A görögök megint a frászt hozták az EU-ra
További Gazdaság cikkek
- Kiderült, hány luxusautót adtak el novemberben Magyarországon
- 320 ezer bankkártyát hív vissza az OTP Bank külföldön
- Történelmi mélypontra került a forint, Orbán Viktor rámutatott a forintgyengülés felelőseire
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
Az Euobserver szerint most a pénzügyminiszter, Janisz Varufakisz volt kénytelen mentegetőzni egy félreérthető mondat miatt. Péntek este azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy csak valami fordítási hiba miatt érthette mindenki úgy, hogy pénteken azt mondta az Athénba érkező Jeroen Dijsselbloem Eurócsoport-elnöknek hogy nem hajlandóak tárgyalni az EU, az IMF és az Európai Központi Bank képviselőiből álló testülettel.
Varufakisz szerint ő úgy értette, hogy azokkal a tisztségviselőkkel nem hajlandóak tárgyalni, akik az utóbbi öt évben a hitelért elvárt konkrét lépéseket tárgyalták le a görög kormánnyal, és ellenőrizték a végrehajtást, mivel az ő munkájuk "komplett csőd" az új pénzügyminiszter szerint.
Tárgyalunk a trojkával, de nem tárgyalunk a trojkával
Az Bizottsággal, az IMF-fel, az EKB-val, és az összes tagállammal nagyon szívesen tárgyalunk az eurózónához kapcsoló ügyekről, hiszen Görögország az eurózónához tartozik
– mondta, de Varufakisz szerint ettől még nem a három nagy hitelezővel, hanem a hitel egyes részleteit nyújtó országok kormányaival szeretnének tárgyalni a hitelről. A pénzügyminiszter a görög adósság megnövekedését ahhoz hasonlította, mint amikor egy család hirtelen jövedelem nélkül marad, és ezért egy hitelkártyáról veszi fel a hiteleket, hogy a jelzálogot fizetni tudja.
Arra a kérdésre, hogy Görögország lehívja-e a 7 milliárd eurós utolsó részletet a mentőcsomagból, Varufakisz azt mondta, a görög kormány valódi problémát akarja megoldani, és nem újabb hiteleket akar felhalmozni.
Dijsselbloem a Guardian szerint pénteken arról beszélt, hogy tudja, hogy a görög emberek nagyon nagy áldozatokat hoztak az utóbbi években, de a kormánynak be kell tartania a korábbi vállalásait, és folytatnia kell a megkezdett reformokat. Az Eurócsoport vezetője szerint a hitel egyes részeinek kamatrátáját csökkenthetik, és a futamidő meghosszabbításáról is tárgyalhatnak, de a hitel elengedéséről szó sem lehet.
Azzal kapcsolatban, hogy a Sziriza nemzetközi konferenciát akar összehívni a görög hitellel kapcsolatban, Dijsselbloem azt mondta: "Ez a konferencia már létezik, és Eurócsoportnak hívják".
Merkel hajthatatlan
A Telegraph szerint Angela Merkel kizárta a hitel elengedésének lehetőségét, és arra hivatkozott, hogy 2012-ben egyszer már elengedtek a görögöknek 100 milliárd eurónyi hitelt.
"Európa ki fogja fejezni a szolidaritását Görögországgal és az olyan országokkal szemben, amelyeket nehezen érintett a válság, amennyiben ezek az országok reformokat vezetnek be, és költséghatékonyságra törekszenek" - mondta Merkel.
Merkel Strasbourgban a Francois Hollande francia elnökkel és az Európia Parlament elnökével tárgyalt, ahol a görög hitel is szóba került. Hollande arról beszélt, hogy "meg kell találni a módját" és "lehetővé kell tenni", hogy tárgyalni tudjanak Ciprasszal.
Ciprasz jövő hét szerdán megy tárgyalni Párizsba, Varufakisz pedig hétfőn találkozik a francia pénzügyminiszterrel. Ciprasz előre láthatóan szintén jövő héten fog tárgyalni az Európai Bizottság elnökével, Jean-Claude Junckerrel.
A görög helyzetről bővvebben itt és itt írtunk.