Magyar cég is érintett Putyin válaszcsapásában
További Gazdaság cikkek
- A pénzpiacok „Vajákos Birije” ismét belengette: jön a hatalmas összeomlás
- Árgus és aggódó szemek vetődnek Kína történelmi jelentőségű beruházására
- Magyarországi Bosch-csoport vezetője: A sikerhez radikálisan újító innovációkra van szükség
- Másképp nyugdíjasok a baby boomerek: nyugodt évek helyett isznak, drogoznak, buliznak, szexelnek
- Felfoghatatlan összeget pumpál a Microsoft a mesterséges intelligenciába
Az oroszok által bevezetett szankciók olyan cégeket érintenek, amelyek olyan országokban székelnek, amelyek szankciókat vezettek be Moszkva ellen. Egyelőre nem világos, hogy ezeknek a büntetőintézkedéseknek milyen hatása lesz az európai gázszállításokra. Most egyértelműen az orosz nyersanyagokkal foglalkozó üzemeltetők, kereskedőcégek kerültek a célkeresztbe.
Putyin szerda este bemutatott rendelete szerint egyetlen orosz szervezet sem köthet üzleteket a listán szereplő vállalatokkal. A már meglévő megállapodásokból eredő kötelezettségeiknek sem tehetnek eleget.
Tiltja a termékek és nyersanyagok exportját a listán szereplő személyek és szervezetek számára.
Az orosz Interfax hírügynökség szerint ezek közé tartozik az EuRoPol Gaz lengyel gázvezeték-tulajdonos, a Gazprom Germania, valamint a Gazprom Germania huszonkilenc leányvállalata is, amelyek székhelyei Svájcban, Magyarországon, Nagy-Britanniában, Franciaországban, Bulgáriában, a Benelux államokban, az Egyesült Államokban, Romániában és Szingapúrban vannak.
Az orosz gáztermelésen alapuló Germania tevékenysége a teljes gázkereskedelmi láncot lefedi a csővezetékes szállítástól a tároláson át a nagy- és kiskereskedők ellátásáig – a Reuters beszámolója szerint. A Gazprom a múlt hónapban magyarázat nélkül lemondott a cég tulajdonjogáról. A német energiahálózati szabályozó hatóság kénytelen volt átvenni az irányítást az ottani tevékenység felett, ebbe beletartozik Németország legnagyobb gáztárolójának üzemeltetése is az alsó-szászországi Rehdenben.
A német gazdasági minisztérium közleménye szerint vizsgálják a Gazprom Germaniával kapcsolatos orosz bejelentést, de egyelőre nem rendelkeznek részletekkel.
A minisztérium biztosított mindenkit, hogy a gázellátást jelenleg is tudják biztosítani.
Az orosz elnök többször figyelmeztetett arra, hogy Moszkva hasonló válaszlépéseket tesz, bár a múlt hétig a Kreml legkeményebb gazdasági válasza az volt, hogy leállította a gázszállításokat Lengyelország és Bulgária felé, és új fizetési rendszert követelt az európai gázvásárlók számára.
Magyar érintett is van
A 2010-ben alapított WIEE Hungary Kft. is szerepel Putyin szankciós listáján. Ahogy azt a Napi.hu kiszúrta, az Opten adatai szerint a társaságnak mindössze öt alkalmazottja volt, és 2020-ban 44,998 milliárd forint árbevétel mellett 0,43 milliárd forintos eredményt értek el. A társaság tulajdonosa a Gazprom Schweiz AG.
A magyar céget telefonon kerestük, de nem kívántak reagálni a hírekre, a Gazprom szentpétervári irodájához irányították lapunkat.
(Borítókép: Az EuRoPol Gaz a Jamal–Európa gázvezeték egyik fizikai kilépési pontjának és kompresszoros benzinkútjának tulajdonosa 2022. február 19-én Wloclawekben. Fotó: Omar Marques / Getty Images)