- Gazdaság
- alapkamat
- mnb
- jegybank
- monetáris politika
- monetáris tanács
- elemzők
- suppan gergely
- nyeste orsolya
Olyanra készülnek Matolcsyék, amire tíz éve nem volt példa
További Gazdaság cikkek
- Milliárdokkal károsítottak meg rászorulókat, az étkeztetési szektort teljesen áthatja a korrupció
- Rég nem látott mértékben verték hitelbe magukat a magyarok
- Csaknem 500 milliárd forintot keresett a magyar állam szeptemberben
- Nincs építkezős kedvében a magyar, évtizedes visszaesés látható
- Véget ért a Boeing sztrájkja, megszületett a megállapodás
Ha nem is az első fecske volt, de a legmarkánsabban és legkonkrétabban – mihez képest, persze – Virág Barnabás, az MNB alelnöke beszélt először nyíltan a monetáris politikai fordulatról, amikor május közepén belengette az alapkamat emelését – amire egyébként a forint öt hónapja nem látott szintre erősödött.
Maga a nyilatkozat egyébként akkor még nem is tűnt annyira erősnek: „Az alapkamat emelésének lehetőségét már júniusban érdemes lesz mérlegelni” – mondta akkor Virág Barnabás a Reuters hírügynökségnek. Erre később elemzők is ráerősítettek, majd maga Matolcsy György jegybankelnök is megszólalt, aki egy konferencián azt mondta, hogy
a növekvő inflációt a jegybanknak kötelessége letörni.
Az MNB elnöke előrevetítette, hogy proaktív lesz a monetáris tanács a júniusi ülésén, ezzel is erősítve a kamatemeléssel kapcsolatos várakozásokat. Úgy fogalmazott, hogy „a gazdaság teljesítménye ezt elbírja”.
Az infláció miatt főhet is a feje a jegybanknak, hiszen április után májusban is 5 százalék felett volt a drágulás üteme, ami az unióban ráadásul a legmagasabb volt.
A jegybankelnök egy hétfőn megjelent cikkében egyébként arról írt, hogy
újraindítás helyett az inflációra fókuszáló költségvetésre lenne szükség.
Azt, hogy az Országgyűlés a jövő évi költségvetést 5,9 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycéllal fogadta el, hibás döntésnek tartja, mert feleslegesen épít be jelentős kockázatokat a magyar gazdaság működésébe.
Kamatemelésre várva
Az elemzői konszenzus is az, hogy az infláció emelkedő trendje miatt monetáris szigorítás, az alapkamat emelése jöhet. A monetáris tanács legutóbbi, májusi ülésén nem módosította a jegybanki alapkamat 0,6 százalékos szintjét, és a kamatfolyosó sem változott. Legutóbb tavaly júliusban változott az alapkamat szintje, akkor 15 bázisponttal csökkent. Előtte júniusban szintén 15 bázisponttal mérsékelték a kamatot, amely 2016. május 25. óta állt 0,9 százalékon.
Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője is kamatemelésre számít – ahogy az egyhetes betéti kamat emelésére egyaránt: egységesen 0,9-0,9 százalékos szinteket vár.
Az Indexnek elmondta, hogy egyelőre még kérdéses, mi lesz a kamatpályával a későbbiekben, hogy lesz-e még idén újabb kamatemelés. Ez szerinte a délutáni jegybanki közleményből derülhet ki. Ha megvan, hogy milyen feltételek mentén jöhetnek az újabb emelések, akkor az talán elegendő lesz ahhoz, hogy az infláció konszolidálódjon. Mindenesetre az elemző szerint nem a keddi kamatemelés lesz idén az utolsó.
Stabilizálni kell a forintot
„Ebben a helyzetben, amikor rengeteg felfelé mutató inflációs tényező van, és ezekből nagyon sokra a jegybank nem is tud az eszközeivel hatni, most az lenne szerintem a célszerű, hogy a forintot egy erősebb szinten stabilizálják a magasabb kamatszinttel” – fogalmazott portálunknak Nyeste Orsolya. Hozzátette, ezzel talán sikerülne megfékezni az ipari termékek drágulását.
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szintén 0,9 százalékos alapkamatra számít – azaz 30 bázispontos emelésre –, de szerinte az sem kizárt, hogy 1 százalékra emelkedjen az irányadó ráta. Szerinte
fundamentális okai nincsenek, hogy ennél nagyobb mértékben emelkedjen az alapkamat szintje, mert egyelőre még nem realizálódtak azok a kockázatok, amelyek felfelé hajtanák az inflációt.
Ha ezek bekövetkeznének, akkor szerinte újabb emelések jöhetnek, és akár 1,5 százalékra is felmehet az alapkamat az év végére.
Dohányárak, benzinárak
Áprilisban és májusban is 5 százalék felett volt az infláció, de Suppan szerint ebben még nem voltak benne markánsan azok a tényezők, amelyek miatt most emelni kell. „Az áprilisi és a májusi magas inflációban döntően a dohánytermékek árának a növekedése önmagában 1,2 százalékponttal növelte az inflációt – ha ezzel nem számolunk, akkor csak 3,9 százalék lett volna, ha nincs jövedékiadó-emelés” – mondta az Indexnek az elemző. Ez tehát egyszeri hatás, ami jövőre „kiesik” majd az inflációval, 12 hónap múlva ez ugyanennyivel húzza majd vissza – hacsak nem lesz újabb adóemelés a dohánytermékeknél.
Hasonló a helyzet a benzináraknál is, ahol bázishatások vannak jelen: tavaly áprilisban drasztikusan csökkentek az árak a töltőállomásokon – amikor mindenki otthon volt, senki nem ment sehová.
Eddig ezekkel nincsen gond, ezek felett áttekinthetne az MNB. A gondok most kezdődnek, a nyitással és azzal, amit ez magával hoz
– hangsúlyozta Suppan Gergely. Mindenhol „felrobbantak” a nyersanyagárak, aminek óriási inflációs kockázata van: a kukoricaáraktól a réz árán át egészen a műanyagárakig szinten mindenhol – sorolta az elemző. Ezek az áremelkedések pedig továbbgyűrűznek a gazdaság szinte minden szegletébe.
Preventív kamatemelés?
„Az előttünk álló időszak lesz a rázós.” Itt az elemző szerint a legnagyobb kérdés az, hogy azok a várakozások, amelyek szerint a nyáron mérséklődhet az infláció, valóban bekövetkeznek-e. És Suppan szerint emiatt kell kvázi preventíven, proaktívan lépnie a jegybanknak, és elővigyázatosságból kamatot emelnie.
Például a fogyasztói árindexet a faanyagárak csak olyan szempontból érintik, hogy azok beépülnek a bútorok árába – aminek ugyan nagy súlya nincs a fogyasztói kosárban, de azért átgyűrűzik a hatása. Sokkal nagyobb gond szerinte a takarmányárak emelkedése, amelyek már például a sertéshús, baromfihús, tojás vagy a tej árában éreztetik majd hatásukat. Itt globális folyamatok mozgatják az inflációt, amire a jegybanknak nagy hatása nincsen – a brazíliai szárazságtól a kínai takarmányfelvásárlásokon át egészen odáig, hogy az üzemanyagokba már több bioetanolt kell keverni.
Az MNB nem egy indán varázsló, hogy esőt fakasszon Brazíliában, ha ott szárazság van
– fogalmazott Suppan Gergely, hozzátéve, hogy a jegybank keze meg van kötve, hiszen itt nem magyarországi folyamatok miatt drágulnak a takarmányok vagy a nyersanyagok, hanem Kína és Brazília miatt. Ez ellen pedig csak egyet tehet az MNB: ha a forint erősítésével tompítja ezeket a hatásokat, mást nem tud tenni.
(Borítókép: Stiller Ákos / Bloomberg / Getty Images)
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!