Megkezdődtek az egyeztetések a jövő évi minimálbérekről
A koronavírus-járvány miatt szinte biztos, hogy csak a jövő évi minimálbér és garantált bérminimum összegéről tárgyalnak az idén a szociális partnerek. A szakszervezetek és a munkáltatói képviseletek is óvatosak, konkrét javaslat egyelőre nincs – írja a Magyar Nemzet azután, hogy szerdán megkezdődtek az egyeztetések a versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának monitoring bizottsági ülésén.
Csökkenhet a minimálbér növekedési üteme
Még így is az inflációt meghaladó emelkedés várható.
A Liga Szakszervetek elnöke a napilapnak elmondta: egyelőre nem hangzottak el konkrét számok. Mészáros Melinda szerint a jelenlegi, óriási bizonytalanságot okozó járványhelyzetben teljesen természetes, hogy a kormányzat és a szociális partnerek is óvatosak.
Kritikus időszak előtt állunk, ezért elhúzódó, talán eddig még sohasem tapasztalt nehézségű tárgyalások után születhet döntés a minimálbér és a garantált bérminimum jövő évi összegéről
– mondta, hozzátéve, hogy elkerülhetetlen a minimálbér és a garantált bérminimum jövő évi emelése.
Egyfelől azért, mert mindenkinek az az érdeke, hogy az elmúlt években gyorsuló piaci és állami bérfelzárkóztatás ne törjön meg. Másfelől a környező országokban átlagosan öt és tíz százalék között nőhet a minimálbér a már korábban, még a járvány előtt elfogadott kötelezettségek miatt, országonként eltérő okokból. Ezt a szintet Magyarországnak is tartania kell azért, hogy a hazai legalacsonyabb kereset ne távolodjon el jobban a régió átlagától
– fejtette ki a szakszervezeti vezető.
Abban már most egyetértés van, hogy a korábbi évek gyakorlatától eltérően csak egy évre szülessen megállapodás. A minimálbérrel kapcsolatos egyeztetések a szaktárca közlése szerint novemberben folytatódnak.