OECD: nincs boldogtalanabb a magyarnál

2013.08.07. 07:29 Módosítva: 2013.08.07. 07:31
0–10-es skálán 4,7 pontra értékelik átlagosan a magyarok, mennyire elégedettek az életükkel. Ez az érték az OECD-országok között a legalacsonyabb, rosszabb annál is, ahogy a görögök érzik magukat- írja a portfolio.hu.

Az OECD felmérése szerint az országok átlagában az elégedettség 0–10-es skálán 6,6 pont. A mutató szubjektív, de a kérdésfelvetés során nem csupán a jelen helyzet megítélésére, hanem a válaszadók életének alakulásával kapcsolatos általános érzésre voltak kíváncsiak. Egyben a válaszok reflektálnak arra, mely körülmények és feltételek fontosak az embereknek általános jó közérzetük kialakulásához.

A sor végén, vagyis a legkevésbé elégedettek sorában a válság által erősebben megütött országok állnak, itt találjuk Portugáliát és Görögországot például, illetve a sor végén Magyarországot. A legelégedettebbek sorában főként északi országok szerepelnek, első helyen Svájc áll – idézi a kutatást a portfolio.hu.

A sorrend más felmérések fényében nem meglepő. Az Ipsos tavalyi felmérése például azt mutatta, a magyarok között van a legkevesebb „nagyon boldog” ember, mindössze 6%, míg például az USA-ban ez az érték nagyjából 27%, Mexikóban 40% feletti volt, a legtöbb boldog ember pedig Indonéziában volt; láthatóan nem a leggazdagabb országok lakói mutatkoztak legboldogabbnak. Jellemző, hogy a hangulati felmérésekben Magyarország hátul szerepel.

Az elégedettséget a válaszadók csoportosítása szerint is vizsgálták. Ebből kiderült, kicsit elégedettebbek az életükkel a férfiak: Magyarországon például a férfiak elégedettségértéke 4,8 pont, míg a nőké 4,6 pont. Az alacsonyabban képzettek is kevésbé érzik jól magukat, azoknál, akik legfeljebb alapfokú oktatásban részesültek, az elégedettségi index 4,1 pont, míg a felsőfokú végzettségű magyarok körében 5,6 pont.

Az elégedettséget más részről vizsgálhatják úgy is, milyen arányban érik pozitív és negatív élmények a válaszadókat. A magyarok esetében a pozitív élmények aránya 69%, míg az OECD átlagában 80%.

USA 2024

Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!

Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!

November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!