Az Európai Központi Bank is felvette a harcot a gazdasági lassulással
További Gazdaság cikkek
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
- A drónbizniszbe is belecsap a 4iG, amely nemrég az űriparban kezdett terjeszkedni
- Több száz milliárd forintos kárt okoznak a csalók, egyetlen fegyver van ellenük
A várakozások ellenére mégsem nyúlt az Európai Központi Bank (ECB) az alapkamathoz. Miután a Fed és a Bank of England is reakcióként a koronavírus negatív gazdasági hatásaira soron kívül csökkentette az irányadó kamatát, valamint sokak szerint elkerülhetetlen recesszió fenyegeti az eurózónát (sőt valójában a teljes világgazdaságot), többen azzal számoltak, hogy Christine Lagarde, az ECB elnöke azt fogja bejelenteni, hogy az ECB is csökkenti a rátáját.
Ennek ellenére, bár az ECB hasonlóan a Bank of Englandhez gazdaságélénkítő csomaggal állt elő a vírus gazdasági hatásainak tompítására, az EU monetáris politikáját meghatározó intézmény meghagyta a -0,5 százalékos kamatrátát.
A járvány gazdasági hatásainak enyhítésére a Bloomberg szerint a következőket jelentették be:
- hosszú távú kölcsönöket nyújtanak bankoknak a likviditás növelésére;
- 120 milliárd eurós eszközvásárlást jelentett be;
- kedvezőbb feltételek lesznek az ECB célzott hitelprogramjában.
Egy ambiciózus és összehangolt fiskális politika szükséges ahhoz, hogy támogatni tudjuk a bajba került vállalatokat és dolgozókat.
– mondta Christine Lagarde az ECB sajtótájékoztatóján.
Még ha természeténél fogva átmeneti is ez a helyzet, jelentős hatása lesz a gazdaságra, különösen a termelést fogja lassítani, mivel sérülnek az ellátási láncok, valamint csökken a bel- és külföldi kereslet, különösen a szükséges járványügyi intézkedések miatt.
– mondta az ECB-elnök.
Miközben angol és amerikai társai jóval nagyobb szabású gazdaságélénkítő eszközök bevetését jelentették be, Lagarde mozgástere kisebb, ugyanis az elődje már így is sok lehetőséget ellőtt a gazdaság élénkítésére, a negatív ráta máris árt a bankrendszernek, és rontja a pénzügyi stabilitást.