Rezsikedvezményt kapnak a kisvállalkozások
További Gazdaság cikkek
- Tarolt a SZÉP-kártya, de a kormány már bejelentette a változtatásokat
- Történelmi üzleteket kötöttek, eurómilliárdok mozdultak meg Magyarországon
- Fordulat jöhet a bérekben, búcsút inthetünk a 10 százalék feletti bérdinamikának
- Távozik a Magyar Posta vezére, Nagy Márton megköszönte a munkáját
- Aki most siet, az kicselezheti az inflációt
A megfelezett iparűzési adó igénybevételére jogosult kisvállalkozások – maximum tízfős létszámig és négymilliárd forintos éves árbevételig – beléphetnek az egyetemes szolgáltatási körbe, ami azt jelenti, hogy ők is a rezsicsökkentett árat fizetik, jelentette be Gulyás Gergely a Kormányinfón. Még nem világos, de valószínűsíthető, hogy az árampiacra gondolhatott a tárcavezető, mivel a januártól induló árampiaci évre vonatkozó szerződéskötés ezekben a hetekben zajlik. Mindenesetre
ez igen nagy irányváltás a kormány hozzáállásában, mivel sok tízezres fogyasztói kört érinthet.
Igaz, korábban a minimálbér-tárgyalások során a munkaadói érdekképviseletek kijelentették, amikor az iparűzésiadó-kedvezményt ajánlotta a kormány a közel húszszázalékos emelés egyik kompenzációs lehetőségeként, hogy a háromezer legnagyobb hazai vállalkozás nem tartozik ebbe az ipakedvezményezett körbe.
A múlt héten még csak egyes szektoriális kedvezmények megfogalmazásáról beszélt a Miniszterelnökséget vezető miniszter, amikor az ipari felhasználók által esetleg igénybe vehető támogatás lehetőségéről kérdezték, illetve arról, hogy az önkormányzati és az egyházak által fenntartott közérdekű szolgáltatásokat végző intézmények számára adott a lehetőség a visszatérésre ebbe a körbe. Továbbá említette azt is, hogy a hirtelen kedvezményes áron áramot kapó fogyasztók tömege miatt fel kell mérni, mekkora veszteséget okoz ez majd az állami tulajdonú MVM-nek, amelyet az államnak kell majd megtérítenie.
A villamos energiáról szóló törvényben egyébként kétféle árszabás vonatkozik az egyetemes szolgáltatói körben kiszolgálható ügyfélkörre. Az egyik a lakosságra vonatkozik, a másik a közfeladatot ellátó közintézményekre, illetve a mostani döntés után a kisvállalkozói körre. Gulyás Gergely szerint egyébként
a kkv-kra vonatkozó döntésnek nincs határideje, mivel jelenleg senki sem tudja, mikor csillapodhat az energiapiaci válság.
Amint azt a Portfolio idézi, a 4/2011-es NFM-rendelet 2. melléklete szerint a nem lakossági kör jelenleg 30,4–31,02 forint/kWh áron kaphatja az A1 kategóriába tartozó áramot. Az kérdéses, hogy a most kibővülő igénylői kör számára is ezen a szinten marad-e a kedvezményes áramár, vagy emelnek rajta, és ha igen, mennyi. De még ha emelnek is rajta, a jelenlegi 60–70 forintos kWh-s piaci árnál várhatóan még így is olcsóbb lehet a kedvezményezetti körnek.