Matolcsyék megvennék a budapesti tőzsdét
Többségi tulajdont venne a Magyar Nemzeti Bank a Budapesti Értéktőzsdében - ezt írja piaci forrásokra hivatkozva a Portfolio.hu. Matolcsyék azért vennének festmények és budai villák után tőzsdét, hogy életet leheljenek a kicsit lagymatag magyar tőkepiacra és ezen keresztül is pörgessék a magyar gazdaságot.
A BÉT-ben már most is van egy viszonylag kicsi, alig 7 százalékos része az MNB-nek a fő tulajdonos viszont a bécsi tőzsdéből kinőtt CEESEG, a maga 50,5 százalékával. Erre a része pályázhat a magyar jegybank, bár még az sem kizárt, hogy az Österreichische Kontrollbank 18 százalékát is meg akarja venni.
Azt, hogy tárgyaltak az osztrákokkal, az MNB alelnöke, Gerhardt Ferenc is megerősítette, akinek szavaiból a Portfolio azt vette ki, hogy
Gerhardt szerint néhány hónapon belül lesz várható jelentősebb előrelépés az ügyben.
Hogy jó lenne-e a magyar tőkepiacnak az, ha a Magyar Nemzeti Bank lenne a többségi tulajdonosa, arra a Portfolio két forgatókönyvet írt:
- Pozitív: Mindenki nyert, az állami többségi tulajdonlás után egy csomó állami cég vezeti be a részvényeit a BÉT-en, mint a Szerencsejáték Zrt. és az MVM, de jönnek a kisvállalkozások is dögivel, mert látják, hogy a kormánynak fontos a tőzsde. Egyre több a cég, nő a forgalom, Budapest pedig régiós pénzügyi központtá válik.
- Negatív: Az MNB, ami a brókerbotrányok alatt ráeszmélt, hogy milyen sérülékeny a magyar pénzügyi rendszer, fölös óvatosságból túlszabályozza a többégi tulajdonába került tőzsdét, ami így nem fejlődik tovább.
És hogy mennyit fizethet az MNB? Ez nagy kérdés, ha valamin elbukhat az üzlet, akkor az áron. A Portfolio saját, konzervatívnak mondott becslése szerint a két osztrák tulajdonos összesen 68,8 százaléka együtt úgy 4,5 milliárd forintba kerülhet.
A CEESEG a budapesti tőzsdén kívül a prágai és a ljubljanai tőzsdében is főtulajdonos volt, bár a szlovén céget nemrég eladták. A BÉT-be 2004-ben vásárolt be a cég.