Elképesztő, milyen korruptak vagyunk
Ezt történt a gazdaságban az év 21. hetében
További Gazdaság cikkek
- Itt a fájó igazság a hitelezésről
- Jönnek a kínaiak és hozzák az álomfizetéseket: magyarok tömegei kezdtek kínaiul tanulni
- Ilyet se sűrűn látunk, Surányi György elismerte a kormány egyik lépését
- Szakértők figyelmeztetnek: olyan mértékű romlás jön, amire ritkán van példa
- Ezek a számok értek több mint kétmilliárd forintot
Beadták éves beszámolóikat a cégek, itt bárki megnézheti, hogy tavaly melyik vállalat hogyan teljesített, ki nyert, ki vesztett. Jónéhányat megnéztünk mi is, ez alapján úgy tűnik, hogy a legnagyobb magyar cég még mindig a Mol, de az állami MVM nagyot nőtt az előző évhez képest. A Közgép tavaly rekordot döntött, de jön fel a kihívója is, a Duna Aszfalt és Mészáros Lőrinc is jó sok pénzt keresett.
Gyengül a forint
Jobb lett a korábban számoltnál a negyedéves GDP és az OECD is javított az idei kilátásainkon. Ezzel együtt arra számítanak, hogy a következő években lassul majd a növekedés, és nagyobb lesz a költségvetés hiánya, mint azt a kormány ígéri.
Az idei évre 0,2 százalékos deflációt várnak, jövőre 2,7 százalékos inflációval számolnak. És egyébként a forint is jó eséllyel gyengébb lesz annál a következő években, mint amivel a kormány számol. Már a héten is 314 forintig szalad az euró árfolyama.
Durva árfolyammozgásokból láttunk már néhányat az utóbbi években, érthető, hogy szinte senki nem akar devizahiteles maradni, pedig pár százan kérhették volna, hogy ne forintosítsák a hitelüket.
A banki elszámolásról kevés a panasz, sokan viszont nem tudják értelmezni a postán kapott kimutatást. Lázár János a héten bejelentette, újabb mentőcsomagot kaphatnak a bajba jutott jelzáloghitelesek, a mentőöv még idén, a kilakoltatási moratórium lejárata előtt megszülethet.
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényforgalma 34,5 milliárd forint volt a héten, ami csaknem 12 milliárd forinttal kevesebb, mint az előző heti 46,2 milliárd forint volt. A BUX 0,23 százalékkal csökkent, 22 326,95 ponton zárt pénteken.
20. heti záró | 21. heti záró | |
BUX | 22 387 | 22 326 |
OTP | 5700 | 5385 |
Mol | 14 715 | 14 960 |
Richter | 4600 | 4550 |
Magyar Telekom | 416 | 428 |
Leépítések mindenhol
Elképesztő, mennyi banki fiók megszűnik az utóbbi időben, csak idén ezer banki dolgozó kereshet magának új melót, most éppen az Unicredit zárja be 30 fiókját. De máshonnan is érkeznek rossz hírek:
- Bezárta a Pepsi a soroksári gyárát,
- bezárnak a West Tours irodák
- a Surjány-Hús minden második dolgozójától megválik,
- és leépítésbe kezd a Tesco is.
A Tigáz lakossági gázszolgáltatója viszont egyelőre marad, a Bosch pedig bővítene, ők elsősorban diplomás mérnököket keresnek.
Gyere haza fiatal! - hívja haza a kormány a külföldre költözött fiatal magyarokat. Akik viszont nem nagyon jönnek, eddig mindössze nyolcszázan érdeklődtek.
Pofánk leszakad
Fontos tanulmányt írtak magyar korrupciókutatók az intézményesült korrupcióról. Megmérték az állam reklámköltéseit, és azt látták, ahogy egyre több pénzről van szó, annál kisebb verseny mellett nyer egy fajsúlyos fideszes.
Ezek után nincs mit csodálkoznunk azon, hogy a World Justice Project a jogrendről és az észlelt korrupcióról szóló rangsorában Magyarország a 102 vizsgált országból 37. lett. És megelőzte többek közt Ghána, Botswana, Chile, Uruguay és az Egyesült Arab Emírségek.
- Lazán kapcsolódik: most, hogy a Videoton focicsapat tulajához, Garancsi Istvánhoz került az oszlopreklám-biznisz, újra lehet villanyoszlopon reklámozni.
- Hatalmasat nyert a héten a Várkert Bazár felújítója is, verseny nélküli közbeszerzésen szerzett másfél hektárt a II. kerület luxusövezetében.
- A NAV mostanában Gattyán György cégét és az Ubert vegzálja, a ferihegyi luxushotel előtt viszont egyre kevesebb a bürokratikus akadály.
A könyvvizsgálók is hibáztak
Egy quaestoros határidő is lejárt a héten, június 5-ig adhatták be kárigényüket a kötvényesek. Quaestor-ügyben amúgy nagyon úgy tűnik, hogy nem titkolózhat már sokáig a külügy sem, ki kell adnia a különös pénzmentés részleteit.
És bár a botrányban bizonyos kereskedőházak is érintettek voltak, a bővítést ez nem érinti, a ciklus végére megnégyszereznék a kereskedőházak számát. A brókerbotrányban egyébként hibáztak a könyvvizsgálók is, állapította meg az NGM vizsgálata.
Ki ide belépsz
Ugyan az illegális bevándorlók sem magyarul nem tudnak, sem munkát vállalni - akik engedélyt kapnak, azok közül néhány ezren maradnak itt nálunk dolgozni évente - a kormány úgy gondolta, hogy a legjobb ötlet, ha arra költi a pénzünket, hogy magyar nyelvű plakátokon üzenget nekik, miszerint:
Ha Magyarországra jössz, nem veheted el a magyarok munkáját.
Némi ellentmondás a magyarok munkája témában, hogy Kovács Zoltán kormányszóvivő szerint megfontolandó az illegális bevándorlók közmunkára fogása, és elképzelhető Magyarország déli határának lezárása is.
Azt amúgy a kormány is elismeri, hogy a bevándorlókérdés nem igazán jelentős probléma ma Magyarországon, a mostani kampányra szerintük azért van szükség, hogy ne is legyen az.
Milyen szankció?
A héten írtunk arról is, hogy az orosz-szankciók ellenére virágzik az amerikai-orosz kereskedelem, miközben a korlátozások az európai cégek számára nagy problémákat okoznak, az amerikai-orosz árucsere 2014-ben 5,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Ezzel szemben az Európai Unió tagállamai és Oroszország közötti kereskedelem 9,7 százalékkal csökkent.
Görög-ügyben a héten annyi fejlemény történt, hogy a kormány értesítette a Nemzetközi Valutaalapot (IMF), hogy azt tervezi, összevonja a júniusban esedékes fizetési kötelezettségeit és egy összegben törleszt a hónap végén.
Szuper hír a végére a baromfitenyésztő Index-olvasóknak: Magyarország június 4-étől ismét szállíthat baromfit és baromfihúst Dél-Afrikába és Japánba, Dél-Afrika feloldotta a madárinfluenza kitörése miatt fenntartott baromfiexport-tilalmat. Japán ugyanezt június elejére ígérte, valamint a vadhússzállítás feltételeinek megteremtéséről is folytak tárgyalások.