USA: közeledik az utolsó utáni pillanat
További Gazdaság cikkek
- Fizetőssé tenné a kormány a személyi igazolványokat
- Leállt a Barátság kőolajvezeték, reagált a Mol az Indexnek
- Elbúcsúzott Orbán Viktor egyik leghűségesebb minisztere
- Gigantikus fejlesztések indulnak Budapesten, két új városrész is épül a fővárosban
- Együttműködési megállapodást kötött a Magyar Vagon csoport és a BME
Még mindig nincs megállapodás. Kedden a képviselőházi republikánusok próbáltak összehozni egy javaslatot a szövetségi kormány megnyitására, de nem volt elég szavazat ahhoz, hogy ezt át is tudják vinni. Ezért ismét a két szenátusi vezető, a demokrata Harry Ried és a republikánus Mitch McConnell tárgyalásán múlik minden. Ők úgy nyilatkoztak, hogy "karnyújtásnyira van a megállapodás".
Jó esetben ma megállapodnak valamiben, ami mindkét fél számára elfogadható – valószínűleg egyszerűen a határidők tologatásával oldják fel a patthelyzetet –, és a képviselőház elé kerül egy törvény. Az alsóházban ugyan republikánus többség van, de ha az államcsőd és a politikai visszavonulás között kell szavazni az utolsó pillanatban, akkor valószínűleg megszavazzák majd az utóbbit. Ez volt a helyzet a bankok állami kimentésével is 2008 őszén.
Ez már jó lenne, de sajnos a procedúra lassúsága miatt szinte bizonyos, hogy csütörtökön még nem lesz az elnök által aláírt megállapodás.
Mi ez az egész?
Az amerikai államigazgatás fele a hónap eleje óta leállt, mivel az amerikai pártok nem tudtak elfogadni még egy átmeneti költségvetést sem. De ez semmi ahhoz képest, ami abból lenne, ha az Egyesült Államok nekiütközne az adósságplafonnak, ebben az esetben ugyanis csődbe mennének. Ebben az esetben óriási globális pénzpiaci felfordulásra és gazdasági összeomlásra számíthatunk a kevésbé jó forgatókönyv szerint. De jó esetben is elég nagy megrázkódtatás lenne.
Mikor ürül ki a kassza?
Most már az érdekel mindenkit, hogy valójában mennyi pénze van az USA-nak. A pénzügyminisztérium ugyanis trükkök százai segítségével fel tudott szabadítani némi pénzt különböző tartalékokból, ebből élnek most.
Ha ezt nem tették volna meg, akkor gyakorlatilag már most csődben lennének – a 16 999 milliárd dolláros adósságplafonba már korábban beleütköztek, nem vehetnek fel több hitelt. Az eddigieket ugyan tovább tudják görgetni, csakhogy kamatot is kell fizetni utánuk.
November 1-jén már biztosan csődbe mennek, mivel akkor több, mint 60 milliárd dollár kell a szociális ellátórendszerekbe utalni. Ehhez képest már múlt pénteken is csak 34 milliárd volt az egyenleg. Jönnek be új adók is, de a kiadások nagyobbak, ezért a november 1-jei kifizetések már tényleg túl nagy akadálynak bizonyulnak majd.
A kongresszus költségvetési hivatala, a CBO szerint valamikor október 22. és 31. között fog elfogyni a pénz. A Goldman Sachs elemzése szerint a jövő hetet még bírni fogja az államkassza, végig 10 milliárd dollárnál magasabb lesz az egyenleg.
Nyakukon a leminősítés
A türelem mindenesetre kezd elfogyni a piacon. Tegnap ismét nagyot emelkedtek az amerikai kötvényhozamok, a 30 napos állampapírok már 0,4 százalékot hoznak. Az egy hónapos államkötvényeket most már kockázatosabbnak tartják a befektetők, mint a kétéveseket (normálisan mindkét lejáratú kötvény a világ legbiztonságosabb eszközének számít, de a hosszabb papírok mindig kockázatosabbak).
A Standard & Poor's még 2011 nyarán elvette az USA-tól a legbiztonságosabb AAA adósságbesorolást, de a másik két nagy hitelminősítő, a Moody's és a Fitch még mindig az elitklubban tartja az USA-t. Utóbbi tegnap jelezte, hogy negatív kilátást tesz az amerikai adósságok mellé, tehát bármikor jöhet a második leminősítés.