Elbúcsúzhatunk a megfizethető kisautóktól a brutális uniós klímaszigor miatt

BJASZ20191028010 másolata
2020.09.23. 06:10
A 2030-ra kitűzött klímacélok miatt az Európai Unióban jelentősen szigorítanák a gépkocsik károsanyag-kibocsátását, emiatt pedig nehéz helyzetbe kerülnek az autógyártók, amelyeket gigabírságokkal terelnének a „helyes útra”. Közben gyártók és beszállítók mehetnek tönkre, ráadásul az autók ára is nőni fog.

A tervezett uniós szabályszigorításokkal társadalmi rétegek lesznek kizárva a megfizethető autózásból

– mondta az Indexnek Várkonyi Gábor autópiaci szakértő.

Az Európai Unió 2018-ban döntött a szén-dioxid-kibocsátás szigorításáról, 2020-tól kilométerenként 95 grammban maximálva a kibocsátást. Ha egy új autó ezt átlépi, jelentős bírsággal számolhat a gyár.

Az irány persze védhető: csökkenteni kell az üvegházhatást előidéző gázokat a légkörben, a szén-dioxid pedig ilyen. Egy új kisebb vagy kompakt autó (például egy Volkswagen Golf vagy egy Opel Astra) kilométerenként 100–120 gramm szén-dioxidot pöfékel a légkörbe. Tehát már a 2020-tól érvényben lévő 95 grammot sem lehet úgy tartani, hogy ne legyen legalább részben elektrifikált egy autógyárnak a modellpalettája, vagy ne adjanak el sok elektromos gépkocsit – mondta portálunknak az autópiaci szakértő. Az idén még van egy pici kibúvó: a legmagasabb fogyasztású, az átlagot extrém módon torzító autókat ki lehetett venni a számításból – 2021-től lép életbe a szigorúbb számítási módszer, akkor már minden egyes járművet be kell vonni a számításokba.

Az EU honlapja szerint az autók és kisteherautók az európai szén-dioxid-kibocsátás mintegy 15 százalékáért felelősek, amivel jelentősen hozzájárulnak a klímaváltozáshoz, ráadásul az autóipar az egyetlen olyan ágazat, amelyben az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása még mindig magasabb az 1990-es szintnél. Brüsszelben úgy vélik, hogy a gépjárművek  károsanyag-kibocsátására vonatkozó egységes szabályozás hozzájárulna az EU 2030-ra kitűzött klímacéljainak eléréséhez.

Egy kisebb autón lévő hasznot simán elvihet a bírság

A 95 grammos kvóta felett minden egyes grammért 95 euró bírságot kell fizetni eladott autónként. Ez egy kisebb gépkocsi esetén akár a piaci ár negyede-ötöde is lehet. Ugyanis egy 120 grammos szén-dioxid-kibocsátású jármű esetében a 25 grammos többlet 2375 eurós bírságot jelent, ami 360 forintos euróárfolyam mellett több mint 850 ezer forint. Egy kompakt autón pedig körülbelül 300–600 eurót (nagyságrendileg 100–200 ezer forintot) keres általában a gyártó – tehát a bírsággal már veszteséges is a termelés.

További szigorítások jöhetnek

Miközben az európai autóipar még a 95 grammos kvótát sem tudja tartani, Brüsszelben már további szigorításokat terveznek 2030-ra. Az első tervek szerint további 37,5 százalékkal vágnák vissza a szén-dioxid-kibocsátást – szakértők szerint már ez is nehezen lenne megugorható, azonban az Európai Bizottságban egy sokkal radikálisabb, egyenesen 50 százalékos vágás is ott van az asztalon. Ez azt jelenti, hogy 2030-tól 47,5 grammban maximálnák a szén-dioxid-kibocsátást, efelett jönne a bírságolás.

2018-ban mindössze 1,5 százalék volt a tisztán elektromos autók aránya az Európai Unióban az újonnan forgalomba helyezett gépjárművek között.

Ez Várkonyi szerint azóta már feljebb futott, mert mindenhol jelentősen dotálják az elektromos autózást. Viszont a fenti szigorításokat nézve az évi 15 milliós európai piacon 2030-ra az elektromos autók arányát fel kellene tornászni 63,5 százalékra annak érdekében, hogy ezek a szén-dioxid-kvóták tarthatók legyenek – de még a kevésbé szigorú szabályozással is 50 százalék fölé kéne menni a következő tíz évben. Nem mellesleg a jelenleg érvényben lévő 95 grammos kvóta is csak úgy lehetne elérhető, ha minden negyedik eladott új gépkocsi elektromos lenne – ez is elég távoli célnak tűnik jelenleg. Ráadásul az elektromos autózás infrastrukturális feltételei sem adottak még: Várkonyi úgy véli, sokkal több töltőállomásra lenne szükség, hogy az elektromos autózás valóban alternatíva lehessen, ha már egyszer kimondtuk, hogy ez az egyetlen megoldás.

„Ami Európában történik, az képletesen annyi, hogy amit az egyik oldalon elveszünk, azt a másikon kiöntjük dotáció kapcsán az autógyártóknak” – fogalmazott a szakértő. A bírságolás uniós szinten történik, ezek az uniós költségvetésben jelennek meg bevételként, míg az államok a saját büdzséjükből adnak pénzt arra, hogy elektromos autót vegyünk: például Magyarországon akár 2,5 millió forintot, Németországban 10 ezer eurót, de vannak olyan országok is, ahol például az áfát engedik el. A büntetések tehát az EU büdzséjébe folynak be, ahonnan ezeket az összegeket nem (csak) az autógyártókra fordítják, pedig a szakértő szerint célravezetőbb lenne, ha „vissza lehetne forgatni ezeket a büntetéseket arra, hogy az autóipar kénytelen legyen semleges gyártást és üzemeltetést megvalósítani”.

Hiába az állami támogatás, a jövőben nem lesznek már olcsó autók

A szabályozás nem kedvez a széles társadalmi rétegek által megfizethető autóknak: Várkonyi ugyanis hangsúlyozta, hogy a 95 grammos kvóta az nem egy fix limit, hanem egyfajta átlag, vagyis minél kisebb és könnyebb egy autó, annál szigorúbb a rá vonatkozó szabály. A gyártónak a jelenlegi szabályok szerint nem érdeke, hogy könnyű, olcsó és környezetkímélő kisautókat állítson elő, mert ezeket nem lehet pusztán belső égésű motorral piacra dobni, mert nem fogják teljesíteni a limitet. Vagy plug-in hibridet csinálnak belőle középtávon, vagy büntetést fognak utána fizetni – mindegyik megoldás szerint drága lesz a végeredmény.

Olyan, hogy 4 millió forintért vásárolunk magunknak egy kicsi autót – 800–1000 kilogramm –, amelynek alacsony a fogyasztása, nem lesz. Ennek vége. Ilyen soha többé nem lesz az európai piacon, amíg ezek a szabályok érvényben vannak

– fogalmazott a szakértő. Az autógyártóknak ugyanis nem áll érdekükben ilyen gépkocsikat csinálni: ezeken az autókon még normális időszakban sincs értelmezhető haszon, de fontos belépőmodellt jelentenek egy márkának. A nagyságrendileg 10 millió forinttól induló elektromos kisautók állami támogatással is jellemzően a 7,5–8,5 millió forintos szintet jelentik, míg a belső égésű motoros hasonló méretű gépjárművek ára Várkonyi szerint emelkedni fog, és egy nagyságrendileg 4 milliós autó 5,5-6 millióra drágul majd.

Ötödével zuhanhat vissza az autóipar

Az autógyártás összességében – ha csak a gyártás–eladás részét nézzük – manapság nem egy nagy üzlet Várkonyi Gábor szerint: egy prémiumautó-gyártó 8-10 százalékos EBITDA-nak (adózás, kamatok és értékcsökkenési leírás előtti eredmény) még békeidőben is nagyon örülne. Ráadásul most a koronavírus-járvány miatt nullszaldós vagy veszteséges működéssel nézhetnek szembe a gyártók. Egy tömeggyártó – például a Volkswagen-konszern – körülbelül 1-2 százalékos EBITDA-val működött, amit jó években fel tudtak tornázni 4-5 százalékra. Európában most a legsikeresebb tömeggyártó a PSA-csoport – többek között a Peugeot, a Citroën és az Opel márkákat foglalja magában –, amely a Covid előtti időszakban 8-10 százalék körüli EBITDA-ra volt képes.

Az autógyártásban jelenleg nem is feltétlenül az eladás a nagy biznisz: a legtöbb gyártónál – ha van saját finanszírozói bank – a finanszírozói oldal az, amely többet tesz hozzá az éves eredményhez, szemben a gyártási részleggel. Erre tett még rá egy lapáttal a világjárvány: szakemberek szerint 100-120 milliónál tetőzött volna a következő években a világ autótermelése, ha nem lett volna a koronavírus. A jelenlegi kilátások csökkenéssel számolnak: éves szinten 80-85 millió darab lehet az autóipar globális kibocsátása, amelyből Európa legfeljebb 15 millióval részesedik.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Jobbegyenessel ütnék ki az amerikai–magyar kapcsolatok méregfogát

Jobbegyenessel ütnék ki az amerikai–magyar kapcsolatok méregfogát

Már a republikánusok asztalán van a kettős adóztatás elkerülésének kérdése.

február 18., 09:04

  • Gazdaság
Pénzeső érkezik, 16,5 milliárd forintra lehet pályázni

Pénzeső érkezik, 16,5 milliárd forintra lehet pályázni

Közvetve akár évi 80-100 milliárd forint pluszjövedelmet jelenthetnek a mezőgazdaság számára.

február 18., 13:50

  • Gazdaság
Meglepő dolgokra licitálhatnak a NAV árverésén

Meglepő dolgokra licitálhatnak a NAV árverésén

Csaknem 1700 tárgy közül lehet válogatni.

február 17., 14:16

  • Címlapon
Gulyás Gergely: Váratlan meglepetés ez nekem is

Gulyás Gergely: Váratlan meglepetés ez nekem is

Diákok kérdezték a minisztert.

tegnap, 18:36

  • Gazdaság
Nem mind zöld, ami hidrogén: így változtathatja meg a jövő üzemanyaga az életünket

Nem mind zöld, ami hidrogén: így változtathatja meg a jövő üzemanyaga az életünket

A terjedését a költségek hátráltatják.

tegnap, 19:58

  • Gazdaság
Lipők Sándor: A települések kétharmada a szolidaritási hozzájárulás nyertese

Lipők Sándor: A települések kétharmada a szolidaritási hozzájárulás nyertese

A polgármester szerint a települések bevételeit elsősorban az iparűzési adó határozza meg.

február 17., 15:52

  • Gazdaság
Óriási pénzek mozdulhatnak meg: a miniszterek ide adhatják le a vagyonukat

Óriási pénzek mozdulhatnak meg: a miniszterek ide adhatják le a vagyonukat

Bemutatjuk a bizalmi vagyonkezelés hátterét.

február 17., 15:11

  • Címlapon
Meredek pletykák kaptak szárnyra Tiborcz Istvánról, akit fantomnak neveztek egy osztrák lapban

Meredek pletykák kaptak szárnyra Tiborcz Istvánról, akit fantomnak neveztek egy osztrák lapban

Az Index megkeresésére cáfolta a híreszteléseket a BDPST Group.

tegnap, 17:42

  • Címlapon
Megszólalt Ruszin-Szendi Romulusz a 928 milliós szolgálati villája ügyében

Megszólalt Ruszin-Szendi Romulusz a 928 milliós szolgálati villája ügyében

Sem a saját monogramos üvegre, sem a 31 milliós növénybeszerzésre nem adott magyarázatot.

tegnap, 18:59

  • Gazdaság
Felcsillant Fortuna mosolya, csaknem 12,5 millió forintot zsebelhet be egy magyar szerencsejátékos

Felcsillant Fortuna mosolya, csaknem 12,5 millió forintot zsebelhet be egy magyar szerencsejátékos

Az ötös lottó főnyereménye tovább hízik.

február 15., 21:04

  • Gazdaság
Vészesen fogy a földgáz Európában – meddig bírjuk a telet?

Vészesen fogy a földgáz Európában – meddig bírjuk a telet?

Az európai föld alatti gáztárolók (UGS) töltöttségi szintje 50 százalék alá csökkent.

február 17., 10:38

  • Gazdaság
Romániai céget vásárol fel a Duna Aszfalt Zrt.

Romániai céget vásárol fel a Duna Aszfalt Zrt.

Az adásvétel értékét a felek nem hozták nyilvánosságra.

február 19., 07:19

  • Gazdaság
Kocsmafejlesztési programot szorgalmaz a magyar söripar

Kocsmafejlesztési programot szorgalmaz a magyar söripar

Vajon lehet-e újra virágzó sörkultúránk, és hogyan segíthetne ebben az állam?

február 15., 10:44

  • Gazdaság
Donald Trump padlógázra lépett, így hat a visszatérése Magyarországra

Donald Trump padlógázra lépett, így hat a visszatérése Magyarországra

Terítéken a gazdaság, a tőzsde, Szécsényi Bálint, az Equilor elnök-vezérigazgatója tiszta vizet öntött a pohárba.

február 17., 11:51

  • Gazdaság
Szijjártó Péter: Új szintre léphet a magyar–kazah együttműködés

Szijjártó Péter: Új szintre léphet a magyar–kazah együttműködés

A nukleáris energia területén is lehetőség nyílik a közös munkára.

február 17., 11:02

  • Gazdaság
Rég látott lépésre készül a forint, jöhet a nagy áttörés

Rég látott lépésre készül a forint, jöhet a nagy áttörés

Ostromhoz gyűjt erőt a magyar valuta.

február 16., 08:20

  • Címlapon
Puzsér Róbert: Bizarr látványt nyújt Magyar Péter, amint megretten Rogán Antaltól

Puzsér Róbert: Bizarr látványt nyújt Magyar Péter, amint megretten Rogán Antaltól

Az anyagi kár több tíz millió forintos nagyságrendű.

tegnap, 20:56

  • Gazdaság
Az Államadósság Kezelő Központ vezetője az Indexnek: Ez a pénz már zsebben van

Az Államadósság Kezelő Központ vezetője az Indexnek: Ez a pénz már zsebben van

Több milliárd euró mozdult meg.

február 16., 17:19

  • Címlapon
Megszúrtak egy férfit a berlini holokauszt-emlékműnél, hajtóvadászat indult

Megszúrtak egy férfit a berlini holokauszt-emlékműnél, hajtóvadászat indult

Az áldozat súlyos sérüléseket szenvedett.

tegnap, 21:31

  • Gazdaság
Igazán rájuk fér: régóta várt jó hírnek örülhetnek a magyar vállalatok

Igazán rájuk fér: régóta várt jó hírnek örülhetnek a magyar vállalatok

Az állam helyett ezúttal a piac biztosít kamatkönnyítést – mutatjuk, hogyan.

február 16., 15:05

  • Címlapon
Megszólaltak Ferenc pápa orvosai: nincs túl a veszélyen a katolikus egyházfő

Megszólaltak Ferenc pápa orvosai: nincs túl a veszélyen a katolikus egyházfő

A szentatya légszomjjal is küzd, tudatában van betegsége súlyosságának.

tegnap, 17:54

  • Gazdaság
Nemzetgazdasági Minisztérium: Magyar Péter a programját felírhatja egy WC-papírra

Nemzetgazdasági Minisztérium: Magyar Péter a programját felírhatja egy WC-papírra

Itt a válasz a Tisza Párt elnökének a kijelentéseire.

február 16., 11:47

  • Gazdaság
Ez már rémálom: újabb banki díjemelések jönnek

Ez már rémálom: újabb banki díjemelések jönnek

Már kilenc bank jelentette be az inflációs díjemelését.

február 17., 09:52

  • Gazdaság
Új adatokat publikált az Energiaügyi Minisztérium a napelemek számáról

Új adatokat publikált az Energiaügyi Minisztérium a napelemek számáról

Többségük családi házak tetején működik.

február 17., 08:52

  • Gazdaság
Karikó Katalin az Indexnek: Ha egy kutatót gátol a rendszer, keressen kiutat

Karikó Katalin az Indexnek: Ha egy kutatót gátol a rendszer, keressen kiutat

Mi is ott voltunk az első női Nobel-díjasunk alma materében tartott közönségtalálkozón.

február 16., 14:19

  • Gazdaság
Rémes járvány sújtja Amerikát, már Európát is elérte

Rémes járvány sújtja Amerikát, már Európát is elérte

A kereskedelemben is látszik a hatása, mennyiségi korlátozásokkal próbálják orvosolni a problémát.

február 16., 18:16