Szétkapná a BKV-t Varga Mihály

fotó
2015.05.11. 17:17
Varga Mihály teljesen átszervezné a budapesti közlekedést, kirúgná Nagy Mártont az MNB egyik igazgatóját, ha alatta dolgozna, és nem szavazná meg a halálbüntetést – ezek, és még sok minden más is kiderült az interjúból, amit az Origo készített a nemzetgazdasági miniszterrel.

A kormány beterjesztette a szükséges költségvetési módosításokat, hogy a kormány átvállalja a BKV 53 milliárd forintos adósságát, de cserébe szorgalmazzák az egész fővárosi közlekedés újragondolását – mondta Varga Mihály az Origonak.

Egyes területeken irreális profitelvárást megfogalmazni, míg másutt egyáltalán nem ördögtől való. A kötöttpályás közlekedést külön kellene választani a BKV-tól, a buszközlekedésnél akár a profit is reális lehet.

A miniszter amúgy is inkább elektromos buszokat venne a fővárosba ahelyett, hogy újabb villamosvonalak épüljenek, és ezt a Tarlósékkal kötött megállapodásban is szeretnék látni. Varga szerint a BKV hatalmas vízfejjé duzzadt, több mint 13 ezren dolgoznak a cégnél, ezen változtatni kell. Hogy a főpolgármester mit gondol a kormány ötleteiről, Varga csak annyit mondott, még tartanak az egyeztetések, de Tarlós ugyanazt érzi fontosnak, mint a kormány, hogy hatékonyabb és biztonságosabb legyen a budapesti közlekedés.

Fegyelmezett, takarékos költségvetés

A költségvetésről Varga azt mondta, hogy azt május 13-tól megvitathatják a képviselők, amit szerinte június végéig be is fejezhetnek. A fő számokat tekintve

a kormány 2016-ra 2,5 százalékos növekedéssel számol, mert alacsonyabb lesz az uniós források felhasználása, a hiány pedig 2 százalékos lesz,

így fegyelmezett, takarékos költségvetés készül.

A legnagyobb nyertesek a családok lesznek, akiknél több pénz marad az szja-csökkentés és az adókedvezmények kiterjesztése miatt. Ezen kívül folytatódnak az életpályamodellek, így

  • a pedagógusok bére 10, a rendvédelmi és fegyveres dolgozóké pedig 5 százalékkal emelkedik majd,
  • 43 ezer ápoló és 18 ezer orvos kap majd fizetésemelést 15,8 milliárd forintból
  • a háziorvosok pedig mentesülhetnek majd a helyi adók alól, ha az önkormányzatok is engedik ezt.

A felvetésre, hogy a tervezett jövedelemadó-csökkentéssel igazából a gazdagok járnak jobban, Varga annyit mondott, hogy mindenki jól jár, mert mindenki tesz egy lépést előre, az egykulcsos adórendszer pedig semleges, mert nem bünteti azt, aki többet dolgozik (mert mint tudjuk, akinek magasabb jövedelme van, az azért van, mert többet dolgozott, mint akinek kevesebb van).

Az szja akkor lehet egyszámjegyű, ha sikerül minél szélesebb alapokra helyezni a növekedést, az áfa viszont marad akkora, amekkora most.

Ami a beruházásokat illeti, Varga azt mondta,

  • a kormány jelenleg 50 beruházásra készülő külföldi céggel tárgyal, bár nem tudni, hogy ebből mennyi fog ténylegesen befektetni,
  • viszont több mint 100 milliárd forinttal külön beruházási alapot hoz létre az „életminőséget javító beruházásokra”, aminek a tőkéje a kormányzati vagyonértékesítésekből jön majd össze.

Ez a Simor-korszakot idézi

Az interjú egyik legérdekesebb része az, amikor a bankadóról van szó, pontosabban arról, hogy a nemzeti bank ügyvezetője, Nagy Márton kritizálta a kormány tervét, egész pontosan azt javasolta, hogy csak azoknak a bankoknak az adóját csökkentsék, akik cserébe növelik a hitelezésüket. Erre mondta azt Varga, hogy sajnálatosnak tartja, hogy a jegybank egyik munkatársa (nevet nem említett) azután kifogásolja a kormány döntését, hogy az már megszületett, és hogy 

Azonnal megválnék attól a kollégától, aki ezt a gazdasági minisztérium részéről tenné meg a jegybank döntésével kapcsolatban.

A miniszter a Quaestor-kártalanítással kapcsolatos konfliktusokba már nem állt ennyire bele, ahhoz például, hogy Csányi Sándor OTP-elnök nemzetközi fórumokhoz akar fordulni a bankokra tolt kártalanítás miatt, Varga csak annyit mondott: „Szíve joga, ha úgy gondolja, hogy sérelem érte”, és hogy „a parlamenti döntés után a kormány mozgástere korlátozott.”

Az interjúból az is kiderült, hogy

  • a kormány csak azért nem terjesztette ki a szabad vasárnapot más szektorokra, mert azt nem bírná ki a magyar gazdaság,
  • a költségvetés miatt minden miniszterrel vitája van, többek között Lázár Jánossal is,
  • sem a halálbüntetést, sem az eutanáziát nem tartja elfogadhatónak és nem is szavazná meg, de vitatkozni vitatkozna róluk,
  • a közhangulatot és a Fidesz megítélését nem a gazdaság teljesítménye határozza meg, sem most, sem három év múlva,
  • tanácsot pedig mindenkitől elfogad, Habony Árpádtól viszont még nem kért és nem is kapott.
USA 2024

Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!

Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!

November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!