Döntött az Európai Parlament az atomenergiáról és a földgázról
További Gazdaság cikkek
- Kevesebb hosszú hétvégénk lesz 2025-ben, mint 2024-ben volt
- Januárban nem, augusztusban kétszer is érkezik családi pótlék
- Új kör szekerét tolja meg a kormány, „ingyenpénz” is lesz
- Financial Times: Magyarország több mint egymilliárd eurót veszíthet a Brüsszellel fennálló vita miatt
- Orbán Balázs: A vendégmunkások nem maradnak az országban, hanem hazamennek
Az Európai Bizottság javaslata szerint a gáz- és atomenergia-ágazat magánberuházásainak szerepük van a zöld átállásban, és hozzájárulnak az éghajlatváltozás mérsékléséhez. Átmeneti jelleggel, adott feltételek és átláthatósági követelmények mellett ezért megengedi, hogy az iparág egyes tevékenységei környezeti szempontból fenntarthatónak minősüljenek.
Az ezt elutasító európai parlamenti indítvánnyal szemben 328 EP-képviselő szavazott: 278 képviselő mellette voksolt, 33-an tartózkodtak. Ha július 11-ig sem az uniós parlament, sem a tagországok kormányait képviselő tanács nem emel kifogást a bizottsági javaslat ellen, akkor a taxonómiáról szóló szabályozás 2023. január 1-jétől lép életbe. A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja közleményében úgy fogalmazott:
megőriztük az energiaellátás biztonságát és megfizethetőségét, megvédtük a rezsicsökkentést.
A közlemény értelmében Tóth Edina, Győri Enikő és Gyürk András, a Fidesz EP-képviselői üdvözölték a szavazás eredményét, és kiemelték: a rezsiköltségek alacsonyan tartásához és a klímasemlegesség eléréséhez szükség van a nukleáris és földgázalapú beruházásokra. Továbbá szerintük a döntés nagyon fontos ahhoz, hogy hosszú távon meg lehessen őrizni az energiaellátás biztonságát és megfizethetőségét.
A fideszes képviselők szerint a „nukleáris energia és földgáz nélkül sokkal kiszolgáltatottabb lenne az unió az olyan válságoknak, mint amit most is tapasztalhatunk. Emellett a zöld átmenet sem tudna megvalósulni, hiszen a megújuló energiaforrások önmagukban még nem elegendők az amúgy is megnövekedett energiaigények kielégítésére és a rezsiköltségek alacsonyan tartására.” Kiemelték, hogy a zöld gazdaság megvalósításához rengeteg magántőkére van szükség.
Európában energiaválság van
A fideszes képviselők úgy fogalmaztak, hogy „Európa energiaválságban van, ezért minden, a helyzetet súlyosbító felelőtlen javaslatra határozottan nemet kell mondanunk”.
Szerintük a baloldal megtámadta a rezsicsökkentést és a klímavédelmet.
Az Európai Bizottság március elején bemutatott, a taxonómiára vonatkozó jogszabálytervezete egyes nukleáris energiával és földgázzal kapcsolatos tevékenységeket a környezeti szempontból fenntartható gazdasági tevékenységek körébe sorol. Az ilyen tevékenységeket felsoroló listát nevezik uniós taxonómiának. A taxonómiarendelet egyike azoknak a jogszabálytervezeteknek, amelyek révén az uniós bizottság forrásokat biztosítana a fenntartható növekedéshez, segítené a zöld beruházásokat és megpróbálná elkerülni a nem fenntartható projektek zöldként történő feltüntetését – összegezte az MTI.
(Borítókép: Az Európai Parlament képviselői 2022. július 6-án Strasbourgban. Fotó: Patrick Hertzog / Afp)