Több országgal is tárgyal Magyarország adóügyi egyezmények megkötéséről, írta hétfőn a Magyar Nemzet. A cégügyi visszaélések elkövetőinek vagyonkimentését, az adócsalók és a feketegazdaság résztvevőinek mozgásterét szűkítené a szaktárca azokkal az adóügyi egyezményekkel, amelyek megkötését most készítik elő.
Pankucsi Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adózással foglalkozó helyettes államtitkára a lapnak elmondta: hazánk az adóügyi és a banki információk átadásának mikéntjéről szeretne megállapodni például Andorrával, Barbadosszal, Bermudával, a Brit Virgin-szigetekkel, Gibraltárral vagy a Man-szigetekkel. A megállapodások nyomán banki információkhoz is juthatna a magyar adóhivatal olyan államokból, amelyek akár a kétes pénzek célállomásai is lehetnek.
Ha ezeket megkötik, is bőven marad terep a magyar ügyeskedők előtt. Múlt héten írtunk róla, még mindig virágzik az offshore, mindössze 3,1 százalékkal esett vissza tavaly az offshore tulajdonossal rendelkező cégek száma 2012-höz képest.
A közép-amerikai adóparadicsomban, Belize-ben bejegyzett cégek száma viszont nőtt a magyar cégek tulajdonosai között, bár más karib- vagy csatorna-szigeteki célpontokat valamiért alig választanak magyar cégek, hogy üzleti tulajdonukat elrejtsék vagy adót optimalizáljanak. Belize mellett Hongkongban és a Marshall-szigeteken bejegyezett tulajdonossal rendelkezőkből is több van.
Ez a top 10-es lista; közülük liechtensteini bejegyzésű cégek is ötszáznál több magyar céget birtokolnak:
- Ciprus
- Seychelles-szigetek
- Hollandia
- Svájc
- Panama
- Belize
- Luxemburg
- Liechtenstein
- Marshall-szigetek
- Hongkong
A legtöbb új magyar alapítású offshore céget ezekben az országokban jegyezték be: