Mától már csak Budapesten van állami egyetem

2021.08.01. 13:52
Augusztus elsejétől összesen már huszonegy intézmény működik új modellben, alapítványi fenntartásban, miután vasárnap újabb 10 egyetem csatlakozott a modellváltó intézményekhez. Ezzel vidéken már nem maradt állami fenntartású egyetem.

A már korábban modellt váltott tíz egyetemhez augusztus 1-ével csatlakozik

  • a Budapesti Gazdasági Egyetem,
  • a Debreceni Egyetem,
  • a Dunaújvárosi Egyetem,
  • a Magyar Táncművészeti Egyetem,
  • a Nyíregyházi Egyetem,
  • az Óbudai Egyetem,
  • a Pécsi Tudományegyetem,
  • a Semmelweis Egyetem,
  • a Szegedi Tudományegyetem
  • és a Testnevelési Egyetem.

Ez azt is jelenti, hogy a 64 magyarországi felsőoktatási intézmény közül mindössze hat – a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a Magyar Képzőművészeti Egyetem, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem és az Eötvös József Főiskola – marad állami kézben – írta korábban az Eduline. Ezek közül pedig csak egy – az Eötvös József Főiskola – van vidéken, egészen pontosan Baján, így augusztustól az összes állami egyetem Budapesten működik.

Az Országgyűlés idén áprilisban döntött arról, hogy a felsőoktatási intézmények fenntartói jogait közfeladatot ellátó, közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak adja át – írja vasárnapi közleményében a felsőoktatásért is felelős innovációs tárca (ITM). A minisztérium szerint

az átalakulás az intézményi működés rugalmasságát növeli, így a jövőben az intézményeket fenntartó alapítványok a mindenkori kormányzattól független, magánjogi formában biztosítják közvetlenül vagy az általuk fenntartott intézmények útján a közfeladatok magas színvonalú ellátását.

A tárca szerint a kiszámíthatóbb működési környezetnek köszönhetően az intézmények gyorsabban és hatékonyabban reagálhatnak a változó gazdasági igényekre. A modellváltó egyetemek a helyi társadalmi élet, az értelmiségképzés és a gazdaságfejlesztés motorjaiként biztosíthatják a képzési, kutatási, innovációs, művészeti, sport- és kulturális szolgáltatási hátteret régiójuk és Magyarország versenyképességének növeléséhez.

A több erőforrás, a vonzóbb munkavállalói helyzet, a teljesítményalapú előmenetel, a jobb infrastruktúra, a magasabb követelmények vezetnek majd el a minőség javulásához. A magyar egyetemek előrébb léphetnek a nemzetközi felsőoktatási rangsorokban. 2021. szeptembertől több mint 180 ezer hallgató, az egyetemisták közel 70 százaléka tanul modellváltó intézményben – olvasható az ITM közleményében.