Pozitívra javult Magyarország minősítése
További Gazdaság cikkek
- Eldőlni látszik, megelőzi-e Kína az Egyesült Államokat a gazdasági harcban
- Fickósan ébredt a forint karácsony másnapján
- Árulkodó számok: úgy vettek fel hitelt a magyarok, mintha nem lenne holnap
- A Toyota növelte globális autóeladásait novemberben
- Karácsonyi csoda: van, amiben Magyarország kenterbe veri az európai mezőnyt
Felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az eddigi stabilról a Ba1 szintű magyar államadós-osztályzat kilátását pénteken a Moody's Investors Service. A magyar szuverén osztályzati kilátás így már két hitelminősítőnél pozitív, a Fitch Ratings ugyanis szintén pozitív kilátással tartja érvényben a magyar államadós-besorolást.
Gazdasági elemzők nem vártak arra, hogy a Moody's most kirakjon minket a bóvliból, inkább arra számítottak, hogy a felminősítésre utaló pozitívra javítják az eddigi stabil adósbesorolásunkat – ez be is jött. A héten írtuk meg, hogy egy másik nagy hitelminősítő, a Fitch Ratings a legfrisebb elemzése alapján a felminősítésre utaló pozitívra javíthatja Magyarország és Portugália eddigi stabil kilátását.
A magyar kormány már hosszú évek óta, az elemzők pedig az idei év elejétől azt várják, hogy a három nagy nemzetközi hitelminősítő hamarosan újra a befektetésre ajánlott sávba minősítse az országot (a témában készült cikkünket itt olvashatja). A cégek még 2011 végén vágták bóvliba Magyarországot, amikor az unortodox gazdaságpolitika a virágkorát élte, és majdnem meg kellett állapodni a Nemzetközi Valutaalappal egy hitelcsomagról.
Nem is bóvli a bóvli
A bóvli kifejezés egyébként nem egészen pontos: aki ilyen ország állampapírjait veszi meg, az nem valamiféle vacak befektetésbe teszi a pénzét. Legalábbis nem mindenképpen, amit a mi példánk is bizonyít, hiszen megbízható adósként mindig fizettünk. Inkább arról van szó, hogy aki bóvli kötvényt vásárol, az sok más alternatívánál nagyobb kockázatot vállal. Persze a nagyobb hozamért cserébe. És pontosan ez a hozam az, ami fáj: az adós szemszögéből nézve ugyanis ez kamatterhet jelent, amit a háztartások és vállalatok kell kitermeljenek minden egyes évben.
A bóvlinak elvileg ára van: a leminősítés megdrágítja az ország tartozásainak a finanszírozását (bővebben a keretesben) és a sok kiáramló megtakarítás gyengíti a helyi devizát. Ez pedig tovább gyűrűzik, a vállalatok és a háztartások kockázataiban is megjelenik, emiatt ők is csak magasabb kamat mellett adósodhatnak el.
A helyzet most viszont az, hogy a 2011-ben induló leminősítési hullám negatív hatásai mostanra jórészt eltűntek. A kedvező nemzetközi gazdasági környezet, és a magyar gazdaság mutatói is támogatták (3,6 százalékos GDP-növekedés 2014-ben , enyhén csökkenő államadósság, stabil árak, a devizahitelek eltűnése és a hosszabb ideje tartó kiszámítható költségvetési szigor, összefoglaló a javulásokról itt), hogy az állam mostanság a bóvli besorolás ellenére minden korábbinál olcsóbban kap kölcsönöket.
A Moody's korábbi elemzéséből az derül ki, hogy akkor javasolnák befektetésre a magyar állampapírokat, ha kiszámíthatóbbá válna a gazdaságpolitika, ami támogatja a növekedést, illetve, ha az államadósság határozottan csökkenne. A gazdaságpolitika kiszámíthatóságához hozzátartozik az, hogy a bankadó tényleg a költségvetésben elfogadottaknak megfelelően fog-e csökkenni.
A felminősítésben érdekes vonal, hogy a piac már most közel olyan árakat kínál a magyar állampapírokért, mint a befektetésre ajánlott országok állampapírjaiért. A befektetésre ajánlott minősítés igazából azért jönne jól az országnak, mert a nagy intézményi befektetők sokszor ilyesmihez is kötik, hogy egyáltalán vehetnek-e adott államkötvényből az ügyfeleik pénzén.
NGM: A felminősítés előszobája
A felminősítés előszobájának értékelte a nemzetgazdasági tárca (NGM) azt, hogy stabilról pozitívra javította Magyarország hitelminősítési kilátását a Moody's nemzetközi hitelminősítő.
A minisztérium szombat reggeli, az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a Mody's lépése is bizonyítja, hogy a magyar reformok működnek. Ezt mutatja az is, hogy Magyarország országkockázati mutatója, az ötéves CDS-felár a pénzügyi válság kitörését megelőző szintekre csökkent, a kötvényhozamok pedig már egy ideje magasabb hitelminősítési kategóriában lévő országot idéznek.
Felidézték, hogy a három irányadó intézet közül már kettő, a Fitch és a Moody's tart érvényben felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátást Magyarországra.