Budapesti céggel intézte régiós ügyeit a pénzmosással vádolt gróf
További Gazdaság cikkek
- A Mol gázüzemet és kutatás-termelési eszközöket vásárol Kelet-Magyarországon
- Átfogó fejlesztési programot indít a Pécsi Tudományegyetemet fenntartó alapítvány
- Szijjártó Péter szerint Európa egyik legvonzóbb beruházási környezete jött létre Magyarországon
- A karácsonyi vásárok sem ússzák meg, lecsapnak az adóellenőrök
- Döntött a bíróság: a hódmezővásárhelyi önkormányzatnak támogatnia kell a Volánbuszt
Tanácsadó cégéről és más érdekeltségeiről kérdezte a bécsi bíróság kedden, a második tárgyalási napon a pénzmosással vádolt Alfons Mensdorff-Pouillyt, a BAE fegyvergyártó konszern volt kelet-közép-európai tanácsadóját.
Osztrák médiabeszámolók szerint Mensdorff tagadta, hogy társtulajdonosa lett volna azoknak a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett cégeknek, amelyeket az ügyészség gyanúja szerint azzal a céllal hoztak létre, hogy közbeiktatásukkal kenőpénzeket juttassanak el közép- és kelet-európai döntéshozókhoz.
Az ügyészségnek azt nem sikerült felderítenie, hogy pontosan hová került a feltételezésük szerint korrupciós célra szánt pénz. Így a vádiratban nem szerepel sem vesztegetés vádja, sem konkrét országok nevei.
Az üzletemberhez saját – Bécsben, Budapesten és Prágában bejegyzett – tanácsadó cégén, az MPA-n kívül a Virgin-szigeteki Foxburytől és a Red Diamondtól is érkeztek pénzösszegek. Ez utóbbi kettő Mensdorf állítása szerint rokona és mentora, a 2007-ben elhunyt Timothy Landon érdekeltségébe tartozott. Mint mondta, ő maga "ügygondnokként" volt feltüntetve ezeknél a cégeknél, valójában azonban nem hozott döntéseket.
A konstrukció célja az volt, hogy a külvilág számára ne Landon tűnjön fel tényleges tulajdonosként. Azt is kijelentette: Landon befektetéseit és különféle cégeinek egymással és a BAE-vel való kapcsolatát ő „nem látta át”, ehhez „túl buta volt”. A vádiratban szintén szereplő Brodmann Business S.A.-ról azt vallotta, abban semmilyen formában, még papíron sem volt érdekeltsége.
Elmondása szerint különböző kelet-európai országokban végzett tanácsadói tevékenységét alapvetően az MPA budapesti fiókvállalatán keresztül fejtette ki. Ilyen volt az OMV-től kapott megbízása is, amelynek keretében "kisebb projektekhez", valamint a román Petrom megvásárlásához adott tanácsokat.
Mensdorff nem zárta ki, hogy vesztegetés is szóba kerülhetett a BAE Systems részéről vadászgép-tenderekkel kapcsolatban. Egyúttal kijelentette azt is, hogy ő ellenezte azt. "Nem riadok vissza attól, hogy azt mondjam, megvesztegetés is felmerült" - fogalmazott. "Én azonban mindig azt mondtam, hogy nincs erre szükségünk" - tette hozzá.
A BAE egyes belső feljegyzéseiben szereplő, "harmadik feleknek történő kifizetések" mögött az ügyészség korrupciós pénzeket sejt. Mensdorff ismét kijelentette, hogy "nem tudja elfogadni" ezt az értelmezést. Azt is mondta, Landon egy volt tanácsadója, Mark Cliff mindezt utólag "találta ki".
A vádirat szerint BAE-menedzserek bűnszervezetet alkottak a pénzmozgások valós céljának leplezésére, s Mensdorff ennek a körülménynek az ismeretében járt el, amikor a BAE-től kapott pénzt felhasználta megbízásaihoz. A pénzmosás vádja szempontjából döntő lehet, hogy az ügyészség tudja-e bizonyítani a feltételezett bűnszervezet létezését. Az osztrák sajtó ezért érdeklődve várja Marc Cliff tanúskodását a bécsi bíróság előtt.
A bíróság egyelőre január közepéig írt ki tárgyalási napokat az ügyben.