Több kérdést hagy nyitva a távhőmennyiség csökkentése
További Gazdaság cikkek
- A Mol gázüzemet és kutatás-termelési eszközöket vásárol Kelet-Magyarországon
- Átfogó fejlesztési programot indít a Pécsi Tudományegyetemet fenntartó alapítvány
- Szijjártó Péter szerint Európa egyik legvonzóbb beruházási környezete jött létre Magyarországon
- A karácsonyi vásárok sem ússzák meg, lecsapnak az adóellenőrök
- Döntött a bíróság: a hódmezővásárhelyi önkormányzatnak támogatnia kell a Volánbuszt
A múlt heti Kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerint ugyan a távhőárak a lakossági fogyasztók számára nem fognak változni, de a hő mennyisége igen. Így ugyanis ugyanannyiért kevesebb meleget adna a kormány.
Kovács Zoltán, a Szigetvári Távhőszolgáltató műszaki vezetője elmondta, hogy éves szerződésük van, ezért ha kevesebb gázt használnak fel, és kisebb hőmennyiséget továbbítanak a távfűtött lakások felé, akkor nekik pluszpótdíjat kell fizetniük.
Balogh József energiapiaci szakértő szerint a bejelentés több kérdést hagy nyitva, mint amennyit megválaszolnak.
Akkor nem lehet csökkenteni a hőmennyiséget, mert az emberek a panelekben egyszerűen meg fognak fagyni; ha bejön egy lágy tél, akkor szerencséje volt a döntéshozónak, mert kevesebb hővel és kevesebb hőmennyiséggel is fel lehet fűteni a lakásokat. A lényeg az, hogy azt kimondani, hogy csökkenteni fogják a kiadott hő mennyiségét, az rengeteg kérdést tesz fel
– fogalmazott a szakértő.
Míg a DK alelnöke szerint idén több pénzért kevesebb fűtést kapnak a magyar családok, illetve újabb és újabb nehézségekkel kell szembenézniük, miközben a fizetésük egyre kevesebbet ér.
Az ATV Híradó megkereste a Technológiai és Ipari Minisztériumot is, hogy mennyi lesz így a hőmérséklet a távfűtött lakásokban, de a tárca azt válaszolta, hogy a távhőárak a lakossági fogyasztók számára nem fognak változni. A távhőszolgáltatók akadálytalan működését az állam garantálja, és biztosítja a távhőhöz szükséges földgázár és a kifizetett távhőszámla közötti különbség fedezéséhez szükséges összeget.
A kormány továbbá programot indított, hogy minden olyan, távhővel fűtött ingatlanba kerüljön mérőóra, amely jelenleg nem rendelkezik ilyennel. Ennek költségét az ipari fogyasztók hozzájárulásának 28 filléres növelése biztosítja, az a lakossági terheket nem növeli – tették hozzá.
(Borítókép: Az Újpesti Erőmű csővezetékeiben nagy nyomású gőz és forró víz kering, a betáplálást földgázvezeték látja el. Fotó: Róka László / MTI)