Hamarabb őszülnek és ráncosodnak a Z generáció tagjai
További FOMO cikkek
- Blake Lively szexuális zaklatással vádolta meg a Velünk véget ér rendezőjét
- Térkép helyett katalógus: így lett az IKEA bútoraiból túraútvonal
- A vidéki élet olyan kihívásokat gördített Árpa Attiláék elé, amilyenekre maguk sem számítottak
- Bódi Guszti Thaiföldről bejelentkezve köszönte meg, hogy díjat kapott Orbán Viktortól
- Delhusa Gjon megmagyarázta, hogy honnan szerzett rendőrségi igazolványt
Az életkor meghatározása csupán külső, fizikai jellemzők alapján meglehetősen nehéz, ám a legtöbb esetben néhány vonásnak köszönhetően nagyságrendileg meg tudjuk saccolni azt, hogy ki melyik korosztályt képviseli. Ez alól persze minidig vannak kivételek, hiszen akad, aki már egészen fiatalon meglehetősen érettnek néz ki, míg mások még harminc felett is csak a személyi igazolványuk bemutatásával tudják bizonygatni, hogy bizony már elmúltak tizennyolc évesek.
Ennek megítélése egy bizonyos generációnál a szakértők szerint még zavarosabb és nehézkesebb lehet, ugyanis megfigyelték, hogy a Z generációs fiatalok ránézésre jóval idősebbnek tűnnek a tényleges koruknál.
De valóban gyorsabban öregszenek az 1996, vagy más meghatározás szerin 1997 és a 2012 között született személyek? Nagyon úgy tűnik, igen, ugyanis az atlantai Vine Medical Associates vezető orvosai szerint a külső fizikai jegyek eltérnek a tényleges korukra jellemzőktől. Ugyanis a Z generáció tagjai
sokkal korábban ráncosodnak, őszülnek, a férfiak arcszőrzete pedig sokkal hamarabb erősödik meg, mint az történt az idősebb korosztályok, így például a szüleik esetében.
A szakemberek leszögezték, hogy ez természetesen ennél a korosztálynál sem örök érvényű jelenség, azaz közöttük is akadnak olyanok, akik az életkoruknak megfelelő mértékben öregszenek, azonban egyes tényezők változása miatt a probléma sokkal jobban érinti ezen generáció tagjait, mint bármely korábbit.
Az életmód és a stressz lehet az oka
Korábban az öregedés legfőbb okozójának meghatározásakor a kutatók abban általában egyetértettek, hogy a dohányzás, az alkohol és a nem megfelelő alvási szokások nagyban felelősek azért, ha valaki nemcsak ránézésre, de egészségi állapotát figyelve is jóval öregebb a tényleges életkoránál – a Z generáció azonban ebben is kivételt képezhet. A hosszú élet titkát kutató szakemberek az esetükben
- a megnövekedett stresszt,
- a gyorsételeket és az ultrafeldolgozott élelmiszereket,
- az ülő életmódot,
- és az életcél hiányát
jelölték meg okként.
A szakértők szerint az élelmiszerek gyengébb minősége is befolyásolja, hogy milyen gyorsan öregszünk, hiszen ma már ugyanaz az élelmiszer nem ugyanazokat a tápanyagokat biztosítja számunkra, az ételekben és azok összetevőiben ugyanis megnövekedett a mesterséges adalékanyagok és a vegyi anyagok mennyisége.
Ami a stresszt illeti, a tanulmányok kimutatták, hogy a biológiai életkor a stresszel együtt növekszik. A stressznek való kitettség gyulladást és DNS-károsodást okoz a sejtekben, ami felgyorsíthatja az öregedést. A dohányzás természetesen az ő esetükben is az öregedés egyik felgyorsítója, a vape-ek és az elektromos cigaretták – sokszor túlzott – használata pedig ebből a szempontból hasonló hatást gyakorol a szervezetre, mint a hagyományos dohánytermékek.
A fizikai okok mellett az érzelmek és a mentális egészség is megviselheti a szervezetet, felgyorsítva az öregedést. A Z generáció tagjai minden eddigi korosztálynál magányosabbnak érzik magukat, emellett pedig a gazdasági és a lakhatási nehézségek miatt sokszor életcéljuk sincs, ami csak tovább ront a helyzeten – magyarázta a Daily Mailnek a Vine Medical Associates orvosa, dr. Suzanne Ferree, aki kiemelte, ez egyben azt is jelenti, hogy az 1980 és 1997 között születettek gyakorta fiatalabbnak tűnnek, mint az azt követően születettek.
A közösségi médiában már tényleg nem hihetünk a szemünknek?
A generáció korai öregedését a közösségi média különböző platformjainak felhasználói is kiszúrhatták már, hiszen egy-egy tartalomgyártóról sokszor a videói alapján lehetetlen megmondani azt, hogy valójában hány éves. A népszerű, 12 milliós követőbázissal rendelkező TikTok-os Jordan Howlett is nem egyszer megkapta, hogy bőven 35 évesnek néz ki, annak ellenére, hogy a felhasználó még csak 26 esztendős.
@jordan_the_stallion8 #stitch with @staying up podcast #fypシ ♬ original sound - Jordan_The_Stallion8
Szerinte a Z generációhoz tartozó emberek gyorsabban öregszenek a gazdasághoz, az inflációhoz kapcsolódó megnövekedett stressz, illetve a bevételek és megtakarítások fenntartására irányuló törekvések miatt, miközben nap mint nap 9-től 5-ig ülnek és robotolnak a munkahelyükön. Hozzátette, hogy emellett komoly nyomást helyez a vállukra, hogy próbálják kitalálni, mit szeretnének elérni a karrierjükben hosszú távon, és kötelességüknek érzik, hogy már 30 éves koruk előtt sikeresek legyenek. Azt tapasztalja, hogy ő és sok Z generációs barátja sokkal idősebbnek néz ki, mint a tényleges életkora, és hozzátette, emiatt néha azt hiszik, hogy ő konkrétan az anyja testvére – mondta a Business Insidernek.
(Borítókép: wundervisuals / Getty Images)