- Gazdaság
- turizmus
- kisfaludy-program
- szálláshelyek
- pályázat
- koronavírus a gazdaságban
- szálloda
- vendéglátás
Mfor: Budapesti szálláshelyeknek nem jár az állami támogatásból
További Gazdaság cikkek
- Itt a január, csak kapkodjuk a fejünket, annyi változás jön a bankoknál
- Rákra figyelmeztető címkét kaphatnak az alkoholos italok
- A szakértő szerint sem az Ügyfélkapu+, sem a DÁP nem áll készen a startra
- Nagy Márton: 2025-ben 8 százalékkal növekednek majd a bérek
- Mélyrepülésben a forint, ismét 415 felett jár az euró
A koronavírus-járvány alatt az Orbán-kormány egyik első intézkedése volt, hogy támogatást nyújtott a vírus hatásának elsőként áldozatul esett turizmus és vendéglátó szektor kisegítésére. Ennek részeként a Kisfaludy-program keretében milliárdokat oszt ki a kormány szálláshelyeknek, többek között a Mészáros Lőrinc és más kormányközeli üzletemberek érdekeltségébe tartozó szállodáknak. Viszont az Mfor.hu cikke szerint
budapesti szálláshelyek nem pályázhatnak a programra, hiába érintette a fővárosi szállodákat a legsúlyosabban a járvány.
A portál szerint az országba érkező külföldiek vendégéjszakáinak 67,6 százalékát Budapesten töltötték a veszélyhelyzet előtti két hónapban, januárban és februárban, a fővárosban van az ország szálláshelyeinek 36 százaléka. Ráadásul Budapesten az ország többi részéhez képest két héttel később oldották föl a korlátozásokat, így a fővárosi szálláshelyek csak később nyithattak ki, ha egyáltalán kinyitottak. A portál szerint tehát lennének érvek amellett, hogy a budapesti szálláshelyek is pályázhassanak a július 15-i határidőig.
Szintén kimaradnak a budapestiek a Kisfaludy-programot menedzselő Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) idegenvezetőknek kiírt pályázatából, amelynek célja, hogy „a szakemberek a pályán maradjanak”. A portál szerint az MTÜ annyit tesz Budapest turizmusáért, hogy arra biztatja a vidéki magyarokat, látogassanak el a fővárosba, és maradjanak egy-két éjszakát, mert amint az ügynökség júniusban írta, „egy budapesti városlátogatás most a fővárosi szállásadók, vendéglátók boldogulását, rajtuk keresztül pedig a gazdaságot is támogatja”.
A Kisfaludy-programmal főleg annak kapcsán foglalkozott a sajtó az elmúlt hónapokban , hogy a járvány alatt több, kormányhoz közel álló üzletember érdekeltségébe tartozó szálloda is bőséges támogatást kapott .
Az összesen kiosztott több mint 80 milliárd forintból jutott Garancsi István és Hernádi Zsolt érdekeltségébe tartozó szállodának, az akkor még Tiborcz István és Mészáros Lőrinc tulajdonában álló Appeninn Nyrt. leányvállalatainak (azóta mindkét vállalkozó eladta a részesedését a cégben). A legnagyobb nyertes viszont a Mészáros Lőrinc cégcsoportjához tartozó Hunguest Hotels lánc, amelyet összesen 17,7 milliárd forinttal támogatott a kormány a járvány alatt.