- Gazdaság
- molnár melinda
- réti várszegi és társai ügyvédi iroda pwc legal
- ügyvéd
- koronavírus
- korlátozás
- szűcs lászló
Ha otthon marad gyermekével, és nem tud dolgozni, pénzt sem kap
További Gazdaság cikkek
- Míg Orbán Viktor nyaral, a kormány 2,5 milliárd euró mozgatásáról döntött
- Nem tudnak megegyezni az oroszok és az ukránok, de mi lesz így a rezsicsökkentéssel?
- Jelentős különbségek, így alakult a bérek helyzete Magyarország-szerte 2023-ban
- 369 százalékkal nőtt a háztartások pénzügyi vagyona – ezt reagálta a kormány a cikkünkre
- Egyszerűen megrohamozták a magyarok a bankokat
Számos nehézséget szülnek az újabb korlátozások, amelyeket a koronavírus-járvány felerősödő terjedése miatt hozott meg a kormány. Ezek alapján több üzlettípusnak is zárva kell tartania március 8–22. között – a virágüzleteknek március 9-től –, ami az egy éve tartó gazdasági nehézségek közepette újabb problémákat teremt.
Ráadásul az óvodákat és általános iskolákat is bezárták hétfőn, és egészen április 7-ig nem is nyitnak ki, ami azt jelenti, hogy sok szülőnek otthon kell maradnia, hogy gyermekét felügyelni tudja napközben.
A Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő ügyvédei ezt a két munkavállalói csoportot vizsgálta, hogy ki milyen juttatásra számíthat a következő hetekben.
Az első csoportba azok tartoznak, akiknek a munkavégzési helye hétfőtől két hétre bezár, és nincs lehetőség a munkafeladatokat otthonról ellátni, ilyenek például a ruházati üzletben és a szépségiparban dolgozók. A másik csoportba azok tartoznak, akiknek azért kell otthon maradniuk egy hónapig, mert az óvodás, kisiskolás gyermek felügyelete miatt ez szükséges
– idézi a közleményük Szűcs Lászlót, a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal szakértő ügyvédjét, aki hozzáteszi, hogy idetartoznak azok is, akiknek a munkáltatója a következő időszakban változatlanul üzemel, például élelmiszerboltok, gyógyszertárak, drogériák.
Az üzletzárással közvetlenül érintett munkavállalók esetében jogszabály írja elő, hogy két hétig szünetel a nyitvatartás, a szolgáltatás nyújtása, így csak az ott foglalkoztatottak tartózkodhatnak az üzletekben, például leltár esetén. Ám ha nincs ilyen munkafeladat, munkavégzésre sincs lehetőség, és mivel ezt a munkáltató és a munkavállaló sem tudja befolyásolni, a zárás ideje munkajogi értelemben olyan állásidőnek minősül, amelyért nem jár automatikusan munkabér.
Ugyanakkor a munkáltató és a munkavállaló megállapodhat, hogy a kényszerszünet idején szabadságot vesz ki, így a távolléti díja illeti meg, vagy a munkáltató annak ellenére kifizeti a munkabér egy részét, hogy nincs munka.
Fontos tudni, hogy a bezárt üzleteknek csak akkor jár adókedvezmény és bértámogatás, ha a munkaszerződés szerinti fizetést a zárás idején is megkapják a munkavállalók, a munkaviszonyukat pedig nem szüntetik meg.
Más a helyzet azoknál a munkavállalóknál, akik azért nem tudják elvégezni a munkájukat, mert az óvodák és az általános iskolák bezárása miatt otthon kell maradniuk a gyermekükkel, és onnan nem tudnak dolgozni.
Bár ez különös méltánylást érdemlő személyi körülménynek minősül, erre az esetre nem jár díjazás a munkavállalónak.
Ugyanakkor a szabadság kivételéről meg lehet állapodni ebben az esetben is, de a munkáltató is tehet egyoldalúan kötelezettségvállalást, hogy az otthon maradó munkavállaló munkabérének egy részét kifizeti, még akkor is, ha erre a munkajogi szabályok szerint nem köteles.
Molnár Melinda, a Réti, Várszegi és Társai Ügyvédi Iroda PwC Legal ügyvédje szerint arra is van lehetőség, hogy ha a munkavállaló el tudja végezni a munkáját otthonról a gyermekfelügyelet mellett, akkor a következő hónapban teljes vagy részmunkaidős munkavégzésben is meg lehet állapodni. Utóbbi esetében pedig időarányosan lehet csökkenteni a fizetést, amelyet megállapodásban kell rögzíteni.
(Borítókép: Kisfiú az Emmike munkahelyi bölcsődében az ünnepélyes átadás napján, 2020. október 27-én, a XIII. kerületi Tüzér utcában. Fotó: Koszticsák Szilárd/MTI)