Tovább dübörög a magyar GDP
További Gazdaság cikkek
- Százszázalékos adót vezetne be a spanyol kormány az EU-n kívüli lakosok által vásárolt ingatlanokra
- Tojáshiány lépett fel az Egyesült Államokban, csaknem 20 millió tojótyúk pusztult el
- Nemzetközi porondra lépett az Év irodája verseny
- A soros EU-elnökség az orosz cseppfolyósított gáz betiltását tervezi, de ehhez Orbán Viktornak is van egy-két szava
- A statisztikában hiába mutat jól, a lakosság jóval nagyobbnak érzi az inflációt
Az elemzők várakozásával csaknem megegyezően, 3,4 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző év azonos időszakához viszonyítva. A KSH első gyorsbecslése alapján közölt szám a naptárhatástól és az úgynevezett egyszeri rendkívüli tényezőktől megtisztítva is 3,1 százalékos bővülést jelez. Az előző negyedévhez képest 0,6 százalékos volt a bővülés. A KSH értékelése szerint a növekedést az ipar erősödése okozta.
Az ipar húzza a növekedést
Azt már a keddi ipari adatokból lehetett látni, hogy az autógyárak magasabb fokozatra kapcsoltak: a feldolgozóipar csaknem harmadát kitevő járműgyártás 15,6 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi adathoz képest, és az élelmiszeripar is átlagon felül teljesített.
Márciusban a külkereskedelem is nagyon pörgött, az export és az import is rekordot döntött. Közben úgy tűnik, az építőipar is összeszedte magát, már harmadik hónapja nő jelentősen az építőipari termelés.
A Portfolio cikke alapján úgy tűnik, a mezőgazdaság és a szolgáltatások nem teljesítettek annyira jól, ebben a negyedévben nem ezek a szektorok húzták a növekedést, bár ezt csak akkor lehet majd pontosan tudni, ha kijön a részletes GDP-adat.
Az elemzők nagyjából ezt várták
A Portfolio által megkérdezett optimistább elemzők akár négyszázalékos bővülést sem tartottak kizártnak, az elemzői előrejelzések átlaga azonban 3,5 százalék volt.
A JP Morgan közgazdászai kedden javították a korábbi prognózisukat, elsősorban a vártnál erőteljesebb márciusi ipari termelési adatok miatt. A javított szám 3,8 százalék volt, egy kicsit jobb a KSH adatánál. Az elemzők 2015 egészére szóló növekedési becslésüket is javították, 2,8 százalékról 3,2 százalékra.
A Standard & Poor's hitelminősítő a 2015–2017 közötti időszakban reálértéken 2,5 százalékos éves átlagos gazdasági növekedést vár Magyarországon. Az S&P eddig 2 százalékot épphogy meghaladó éves átlagnövekedést valószínűsített a magyar gazdaságban erre az időszakra.
A cég várakozása az, hogy az idén stabilizálódik a hitelkockázati környezet a magyar gazdaságban, és ezt javuló gazdasági kondíciók is segítik. A Standard & Poor's elemzői hangsúlyozták ugyanakkor azt a véleményüket is, hogy a magyar bankszektor csak 2016-tól lesz ismét rendszerszinten nyereséges.
A Morgan Stanley elemzői közölték, hogy a magyar gazdaságban az idén 3,5 százalékos növekedést sem tartanak kizártnak.
A Capital Economics londoni elemzőinek a szerdai GDP-becslés előtti előrejelzésükben az volt a véleményük, hogy a magyar gazdaság az idei első negyedévben továbbra is a térség legjobban teljesítő gazdaságai között lehetett 3,3 százalékos növekedéssel.
Hasonló előrejelzést adtak a Barclays felzárkózó piacokkal foglalkozó elemzői. A ház szerint a magyar gazdaság tavaly felülteljesítő volt a térségben, főleg egyedi tényezők miatt (uniós források lehívása, látványberuházások a választások előtt, a jegybank olcsóhitel-programja). Ők a 3,3 százalékot valószínűsítő londoni konszenzusos előrejelzési átlagnál valamivel lassabb, 3,1 százalékos éves összevetésű GDP-növekedést vártak az első negyedévre.
A kormány az idei konvergenciaprogramban optimistább volt, mint tavaly, ugyanakkor a növekedés átmeneti lassulását várja a következő néhány évben.