Már az oroszok is attól félnek, hogy Kína befolyása alá kerülnek
További Gazdaság cikkek
- Beteljesült a kormány ígérete, Orbán Viktor szerint most „a melós fiatal csávók” jönnek
- Ha nincs megfelelési költség, nincs szabályalkotás: váratlan fordulat állhat be Donald Trump vámtervezetében
- 68 éves mélypont, amely jól tükrözi az európai autóipar vesszőfutását
- Budapestet csak a svédek előzték meg, Bécset és Berlint is vertük ezen a listán
- Donald Trump teljesen kifakadt, oda a forintcsoda
Két hete Vlagyimir Putyin kijelentette, hogy a szankciók miatt csak idő kérdése, hogy teljesen „dollármentesítsék” az orosz gazdaságot. Korábban Alekszej Moisejev orosz pénzügyminiszter-helyettes úgy nyilatkozott, hogy
Oroszországnak nincs többé szüksége az amerikai dollárra tartalékvalutának
− írta meg a Privátbankár.
Ehelyett az úgynevezett „baráti országok” valutáiban kell felhalmoznia a forrásokat, például a kínai jüanban, amely ebben a tekintetben kulcsszerepet játszik.
Augusztusban az egekbe szöktek a kínai valuta eladásai. Az olyan óriáscégek, mint a Rosznyeft, a Ruszal, a Polus és a Metalloinveszt, drámai módon növelték jüankötvény-befektetéseiket.
Sok orosz szakértő azonban nem ért egyet ezekkel a tervekkel.
Még Andrej Kosztin, a VTB Bank igazgatótanácsának elnöke is, aki a „dollárcsökkentés”" oroszországi egyik fő támogatója, három hete a Keleti Gazdasági Fórumon Vlagyivosztokban tartott előadásában amellett érvelt, hogy „kínai pénzügyi jogszabályok sajátosságai” miatt kockázatot jelent a kínai nemzeti valutára való túlzott támaszkodás.
Számos probléma léphet fel
Sztanyiszlav Mitrakovics, az ismert orosz közgazdász három fő kockázatot jelölt meg, amelyekkel Oroszország szembesülhet, ha növelik a jüanra való támaszkodást.
- Az Orosz Föderáció nem rendelkezik a kínai valutával való együttműködéshez szükséges készségekkel és infrastruktúrával. Az orosz pénzügyi rendszer rosszul felszerelt, és jórészt nincs felkészülve a jüanra való nagyobb támaszkodással járó kihívásokra.
- A jüan árát nem a piac, hanem a kínai állam szabályozza. Így szükség esetén Peking könnyen manipulálhatja a jüan árát. Ezzel Oroszország a kínai érdekek túszává válhat.
- Kína növekvő kereskedelmi és gazdasági ereje ellenére a jüan még nem vált teljesen független valutává, és szorosan kötődik a többi vezető globális valutához. A jüan továbbra is szorosan kötődik az amerikai dollárhoz.
Az orosz közgazdászok kezdik felismerni, hogy sokkal biztonságosabb és előnyösebb átlátható tartalékvalutákkal dolgozni. Szofia Donyec, a Renaissance Capital Oroszországra szakosodott közgazdásza például arra panaszkodott, hogy korábban az orosz közgazdászok és pénzügyi szakértők könnyen hozzáférhettek és elolvashatták az összes szabályozást „sima angol nyelven”, most a kínai féllel együttműködve a szabályozás átláthatatlan és tisztázatlan.
(Borítókép: Az Orosz Központi Bank épülete Moszkvában. Fotó: Andrey Rudakov/Bloomberg via Getty Images)