További Gazdaság cikkek
- Szakértők figyelmeztetnek: olyan mértékű romlás jön, amire ritkán van példa
- Ezek a számok értek több mint kétmilliárd forintot
- Csőtörés a diplomáciában: két szomszédunk egymásnak feszül
- Több mint négymilliárd forint bírságot szabott ki idén a Gazdasági Versenyhivatal
- Vasárnap és januárban is kisebb leállások jönnek az OTP Banknál, figyelmeztették az ügyfeleket
Legkésőbb csütörtökön kell aláírni az E.On gázüzletágának megvásárlásáról szóló szerződést, ha a kormány tartja magát a szándéknyilatkozatban lefektetett dátumokhoz. Orbán Viktor miniszterelnök és Johannes Teyssen a cég elnök-vezérigazgatója november végén állapodott meg arról, hogy az E.On Földgáz Trade és az E.On Storage cégeket megvásárolja az állami MVM, a tárgyalásokat 2012. december 15-ig lezárják, a szerződést pedig legkésőbb január 31-ig aláírják.
Arról, hogy a tárgyalásokat valóban le is zárták decemberben, hivatalos közlemény nem érkezett, sőt a Miniszterelnökségen még januárban is azt választ kaptuk a vételt firtató kérdéseinkre, hogy "a tárgyalások zajlanak a kormány és a cég között, jó ütemben, a szerződés véglegesítése felé."
Az ügylet kapcsán azóta számos kérdés felvetődött, értesülések, pletykák, találgatások sora röppent fel a vásárlás kockázatairól, összegéről, forrásáról, értelméről, az aggodalmakat sem a leendő tulajdonos MVM, sem az érintett tárcák, sem a Miniszterelnökség, sem a vagyonkezelő nem sietett eloszlatni.
Az Index bár kérte, az érintettektől sem a cégek vagyonértékeléseivel kapcsolatos dokumentumokat, sem a szándéknyilatkozat szövegét nem kapta meg, az átlátszó.hu által indított közérdekű adatigénylések egy részét már elutasították, máshová irányították, az MNV vásárlásra vonatkozó iratai pedig csak 10 év múlva lesznek nyilvánosak. A vásárlás részleteiről, előkészületeiről nem adott információt az MVM sem, az állami cégcsoport egyedül azt az egyébként széles körben terjedő pletykát sietett cáfolni, miszerint a teljes MVM-vezérkar lemondását helyezte kilátásba arra az esetre, ha a cég megvásárolná az E.On gázüzletágát.
Arról, hogy csütörtökön az ígéreteknek megfelelően aláírják-e a felek a szerződést, megkérdeztük a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot, és bár választ egyelőre erre sem kaptunk, nincs okunk mást feltételezni. Az időzítés egyébként érdekes lenne már csak azért is, mert Orbán Viktor éppen holnap tárgyal Moszkvában, elsősorban az energetikát érintő ügyekről. Az E.On gázüzletágának megvétele pedig nem független az oroszoktól, a nagykereskedő megvételével az állami MVM válik a legnagyobb magyar földgázvásárlóvá. Ezentúl nem csak az állami árcsökkentő nyomásnak, de az orosz hosszú távú szerződés fenyegető feltételeinek is ki lesz szolgáltatva.