli András elnökségi tag választja majd ki.
A showcase fesztivál a Veszprém–Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program támogatásával jön létre, a Music Hungary Konferenciáról itt talál részleteket, illetve itt is.
(Ez a szerkesztőségi anyag a Music Hungary Kft.-vel együttműködésben jött létre.)