MSZP-s politikus felesége is offshore-ozott
- Így működik a nagy pénzmosoda
- Itt a Panama-botrány legegyszerűbb, és legviccesebb magyarázata: rajzolt malacpersellyel
- Panama-iratok: az oroszok putyinofóbiát, a britek magánügyet kiáltanak
- Minden gazdag a medencébe vizel, de nem mind a trambulinról
- Offshore-botrány: a Kreml csalódott a tényfeltáró újságírásban
- Kiborult az offshore-bili: magyar érintettek is vannak
További Gazdaság cikkek
- Visítozva rohant a NAV egységei elől a Reszkessetek, betörők! sztárja
- Mind elbuktuk, pedig százmilliókat ért volna ez a hat szám
- Nincs több pánik a törött kütyük miatt: itt a MediaMarkt válasza
- Újraindult az olajszállítás a Barátság kőolajvezetéken
- Munkaidőn kívül buktatott le egy adóellenőr egy karácsonyfadíszeket áruló vállalkozót
Boldvai László, az MSZP nógrádi szervezetét vezető politikus is érintett a felesége révén az offshore-ügyben – írja a Direkt36. A leleplezés annál is kellemetlenebb, mivel Hiller István pont hétfőn kategorikusan tagadta a párt érintettségét:
Boldvai feleségének, Konti Csillának 2012 novemberében került a tulajdonába egy Szamoa szigetére bejegyzett offshore cég, amivel a gimnáziumi tanárnő egy bankszámlához is hozzájutott az egyik svájci banknál. A cégvásárlás napján ugyanakkor más is történt: az új cég számlájára egyből egy 80 millió forintos összeget akartak utalni. Bár Boldvaiék nem válaszoltak a bankszámlával és a céggel kapcsolatos kérdésekre, a céges iratokból kiderül, hogy az offshore cégen több százmillió forint ment keresztül.
Nógrádból Szamoára
Boldvai parlamenti képviselő volt akkoriban, amikor a felesége hozzájutott az offshore céghez. Bár 2014-ben nem került be a parlamentbe, a Nógrád megyei közgyűlésben továbbra is képviselő, és ő vezeti az MSZP nógrádi szervezetét. A kilencvenes évek közepén Boldvai volt az MSZP kincstárnoka, ami gazdasági szempontból mindig is kulcspozíciónak számított. Érintett volt a Tocsik-ügyben, zsarolás vádjával bíróság elé is került, de végül felmentették. Hatalmas salgótarjáni háza és a felesége által használt drága autók miatt is érték támadások.
A Panama-iratokat a német Süddeutsche Zeitung napilap szerezte meg, feldolgozásukban pedig az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciuma (ICIJ) szervezet is részt vett: 76 ország több mint 370 újságírója dolgozott rajtuk. Magyarországról a Direkt36 vett részt a munkákban.
Konti a történet szempontjából két fontos cégben volt tulajdonos:
- 2008 márciusában lett a C.I.P II. Befektetési Kft. nevű, már nem működő cég tulaja. Ez a cég 2012 áprilisában megszűnt.
- A másik cég pedig egy szamoai offshore cég, a Tanka Ltd., amiben Konti 2012 novemberében lett tulajdonos. A kiszivárgott információk alapján ebben a cégben nem Konti, hanem a Sieber Consulting nevű svájci tanácsadó cég intézkedett.
A két cég története ott ér össze, amikor a Tanka megállapodott arról a C.I.P. II korábbi tulajával , hogy 151 ezer euróért megveszi a céget. Az is kiderült, hogy később még több mint 140 millió forintot tolt bele az offshore cég a C.I.P. II.-be tulajdonosi kölcsönként vagy pótbefizetésként (amire akkor van szükség, ha a cég veszteséges, és elfogy az induláskor letett tőkéje).
A magyar cég áprilisban megszűnt, és ekkorra az offshore cég megkaphatott 79,5 milliót abból a 140-ből, amit korábban a magyar cégbe rakott. Konti Csilla épp azon a napon lett a Tanka Ltd. tulajdonosa, amikor a Tanka kérte, hogy 50-50 százalékban dollárban és forintban utalják át a csaknem 80 millió forintot a Tanka két magánbankban működő svájci bankszámlára.
Hirtelen jött pénz
Boldvai László és Konti Csilla vagyoni helyzetével nem először foglalkozik a magyar média. 2003-ben az Index írta meg, hogy Boldvai felesége is érintett volt a Kulcsár Attila-féle brókerbotrányban, mivel a sikkasztási ügy központjában álló K&H Equities nevű brókercég ügyfele volt. Néhány évvel később több lap is írt arról, hogy Boldvai hatalmas házat építtetett magának Salgótarjánban.
Bár a 2008-as vagyonnyilatkozatba bekerült a 3000 négyzetméteres telken épült 1050 négyzetméteres ház, sokan megkérdőjelezték akkoriban, hogy miből volt pénz az építkezésre. 2009-ben a parlament mentelmi bizottságának elnöke arra jutott, hogy más ingatlanok értékesítéséből, megtakarításokból és tartozásokból. Boldvainak 1998 és 2001 között jelentősen megugrott a vagyona: korábbi salgótarjáni háza mellé lett egy szentendrei telke, egy BMW-je és 33,4 millió forint megtakarítása.
2004 és 2005 között is nagyot gyarapodott Boldvai vagyona: bár 11,5 millió forintnyi képviselői fizetésén kívül nem volt jövedelme, vett egy új BMW-t (miközben az előzőt eladta), és félretett 5,7 millió forintot.
2008-ra épült meg az 1050 négyzetméteres ház, amire fedezetet nyújthatott az, hogy Boldvaiék eladták a korábbi házukat, szentendrei telküket, és felvettek 20 millió forintnyi hitelt, ami még 2014-ben is változatlan összegben szerepelt Boldvai vagyonnyilatkozatában.
Bár a hatalmas ház mostanában már nem téma, az is sok helyinek szúrt szemet, hogy Boldvai felesége a mai napig egy legújabb szériájú X5-ös BMW-vel jár dolgozni a gimnáziumba. Ez az autó alsó hangon 15 millió forintba kerül, de az a modell, amivel Konti jár, 18-19 millió forintot is érhet újonnan.
A Direkt36 többek között arról kérdezte Boldvait, hogy
- beszámolt-e a magyar adóhatóságok felé a külföldi cégből származó esetleges jövedelméről;
- a feleségének a tanári álláson kívül volt-e olyan munkája, amiből származott jövedelme;
- Konti az offshore céget feltüntette-e azokban a nyilvánosan nem hozzáférhető vagyonbevallásaiban, amiket képviselői hozzátartozóként adott le az Országgyűlésnek.
Boldvai ezekre és a többi kérdésre sem válaszolt.