Zsiday Viktor: Lesz nyaralás, lesz fesztivál, nem lesz világvége
További Gazdaság cikkek
- Brutális számot jelentett be a MOHU: egymilliárd palackot váltottak vissza a magyarok
- Önti a pénzt a lakosságra a kormány, de az autópiac már beindult
- Ismét drágul az üzemanyag, ezúttal a benzinesek foghatják a fejüket
- Orbán Viktor szerint ez tüdőn lőné a gazdaságot, Trump több ezer milliárdos terhet jelenthet Magyarországnak
- Fontos határidőre figyelmeztet a kormány, elzárják a pénzcsapot
A lezárásokra elsősorban azért van szükség, hogy megakadályozzuk a halálozásokat és az egészségügyi rendszer összeomlását. Mivel a kórházba kerülők és az elhunytak túlnyomó többsége is idős, és a betegség elsősorban őket érinti nagyon súlyosan, a többieknél (arányaiban kevesebb szerencsétlen kivételtől eltekintve) a megfázás és az influenza között vannak jellemzően a tünetek, ezért amennyiben az időseket beoltjuk, a megszorítások fenntartásának nem marad sok értelme – sem egészségügyileg, sem gazdaságilag
– írja Magyarország egyik legelismertebb portfóliómenedzsere a blogján.
Szerinte az európai és amerikai lakosság 20-30 százaléka tavaszig átesik a betegségen, „azaz egy ideig nem lesznek rá fogékonyak, immunitást szereznek – ez járványtanilag pont ugyanaz, mint ha be lennének oltva.”
Hozzáteszi: Ha májusig be tudják oltani legalább a lakosság legsebezhetőbb 20 százalékát, akkor szinte bizonyos, hogy eltűnik a betegség.
A szakértő végkövetkeztetése, hogy a lakosság nem túl nagy részének a beoltásával is elkerülhető az egészségügy túlterhelődése, az oltás, még ha nem is éri el a lakosság nagy részét, de párosulva a sok, betegségen átesettel azt jelenti, hogy nyárra a probléma nagyjából megszűnik.
Lesz nyaralás. Lesz fesztivál. Nem lesz világvége.
„Mivel az év második felére pedig már bőven lesz elég oltás, így a vírus miatt gazdaságilag nem lesz törés később sem, illetve nincs akadálya a komoly fellendülésnek tavasz végétől” – áll a bejegyzésben.
Nyáron újraindulhat a turizmus
A vírus nem mindennapi helyzetet teremtett, nyáron újraindulhat a turizmus a remények szerint – mondta Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) vezérigazgatója hétfőn, a Facebookra feltöltött évindító videójában. Rámutatott: a legjobb forgatókönyv szerint is legalább tíz hónap kell, hogy az ágazat el tudja érni a járvány előtti szintet.
A jelenlegi helyzetben alapvető célnak nevezte, hogy az újrainduláskor felkészülten lehessen várni a turistákat, és minél többen folytathassák a tevékenységüket, a jövőben versenyképes szereplői lehessenek az újrainduló turizmusnak.
A tavalyi év drámai törést hozott a turizmusban az egész világon, így Magyarországon is. A százezrek megélhetését és a GDP több mint 13 százalékát biztosító ágazat 2020. márciusban hatvan nap alatt „teljesen a padlóra került” – mondta.