- Gazdaság
- Zöld Index
- monsanto
- glifozát
- franciaország
- adatgyűjtés
- lista
- mezőgazdaság
- eu
- európai unió
- bayer
- gyomirtó
Botrány a gyomirtó körül: adatokat gyűjtött szimpatizánsairól és ellenfeleiről a Monsanto
További Gazdaság cikkek
-
Nemzetgazdasági Minisztérium: Magyar Péter a programját felírhatja egy WC-papírra
- Rég látott lépésre készül a forint, jöhet a nagy áttörés
- Felcsillant Fortuna mosolya, csaknem 12,5 millió forintot zsebelhet be egy magyar szerencsejátékos
- Kocsmafejlesztési programot szorgalmaz a magyar söripar
- Energiaügyi Minisztérium: Február közepén is ötven százalékig töltve vannak a hazai gáztárolók
A francia adatvédelmi hatóság szerdán megbírságolta a Monsanto nevű amerikai mezőgazdasági céget. A vállalat illegális adatgyűjtést folytatott újságírókkal, aktivistákkal és közéleti szereplőkkel szemben – adta hírül az AFP. A cél az volt, hogy befolyásolják a közvéleményt a vállalat vitatott megítélésű növényvédő szereiről.
A német vegyipari óriás, a Bayer tulajdonában lévő cég azért kapott 400 ezer eurós büntetést, mert nem tájékoztatta az adatgyűjtésről azokat, akik felkerültek arra a listára, amelyen azt tartották számon, hogy ki milyen véleményt fogalmazott meg a glifozát nevű gyomirtójukról.
A glifozát az egyik legelterjedtebb és legnagyobb mennyiségben alkalmazott gyomirtó a világon. Hatását az emberi szervezetre már régóta vitatják.
![GettyImages-94656602](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/3918/39182/391822/39182285_d6732ca9ec47c58ef248708d4f45cffa_wm.jpg)
Az Európai Bizottság 2016-ban arra tett javaslatot, hogy további 15 évvel hosszabbítsák meg a glifozát tartalmú növényvédő szerek használatának engedélyezését. A tagállamok tiltakozása miatt végül először tíz, majd öt évre csökkentette a javaslatát, így a jelenlegi állás szerint 2022-ig használható a szer a közösségen belül.
A nyomozás szerint több mint kétszáz név szerepelt az adatbázisban, amelyben 1 és 5 között osztályozták az illető befolyását, hitelességét és támogatását a Monsanto irányában olyan témákban, mint a gyomirtó szerek vagy a genetikailag módosított termékek – számolt be a történtekről az MTI.
Az egész Európát érintő ügyet a Le Monde című napilap és a France2 közszolgálati televízió tárta fel 2019 májusban egy sajtóügynökség kiszivárogtatott dokumentumai alapján. A Monsanto legalább hat országban, Franciaország mellett Németországban, Olaszországban, Hollandiában, Lengyelországban, Spanyolországban és Nagy-Britanniában, valamint az európai intézményekben is összeállított adatbázisokat a Bayer szerint.
Az anyavállalat ugyanakkor nem ért azzal egyet, hogy adatgyűjtés miatt vonták felelősségre. Álláspontja szerint ugyanis a nyilvántartást egy kommunikációs ügynökség állította össze. A cég azt is állítja, hogy miután az Európai Bizottság 2017-ben öt évvel meghosszabbította a glifozát engedélyezését, az adatbázist nem használta a Monsanto.
Az Európai Bizottság májusban engedélyezte Franciaországnak, hogy adókedvezményt nyújtson azon gazdáknak, akik nem használnak többet glifozát alapú gyomirtó szert.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=bJE1jRyMFaE6fJ8fhsC.y4ZQnDkFoiPbY7JeelfAZ7P.i7&stparam=wnniomkpwg&fastid=ipqxvzhaneitfhaugbtmmzijqomb&nc=0)