Fogy az élelem Oroszországban, beindult a pánikvásárlás, és segélyhívót nyitottak
További Gazdaság cikkek
- Újraindult az olajszállítás a Barátság kőolajvezetéken
- Munkaidőn kívül buktatott le egy adóellenőr egy karácsonyfadíszeket áruló vállalkozót
- Kiderült, hány luxusautót adtak el novemberben Magyarországon
- 320 ezer bankkártyát hív vissza az OTP Bank külföldön
- Történelmi mélypontra került a forint, Orbán Viktor rámutatott a forintgyengülés felelőseire
Az oroszországi pánikvásárlásról már el is kezdtek terjedni a videók a közösségi médiában
Battle for Sugar
— NEXTA (@nexta_tv) March 17, 2022
According to official data, since the end of last week, sugar has risen in price by 12.8% in #Russia. People, fearing an even greater rise in prices, began to buy it en masse. pic.twitter.com/3TOjwPsDTw
A Financial Times azt írja, hogy február vége óta több termék – a cukor mellett például a banán és a paradicsom – ára is több mint 15 százalékkal nőtt. Mindez annak ellenére történt, hogy az elemzők korábban úgy számoltak: az orosz élelmiszeripart kevésbé fogják érinteni a nyugati szankciók, legalábbis a gazdaság többi területéhez képest.
Putyin is elismerte, hogy baj van
Szerdán már Vlagyimir Putyin is elismerte, hogy a szankciók komoly nehézséget okoznak Oroszországnak. Ezzel összefüggésben bejelentette, hogy növelik a nyugdíjakat és a fizetéseket, hogy kompenzálják az árnövekedést.
Tudjuk, hogy az árak növekedése súlyos anyagi helyzetbe hozza az embereket
– ismerte el az orosz elnök, aki a Financial Times szerint azt is bejelentette, hogy már egy kormányzati segélyhívót is megnyitottak, amelyen az emberek jelenteni tudják, ha valahol az országban drasztikus mértékben elszállnak az árak vagy kiürülnek a boltok.
Betiltották az exportot
A Reuters számolt be korábban arról, hogy az orosz kormány hétfőtől kezdve rendeleti úton betiltotta a gabonatermékek és a cukor exportját is. A cukorét augusztus 31-ig, míg a gabonatermékekét június 30-ig bezárólag tiltották be egyelőre.
A hivatalos indoklás szerint a döntést azért hozták, hogy „megvédjék a hazai élelmiszerpiacot a külföldi korlátozásoktól”. A hírügynökség szerint azonban egy orosz tisztviselő azt mondta, hogy egyedi esetekben, különleges exportlicenc alapján továbbra is engedélyezhetik a kivitelt.
Az Interfax hírügynökség a rendelet életbe lépése után jelentette, hogy enyhén növekedett a gabonatermékek ára Európában. Ha a háború elhúzódik, a kontinensen is drasztikus árnövekedésre lehet számítani.
Húsz-harminc évet eshet vissza Oroszország gazdaságilag a szankciók miatt
Szerdán Szergej Gurijev közgazdász, az orosz kormány korábbi gazdasági tanácsadója közölte: a nyugati szankciók miatt akár húsz-harminc évet visszaeshet az orosz gazdaság.
Putyinnak sikerült romba döntenie az orosz gazdaságot néhány hét alatt
– jelentette ki az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) korábbi vezető közgazdásza, aki jelenleg a párizsi Science Po politikatudományi egyetem oktatója. Hozzátette: a nyugati szankciók miatt hatalmas recesszió következik Oroszországban, és az ország várhatóan fizetésképtelenné válik.
Egy nagy nyugati cég közölte, hogy maradnak Oroszországban
A Nestlé csütörtökön közölte, hogy ők – számos nyugati céggel ellentétben – nem vonulnak ki Oroszországból.
A cégnek jelentős bevételei vannak az országban: 2020-ban például 502 millió dollárnyi adót fizettek be az orosz kormánynak a tevékenységük után.
.@Nestle will continue to operate in #Russia
— NEXTA (@nexta_tv) March 17, 2022
It does not consider it unethical to continue working in Russia, Prime Minister Denis Shmygal said.
In 2020, the company paid $502 million in taxes to the budget of the aggressor. https://t.co/LSIpRjOAUt pic.twitter.com/VSRJBke5TP
Az orosz-ukrán háború eseményeit percről percre közvetítjük csütörtökön is.
(Borítókép: Egy nő nézi az üres polcokat egy bevásárlóközpontban 2022. március 16-án Moszkvában, Oroszországban. Fotó: Konstantin Zavrazhin / Getty Images)