A két kormányfő közös tájékoztatóján Jair Lapid kiemelte, hogy Izrael bekapcsolódik az orosz földgáz kiváltását célzó európai erőfeszítésekbe. Hozzátette, hogy hazájában számos startupcég tevékenykedik a megújuló energiaforrások hasznosításának területén, és Izrael itt is együttműködne Németországgal, amely „szuperhatalom az innovációban” − közölte a Neokohn.
Olaf Scholz többek között arról beszélt, hogy Németország az izraeli fejlesztésű Nyíl–3 rakétarendszerrel korszerűsítené légvédelmét. Ezzel kapcsolatban Jair Lapid elmondta, hogy
egyelőre csak egy lehetséges üzletről van szó,
de mindenképpen azzal számolnak, hogy Izraelnek lesz szerepe a német védelmi képességek fejlesztésében, méghozzá főleg a légvédelem területén, és erről napi szinten egyeztetnek német partnereikkel.
Olaf Scholz és Jair Lapid tájékoztatóján az is megmutatkozott, hogy a német és az izraeli vezetés továbbra sem ért egyet az iráni nukleáris program korlátozásáról szóló, 2015-ös nemzetközi megállapodás (JCPOA) felújításának ügyében.
Olaf Scholz kiemelte: a közeljövőben ugyan nem várható, hogy Irán elfogadja a megállapodásban részes európai országok – az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország – által a megegyezés felújítására tett javaslatokat, de van esély az előrelépésre, ezért az európai felek türelmesek.
Ezzel szemben Jair Lapid kijelentette, hogy a 2015-ös megállapodás megbukott, és súlyos hiba lenne visszatérni hozzá. Mint mondta, helyzetértékelésének alátámasztására érzékeny hírszerzési információkat osztott meg a német kancellárral.
(Borítókép: Olaf Scholz német kancellár és Jair Lapid izraeli miniszterelnök beszél a szövetségi kancellária kertjében tartott sajtótájékoztatón 2022. szeptember 12-én. Fotó: Bernd von Jutrczenka / picture alliance / Getty Images)