Mélyre süllyedt az unortodox sziget
További Gazdaság cikkek
- 22 éve nem volt ekkora a költségvetési hiány, a december ennél is rosszabb lehet
- PwC-vezérigazgató az Indexnek: Ez az öt dolog határozza meg a világot
- Két nap alatt háromszorosára drágult a villamos energia tőzsdei ára Magyarországon
- Tovább gyengül a forint, stagnálnak az állampapírhozamok
- Soha sem nyílt még ekkorára karácsonykor a magyarok pénztárcája
Két fokozattal rontotta Ciprus eddig is spekulatív adóskockázati besorolását szerdán a Fitch Ratings. A hitelminősítő egyebek mellett azzal indokolta a döntést, hogy a vártnál lassabban haladnak a tárgyalások a Nemzetközi Valutaalap, az EU és az euróövezeti jegybank, az EKB alkotta trojkával a majdani pénzügyi támogatás feltételrendszeréről.
A nemzetközi hitelminősítő szerda este Londonban közölte, hogy az eddigi BB pluszról a köztes BB fokozat kihagyásával BB mínuszra rontotta Ciprus hosszú futamú hazai és külső államadósságának besorolását. A Fitch az új osztályzatra is további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.
A Fitchnél a BB plusz minősítés a legjobb, befektetésre már nem ajánlott, vagyis bóvli besorolása. Ciprus most ebből, a spekulatív és befektetésre ajánlott minősítés határán lévő kategóriából esett ki; ebben található jelenleg Magyarország is (hazánk felülvizsgálatát még év végéig ígérte a Fitch). A ciprusiak most többek között Angolával, Örményországgal, Nigériával, Gabonnal, Szerbiával, Sri Lankával és Lesothóval vannak egy csoportban a londoni hitelminősítőnél.
A ciprusi gazdaságot alapvetően a görög válság intézte el. Mint azt nyáron az Index elemzése bemutatta, a görög adósság elengedése miatt mentőcsomagot kellett kérnie az amúgy fegyelmezetten gazdálkodó ciprusi kormánynak. Az ország gazdaságát a görög válság azért is megrogyasztotta, mert Cipruson hatalmasra duzzadt a bankszektor: a pénzintézetek mérlege az ország GDP-jének mintegy hét és félszeresére rúgott az év végén, és a görög válságon elszenvedett veszteségeik elérték ciprusi gazdaság egész éves teljesítményének negyedét.
Nemcsak ez volt azonban a baj, hanem a kormány kiszámíthatatlan politikája, unortodox válságkezelési módszere is: az, hogy igen óvatos lépésekkel kérte a nemzetközi szervezetek segítségét, és közben kelet felé kacsingatott. Az Európai Unióban egyedüliként kommunista vezetésű kabinet ugyanis az elmúlt hónapokban felváltva kacsintgatott kelet és nyugat felé, hol Moszkvától, hol a Washington-Brüsszel-Frankfurt hármastól várt segítséget.
A moszkvai egyetemen végzett Dimitrisz Hrisztofiasz vezette kormány tavaly már kért és kapott az orosz kormánytól egy 2,5 milliárd eurós alacsony kamatú kölcsönt. A keleti pénz, ami most már ötmilliárd euró lett, ezúttal is nagyon csábító opciónak tűnt, hiszen Moszkva nem kért költségvetési intézkedéseket – viszont igen erősen bele akart nézni a vagyonát és családját a szigetországba átköltöztető néhány tízezer orosz pénztárcájába. Az oroszok elvileg szeptemberben már rábólintottak a hitelcsomagra, ám pénzt nem folyósítottak; helyi értesülések szerint a ciprusiak most már egymilliárddal is beérnék, és közben ismét tárgyalnak nyugati partnereikkel is.
Az osztályzatrontáshoz fűzött elemzésében a Fitch kiemelte, hogy a ciprusi gazdaság tavaly nyáron nem egészen két év alatt másodszor süllyedt recesszióba, és a visszaesés az idén a vártnál is nagyobb ütemben tovább gyorsult. A hitelminősítő előrejelzése szerint a ciprusi hazai össztermék (GDP) az idén 2 százalékot meghaladó mértékben csökken, és a ciprusi gazdaság várhatóan még 2014-ben is recesszióban lesz.
Mindeközben jelentősen romlott az idén az ország költségvetési pozíciója is. Jóllehet a kormány stabilitási programjában 2,6 százalékos idei államháztartási hiánycél szerepel a tavalyi 6,3 százalékos mínusz után, a szeptemberrel zárult kilenc hónapban azonban a hiány már meghaladta a tavalyi azonos időszakban mért deficitet.
A Fitch Ratings mindezek alapján 5 százalékos meghaladó államháztartási hiányt jósol 2012 egészére. A cég alapeseti forgatókönyve az, hogy a GDP-hez mért ciprusi államadósság-ráta - amely tavaly 71,1 százalék volt - 2014-re eléri a 120 százalékot, és ezen a szinten tetőzik
Néhány napja egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody's Investors Service leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Ciprus mélyen spekulatív, e cég módszertanában B3 szintű, más hitelminősítők gyakorlatában B mínusznak megfelelő államkötvény-kötelezettségeinek kockázati besorolását, ugyancsak elsősorban azzal indokolva a döntést, hogy lassú ütemben folynak a segélyprogramról kezdett tárgyalások a trojkával.
Mindemellett a Moody's szerint is jelentősen romlott rövid idő alatt az ország költségvetési helyzete, és növekszenek a likviditási kockázatok.
A Moody's a múlt hónapban rontotta agresszív mértékben, egyszerre három fokozattal az addigi "Ba3"-ról - a köztes "B1" és "B2" fokozatok kihagyásával - a jelenlegi "B3"-ra a ciprusi államkötvény-osztályzatot.