Így spórolhat könnyedén százezreket
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
Már csak alig több mint húsz munkanapjuk maradt azoknak, akik a következő években rögzített árfolyamon törlesztenék a devizás jelzáloghitelüket fogyasztóknak. Az év végi várható banki torlódások miatt célszerű nem a legutolsó napokra hagyni az árfolyamgát rendszerébe való jelentkezést – figyelmeztetett pénteken kiadott közleményében a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete.
-
Kiinduló helyzet
- Devizanem:
- Fix árfolyam:
- Jelenlegi árfolyam: Ft
- Tőketartozás devizában az árfolyamrögzítés kezdetén:
- Hátralévő futamidő: hónap
- Jelenlegi THM: %
-
Árfolyamgát
- Rögzítés hónapjainak a száma: hónap
- Árfolyamgát időszakára becsült piac árfolyam: Ft
- Tőke-gyűjtőszámla kamata: %
- Gyűjtőszámla-THM a rögzítés időszaka után: %
-
Eredmények
- Jelenlegi havi részlet:
- Részlet az árfolyamgáttal:
- Havi megtakarítás:
- Részlet az árfolyamgát után:
- Részletváltozás a jelenlegi állapothoz képest:
- Gyűjtőszámla tartozás az árfolyamgát után:
- Devizahitel tartozás forintban az árfolyamrögzítés végén:
A felügyelet szerint az árfolyamgátban való részvétel azért is megfontolandó, mert – csakúgy mint a múltban – a devizaárfolyamok a következő hónapokban és években is jelentősen változhatnak. Ez pedig, írja a PSZÁF, időlegesen jelentősen megnövelheti a forintban számolt havi törlesztési terheket.
Szeptember végéig nagyjából 65 ezer darab gyűjtőszámlát nyitottak meg a hitelintézetek és pénzügyi vállalkozások deviza alapú jelzáloghiteles ügyfeleik igénylése alapján – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) statisztikájából. Mivel a lehetséges igénybe vevők teljes köre közel 450 ezer fő, így az érintettek mintegy 14,4 százaléka lépett már be az árfolyamgát konstrukciójába. Ez az arány a lehetséges teljes hitelállományra vetítve csaknem 20 százalékos.
A PSZÁF számításai szerint az árfolyamgátban részt vevő tipikus ügyfél jelzálogalapú hitele esetén – a meglévő hitelekre ma jellemző átlagkamatot, ám különböző lehetséges devizaárfolyamokat és budapesti bankközi kamatláb (BUBOR) forgatókönyveket feltételezve – átlagosan 400-550 ezer forint kamat megfizetésétől mentesülhet. Ez úgy lehetséges, hogy az állam és a hitelintézetek átvállalják helyette a gyűjtőszámlára kerülő árfolyam-különbözet kamatrészét.
Ha az alacsonyabb árfolyam miatt csökkenő havi törlesztőrészleteken megspórolt összeget megtakarítjuk, akkor öt évig stabilan takarékoskodva könnyebb lesz az árfolyamrögzítés futamidejének lejárta utáni terheket is fizetni, hívta fel a figyelmet a PSZÁF.
A közlemény felhívja a figyelmet: jogszabály tiltja, hogy az árfolyamrögzítés futamidejének lejártával az ügyfélre „vállalhatatlan mértékű törlesztési kötelezettség háruljon az ismét piaci árfolyamon történő hiteltörlesztés és a gyűjtőszámlahitel részleteinek együttes fizetésével”. Ez azt jelenti, hogy a gyűjtőszámlahitel után fizetendő törlesztőrészlet mértékét ugyanis egy kormányrendelet szerint a hitelt nyújtó pénzügyi intézmény több körülmény együttes figyelembe vételével úgy köteles megállapítani, hogy a gyűjtőszámlahitel után fizetendő törlesztőrészlet – a kamattal és egyéb költségekkel együtt – ne haladja meg a rögzítés periódusa alatt fizetett utolsó törlesztőrészlet 15 százalékát.
Érdemes tehát mielőbb döntésre jutniok a deviza alapú jelzáloghiteleseknek az árfolyamgát konstrukcióba való belépésük tekintetében és ennek érdekében bankjukat mielőbb felkeresni, elkerülendő az év végi tumultust. A PSZÁF honlapján összefoglalót jelentetett meg az árfolyamgáttal kapcsolatos gyakori kérdésekről és az azokra adható válaszokról.