Kiszáll az állam a webbankból
További Gazdaság cikkek
- Itt a válság, amiről egyre többet beszélnek: egyszerre két csapás éri Európát
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
Állami tőkejuttatás nélkül kell létrejönnie a kizárólag az interneten üzemelő, olcsó szolgáltatásokra alapuló új magyar pénzintézetnek, a webbanknak, miután a kormányzat kiszállt a kezdeményezésből, írja a Magyar Nemzet.
A webbank megalapításával kapcsolatos feladatok ellátására kinevezett miniszteri biztos, Körtvélyessy László András mandátuma május közepén megszűnt. A Nemzetgazdasági Minisztérium pedig azt közölte, hogy a kormány devizahitelesek megsegítését célzó tervei között nem szerepel az állami-civil bank létrehozása.
Doubravszky György, a pénzügyi jogok biztosa szerint a javaslat módosult, a cél most már egy pénzforgalmi intézet megteremtése, amely egy úgynevezett forintkártya használatával tenné lehetővé a pénzügyi műveletek jutányos árszint melletti igénybevételét. Medvegy Miklós, a Webbank Tőketársaság Zrt. vezérigazgatója azt mondta, megpróbálnak pénzt szerezni így is.
Csak 350 milliárdot kértek, és szóba se álltak velük
Maga a webbank gondolata onnan származott, hogy amikor tavaly harmincezer adós 350 milliárd forint „normális forinthitelről” szeretett volna tárgyalni a pénzintézetekkel, hogy végtörleszthessen, a bankok nem álltak velük szóba – mondta korábban az egyébként a Magyar Észjárás Központot is üzemeltető Doubravszky.
Akkor döntöttünk úgy, hogy indítsuk el egy alternatív bankrendszer felépítését, mert láthatóan a mai bankrendszer egy tömbben, a Bankszövetség révén tárgyal, és a kormánynak nincs ereje, hogy a saját megoldásairól érdemben tárgyalhasson. Ha a bankrendszer tagjai azt mondják, hogy nem hiteleznek, akkor a magyar gazdaság gyakorlatilag bedől” – hangoztatta Doubravszky.
Az előzetes menetrend az idei év első felére valószínűsítette a félig állami, félig civil pénzintézet létrehozását. Az eredeti elképzelések szerint a webbank 6 milliárd forintra tehető alaptőkéjének felét az állam finanszírozta volna, a fennmaradó 3 milliárdot pedig dobták volna össze.
A magyar érdeknek megfelelően
A Webbank honlapján olvasható tájékoztatás szerint a kezdeményezés a Hiteltársulásból nőtt ki. A 2011. október 6-án indult civil kezdeményezés célja az volt, hogy „az elszabaduló devizahitelek kiváltására tisztességes” forinthiteleket szerezzen a jelentkezőknek. A kezdeményezésre 30 ezer tag regisztrált, 350 milliárd forintos hiteligénnyel. Matolcsy még támogatta az ötletet, a jegybankba távoztával azonban úgy tűnik, már senki nem tenne a pénzt a kifejezetten a rossz adósoknak szánt bankjába.
Amikor kiderült, hogy egyetlen partnerbanktól sem tudnak ennyi olcsó forinthitelt szerezni, „felmerült egy magyar érdekeket képviselő civil-állami bank alapítása”. Az alapítók szerint „a civil irányítás, az állammal kötött stratégiai szövetség és az internetre optimalizált működés jelentős versenyelőnyt biztosít a hagyományos magyarországi bankokkal szemben”.