Emelni kell a béreket, de közben a hatékonyságot is, hatékonyságnövelés nélkül összeomlik az egész rendszer. A miniszterelnök viszont úgy látja, hogy bármennyit is emelnek a cégek, a hagyományos eszközök nem lesznek elegendők, hogy olyan bért adjunk, ami hazahozza a fiatalokat. Orbán szerint ehhez egy kockázatos, de bátor megoldást kell kitalálni, a cafetéria-rendszert kell átalakítani.
Orbán szerint a cafetéria másképp adózik, mint az alapbér, az unió is tulajdonképpen elismeri, hogy ez egy "rejtett kettős bérrendszer". Most az a kérdés, hogy van-e bátorságunk ahhoz, hogy ezt egy "nyílt kettős bérrendszerré" tegyük.
A cafetéria mostani rendszerét az unió miatt úgysem tudjuk fenntartani, mindenképp át kell alakítani a rendszert. A legjobb az lenne, ha a cafetériát készpénzben adnánk oda, de a cafetériához tartozó adókedvezménnyel. 2017 januárjától ezzel meg kellene próbálkozni. Ez egy nagy bérnövekedést eredményezhetne.
Ott folytatná, ahol Parragh abbahagyta. Illetve nem teljesen ott, ő is a komplex programról szeretne beszélni, amiben mindenki részt tud venni.
Olyan sebességgel változik, amit nem is gondoltunk volna. Sok helyen például már vízügyi válság van, hihetetlen gyorsan zajlanak a folyamatok. Egyre többen vagyunk a Földön, mit fog ez a sok ember enni? Gondoltuk-e azt, hogy a Mad Max világa valósággá válhat? Gondoltuk-e tavaly, hogy kerítést kell építeni? Gondoltuk-e két évvel ezelőtt, hogy Ukrajnában ilyen elhúzódó háború lesz?
- mondja Parragh, szerinte 5 éves távon lehetne egy 15 százalékos reálbérnövekedés és növekedhetne a hatékonyság. Az államnak ehhez le kellene mondania a járuléknövekedésről, újra kellene gondolni a cafetériát, csökkenteni a bürokráciát és a létszámot a közszférában.
És elindult egy valós felzárkózás. Ez persze még mindig relatív, de pozitív. Kérdés, hogy túl vagyunk-e a nehezén, vagy majd csak most jön-e a neheze. Parragh válasza erre: túl is vagyunk, meg most is jön, de kíváncsi arra, hogy az elnök úr mit gondol majd erről.
Parragh László visszaolvasta, hogy miről szóltak a tavalyi beszédek az évnyitón, egyebek mellett szó esett az oktatás átalakításáról, ebben szerinte jelentős lépések történtek. "Ma leomlanak a határok a felsőoktatás és a szakképzés között, még akkor is, ha ezt sokan nem látják örömmel" - mondta.
A közoktatásban is elindult az átalakítás, Parragh szerint ebben az igazán fontos a tananyag tartalma. Hogy ne a középfokú oktatástól várjuk, hogy megtanítsa a gyerekeket írni és olvasni, hanem ez megtörténjen már az általános iskolában.
Elkezdődött az esemény, Parragh kivetített egy fotót több mint egy évtizeddel ezelőttről, amin ugyanúgy ő, Varga, Orbán és Matolcsy ülnek egy asztalnál. Ezzel csak azt akarja mutatni, hogy ezekben a beszélgetésekben van egy folytonosság.
Bevonult a miniszterelnök, Matolcsy György és Varga, mellettük Parragh László, az MKIK elnöke.
Megérkeztek az MKIK meghívott vendégei, tele van az InterContinental díszterme. A közönség soraiban cégvezetők, állami hivatalok első emberei, jelen van mások melett Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke, de az első sorban ül az OTP-vezér Csányi Sándor és a Mol-vezér Hernádi Zsolt is.