Magyarország az idei évre sem javult meg, de nem a főváros a legbűnösebb

ZS 6383
2024.12.28. 10:21
A teljes országot megfertőzte a bűn, de így is tud meglepő adatokkal szolgálni a rendőrség adatbázisa. Az Index korábbi összeállításához képest mostanra jóval több bűncselekményt regisztráltak az ország több vármegyéjében is. Személy elleni erőszak, lopás és garázdaság is szerepel a hatóságok repertoárjában, de a legbűnösebb vármegyét nem sikerült senkinek sem letaszítania a trónról.

Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK)  hosszú ideje vezet a honlapján egy fertőzöttségi térképet, ahol 30 napos csúszással ugyan, de megyére, majd járásra vetítve megtekinthetjük, hogy tíz cselekményre lebontva mennyire is fertőzte meg a bűn az adott területet. A következő összeállításunkat is ennek a térképnek a felhasználásával készítettük, fontos azonban már a cikk elején rögzítenünk, hogy az adatokat a rendőrség a 100 000 lakosra jutó bűncselekmények számára vonatkozóan jeleníti meg. Ezek alapján is szembetűnő különbségek jelentkezhetnek a főváros és más vármegyék között. 

Cikkünk készítésekor a 2023. november 13. és 2024. november 12. között eltelt 365 napos adatsort vizsgáltuk.

Heves még mindig heves

Az Index legutóbbi összesítéséből kiderült, hogy hiába a nagy számok törvénye, nem Budapest és az agglomeráció a legbűnösebb hely Magyarországon, Heves vármegye visszaszorította a magyar fővárost 2023-ban a dobogó legfelső fokáról. Ez változatlan maradt az idei évben, Heves vármegye 1975 bűnesettel zárta ezt a 365 napot, ami nagyjából 200 bűncselekménnyel több, mint a korábbi évben. Nem meglepő módon Budapest (1924), majd Nógrád vármegye (1911) követte az északi vármegyét a listán.

  • Jász-Nagykun-Szolnok vármegye 1872,
  • Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye 1531,
  • Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye 1363,
  • Bács-Kiskun vármegye 1259,
  • Somogy vármegye 1250,
  • Tolna vármegye 1238,
  • Győr-Moson-Sopron vármegye 1190,
  • Baranya vármegye 1171,
  • Vas vármegye 1087,
  • Pest vármegye 1079,
  • Fejér vármegye 1042,
  • Komárom-Esztergom vármegye 1006,
  • Békés vármegye 985,
  • Veszprém vármegye 975,
  • Zala vármegye 965,
  • Hajdú-Bihar vármegye 940, végül
  • Csongrád-Csanád vármegye 923 bűnesettel zárta az összesítést.

A korábbi statisztikához képest mindegyik vármegyében nagyjából 200 esettel többet regisztráltak a hatóságok, idén azonban Békés vármegyét beelőzte Csongrád-Csanád. Utóbbi aligha lehet meglepő, hiszen már márciusban magabiztosan tartotta ezt a pozícióját a déli vármegye. Járási szinten lebontva, a rendőrség által 100 ezres lakosságra vetített adatokat alapul véve Jászapáti járásban 3198 alkalommal kellett intézkedniük a hatóságoknak, míg a Pécsváradi járásban összesen 501 bűncselekményt regisztráltak.

Egyre több a jogerősen elítélt fiatal

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatbázisa szerint 2023-ban 55 676 személyt ítéltek el jogerősen valamelyik magyar bíróságon. A statisztika szerint nemcsak a felnőttek körében, de a fiatalkorúak esetében is nőtt az ítéletek száma a korábbi évekhez képest. Utóbbi esetében azért is lehet szomorú az adat, mert a megelőző években csökkenő tendenciát mutatott ez az adatsor. 

 

Lopás, rablás, garázdaság

Közterületen elkövetett bűncselekmények miatt 869 alkalommal intézkedtek a rendőrök Budapesten, Nógrád és Heves vármegye fej-fej mellett haladva próbálta átvenni a vezetést a fővárostól. A kategória győztese mégis Zala vármegye, ahol kevesebb mint a felét, csupán 322 ilyen esetet regisztráltak a hatóságok. A személyek ellen elkövetett bűneseteknél már nem fért be Budapest a toplista elejére, ott Nógrád vármegye 294 intézkedéssel „büszkélkedhet”, csak utána következik Szabolcs-Szatmár-Bereg, valamint Tolna vármegye. Ehhez képest Csongrád-Csanád vármegyében csak 138 bűncselekményt regisztráltak a rendőrök ebből a kategóriából.

Rongálás terén szinte körbeöleli a déli és délkeleti vármegyéinket az ország többi területe, ugyanis Tolnától a Hajdúságig alig akadt ilyen esetekben dolga a rendőröknek. Budapest azonban ismét visszatért a lista elejére, Nógrád és Győr-Moson-Sopron vármegye társaságában.

Az év végéhez közeledve Jász-Nagykun-Szolnok vármegye átvette a vezetést lopás kategóriában a maga 506 regisztrált bűnesetével, míg Heves vármegye és Budapest után Nógrád már fel sem fért a dobogóra. Veszprém és Tolna vármegye viszont hatalmas elismerést zsebelhetett be ezen a területen, miután 365 nap alatt 88 ilyen esetben indított eljárást a rendőrség.

A gépkocsifeltörésekben már ismét Heves vezeti a listát, csak az északi vármegyénkben annyi autó esett áldozatául ennek a bűncselekménynek, mint Budapesten (15) és Pest vármegyében (16), valamint Nógrád vármegyében (14) együtt. Zala vármegyéből ilyen bűncselekményről hír sem érkezett a térkép tanúsága szerint. Gépkocsilopás terén már nem ilyen szerencsés Nógrád, 46 alkalommal kellett eljárást indítaniuk a vármegyei a rendőröknek. Heves és Jász-Nagykun-Szolnok közel feleannyi esettel követik csak a listán, amit Baranya és Zala vármegye kéz a kézben zárnak.

Rablás miatt a lista éppen csak egy kicsit módosul Budapest (34) vezetésével, Heves (24) és Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye (20) a dobogón foglalnak helyet. Zala vármegye ehhez képest kiemelkedően teljesített ebben a 365 napban, ahol ez csupán 3 alkalmat ért el. 

Garázdaság miatt azonban kihívója akadt Budapestnek (154), hisz Vas vármegye (152) majdnem utolérte, miközben Nógrád vármegyét (145) vita nélkül a harmadik helyre utasította. A főváros kiemelkedő szereplése ezen a területen nem meglepő, hiszen ilyen bűncselekményt gyakran akkor regisztrálnak a hatóságok, amikor a tüntetések után olykor elszabadultak az indulatok, így hatalmas kérdőjel, hogy mi történhetett ebben a vármegyében, azon belül is a Celldömölki járásban. 

A lista utolsó kategóriájában, tulajdon elleni szabálysértésnél Vas vármegye már sehol nincs az élmezőnyben, távol marad a Heves (682), Jász-Nagykun-Szolnok (634) és Nógrád vármegye (586) alkotta mezőnytől. 

Hiába az egyértelműnek tűnő statisztika, egyelőre kár lenne Heves vármegyét az ország legbűnösebb területének kikiáltani az idei évben, a számhalmazból ugyanis még másfél hónapnyi adat hiányzik. Az viszont vitathatatlan, hogy az elmúlt 365 napban jóval több munkát adtak az állampolgárok a rendőröknek, mint a tavalyi év azonos időszakában.

(Borítókép: Szollár Zsófi/Index)