Magyar innovációt mutattak be Budapesten
További Gazdaság cikkek
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
- A drónbizniszbe is belecsap a 4iG, amely nemrég az űriparban kezdett terjeszkedni
- Több száz milliárd forintos kárt okoznak a csalók, egyetlen fegyver van ellenük
- Rendeletmódosítással változtatna a kormány a személyi okmányok kiállításán
A projekt összköltsége meghaladta a 657 millió forintot, ehhez a Jászmetál–2000 Fémipari Kft. és a Skyward Tunnel Kft. 370 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból – adta hírül az MTI.
A bemutatón Vitályos Eszter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkára hangsúlyozta: a támogatás mellett a cégek jelentős önerőt is biztosítottak a projekthez, ami jó példája az innovációnak, az újdonságokra való reagálásnak és a vállalkozó szellemnek.
A Jászság gazdasági szerepe kiemelkedő az országban, ebben a Magyarországon és Európában is egyedülálló kutatás-fejlesztési projektben jászsági cég vett részt
– mondta Pócs János, a térség országgyűlési képviselője.
A fejlesztők tájékoztatása szerint az eszköz célja, hogy a széltérben a gravitációnál nagyobb erő legyen elérhető, így lehetővé váljon az ember lebegése, illetve oktatási, sport- vagy művészeti manőverek végrehajtása.
A projekt során új, négy légcsatornás szélcsatornarendszer kiépítése valósult meg. A szélcsatornák felhasználási területe széles, és jelentős kiaknázatlan lehetőségek rejlenek bennük
– ismertette Vitályos Eszter.
Mint mondta, a szabadesést szimuláló szélcsatornák egyre népszerűbbek világszerte. A katonai oktatás során a légideszantosok képzésében van jelentős szerepük, a polgári ejtőernyős képzésben hasonló oktatási funkciót tölthetnek be, de a közoktatásban kísérletek is szemléltethetők szórakoztató formában egy szélcsatornában.
Használhatók emellett sporttevékenységre, szórakozásra, és szerepük lehet sérült emberek rehabilitációjában is.
Pócs János kiemelte: Magyarországon minden támogatásnak, fejlesztésnek és béremelésnek a gazdaság az alapja, a gazdaság növekedése termelte ki azt a támogatást is, amelynek köszönhetően ez az innováció megvalósult.
Az országgyűlési képviselő úgy fogalmazott: ez a projekt is jelzi, hogy az egykor kisvállalkozásként elindult cégek komoly növekedést és fejlődést érhetnek el.
(Borítókép: Vitályos Eszter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának [Emmi] európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkára (j) a JÁSZMETÁL-2000 Fémipari Kft. által kifejlesztett alacsony energiaigényű függőleges szélcsatornájában a bemutatóján projektzáró rendezvényén a Skyward Tunnel Kft. csepeli telepén 2022. január 28-án. Fotó: MTI / Bruzák Noémi)