- Gazdaság
- háború
- orosz-ukrán-konfliktus
- infláció
- forintárfolyam
- forint
- orosz
- oroszország
- szankciók
- energia
Drágább lesz az életünk
További Gazdaság cikkek
- Visítozva rohant a NAV egységei elől a Reszkessetek, betörők! sztárja
- Mind elbuktuk, pedig százmilliókat ért volna ez a hat szám
- Nincs több pánik a törött kütyük miatt: itt a MediaMarkt válasza
- Újraindult az olajszállítás a Barátság kőolajvezetéken
- Munkaidőn kívül buktatott le egy adóellenőr egy karácsonyfadíszeket áruló vállalkozót
Az infláció nagyon régen volt ilyen magas, mint ma. Az is fokozza a problémát, hogy már a háború kitörése előtt is sokéves inflációs csúcsokról beszélhettünk, és a nyugati szankciók sem segítik a helyzet megoldását.
Az infláció növekedése a gyorsuló forintgyengüléssel együtt még magasabb inflációt eredményezhet.
A közép-kelet-európai befektetési alapokból és ETF-ekből (Exchange Traded Fund) áramlik ki a tőke, és bizony az orosz eszközöket az alapkezelők nem tudják eladni, ezért a magyar eszközöktől szabadultak. Részben ez okozta az utóbbi időszakban a magyar forint fokozott gyengülését is, ami nyilvánvalóan az inflációt is növelni fogja.
Szijjártó és Varga szerint a szankciók miatt szállt el a forint
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, valamint Varga Mihály pénzügyminiszter is megszólalt délután a hétfői forintgyengülésről.
Az Ukrajnában zajló háború nyomán bevezetett európai és amerikai szankciós intézkedések rendkívüli bizonytalanságokat okoznak az európai gazdaságban. Ezek a szankciók a magyar gazdaságnak is komoly nehézségeket okoznak, így a forint is a brüsszeli szankcióknak az egyik áldozata
– idézi Szijjártó Pétert az MTI.
Varga Mihály pénzügyminiszter is ehhez hasonlóan fogalmazott, miszerint a magyar forint a brüsszeli szankciók miatt gyengül, amelyek már most komoly veszteséget jelentenek a magyar gazdaságnak. Szerinte a legnagyobb veszélyt Magyarország és a magyar forint számára az jelenti, hogy vannak olyanok, akik a szankciókat az energiaszektorra is kiterjesztenék.
Aki a szankciók kiterjesztését kéri, az a magyar emberekkel akarja megfizettetni a háború árát.
Mi lesz drágább a gyenge forint miatt?
A hatósági áras termékeknél – a csirke far-háttól a benzinig – nem tudni, milyen irányba mozdulnak majd el az árak, ha vége az ársapkának, mindenesetre az több mint valószínű, hogy olcsóbbak nem lesznek a termékek. A gáz a rezsicsökkentés miatt szerepel a hatósági áras termékek között, így ez várhatóan megmarad, viszont a megtartásához elengedhetetlennek tűnik, hogy az orosz gáz folyamatosan rendelkezésre álljon.
Ilyen környezetben az sem mindegy, hogy ebben az évben külföldi utazást tervezünk-e. Akár a devizaárfolyamok több hónapig tartó figyelésére is szükségünk lehet, hogy a mostani árfolyamnál olcsóbban juthassunk külföldi valutához.
A külföldről behozott élelmiszerek ára is drasztikusan emelkedhet, hiszen az infláción kívül a forint gyengülése is itt fog legjobban látszódni a bolti árakban, mivel az élelmiszerek a kimutatott inflációnál jellemzően nagyobb mértékben szoktak drágulni.
A többi importtermék, a külföldről rendelt áruk mind többe fognak kerülni az eddig megszokottnál, és erre csak ráerősít, hogy ha a nettó beszerzési árak emelkednek, akkor bizony nagyobb lesz a megfizetendő áfa is.
A külkereskedelmi mérleg egyenlege néhány hónapig fel is borulhat, hiszen a Magyarországon jelen lévő gyártócégek közül a legtöbbnek importra van szüksége, és az export-import arányunk átmenetileg könnyen romlik, ameddig a vállalatoknak az importárak növekedését az exportárakba nem sikerül beépíteniük. Amikor sikerül az árakba építeniük, akkor ez viszont újabb inflációt generálhat.
(Borítókép: Gorondy-Novák Edit / Index)