Megvan a munka, amit biztosan helyettesít a mesterséges intelligencia
További Gazdaság cikkek
- Felmérés: 3 millió magyar él lakhatási szegénységben
- Szijjártó Péter elárulta, hogy áll a hazai földgáztárolók töltöttsége
- Továbbra is keresi erejét a forint, az USA-ból jövő adatok nem tettek jót
- Megágyazhat a kamatvágásnak a most napvilágot látott inflációs adat
- A startpisztoly eldörrenését várják, hozzátennének Orbán Viktor tervéhez
A beérkező számlákat szélsebesen dolgozza fel a mesterséges intelligencia – gépi látással és optikai karakterfelismeréssel azonosítja az adatokat, amit egy online rendszerbe tölt fel. Ha papíralapon érkezik a számla, elég csak beszkennelni azt, és a robot máris teszi a dolgát.
az adminisztráció akár napi 3-4 órát is elvesz a könyvelők munkaidejéből, a gép viszont másodpercek alatt végez vele
– árulta el az Indexnek Szabó Péter, az alkalmazást fejlesztő S&T Consulting Hungary Kft. (februártól Kontron Hungary Kft.) ügyvezető igazgatója.
A számlakezelő alkalmazás ráadásul automatikusan le tudja kérdezni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal felületére feltöltött számlaadatokat, így sokszor szkennelni sem kell a papírokat, elég csak beírni a számlaazonosítót.
Átírja a könyvelői szakmát
Kérdésünkre, hogy teljes mértékben eltörli-e az újítás a könyvelői szakmát, az ügyvezető azt válaszolta, hogy erről szó sincs, csupán az adminisztratív feladatokat váltja ki. Hozzátette:
aki hajlandó tanulni, tudja értelmezni az adatokat, és abból következtetéseket von le, annak biztonságban van a munkahelye.
Annál is inkább felértékelődik az adatelemzés képessége, mert a programmal újonnan elérhető adathalmaz számos olyan elemzésre ad lehetőséget, amely a vállalatok számára üzleti értékkel bír. Ilyen lehet például a beszerzési árak nyomon követése, a trendek azonosítása, a partnermenedzsment-információk kezelése.
A klasszikus könyvelői munkakört jelentősen átírja a mesterséges intelligencia, az ügyvezető azonban pozitívan szemléli a szektor robbanásszerű változásait. Úgy véli, a mesterséges intelligencia élvezhetőbbé teszi a könyvelői munkát, és munkaidőt szabadít fel, amit például adatelemzéssel tölthetnek a könyvelők, ami magasabb szintű szellemi kihívást jelent.
A robot nem kér béremelést
Az év elején tapasztalható béremelések arra sarkallják a cégeket, hogy az automatizáció felé forduljanak, hiszen a drága munkaerőt hatékonyabban akarják foglalkoztatni.
A munkaerő túl drága lesz ahhoz, hogy olyan feladatot végeztessünk vele, amit egy gép gyorsabban megcsinál
– vélekedik Szabó Péter.
Felvetésünkre, hogy a cégek hatékonyabb működése miatt kevesebb könyvelőre lesz szükség, az ügyvezető azt válaszolta, hogy a szektorban nem tapasztalt leépítési szándékot, inkább azt látja, hogy nem vesznek fel új dolgozókat.
Azt is elárulta, hogy a digitalizációban élen járó partnereiknél inkább átképzik a dolgozókat, mint hogy megváljanak tőlük. Ezt részben az alacsony munkanélküliségnek tulajdonítja, ami miatt nehéz munkaerőt találni.
Lépéselőnyt adnak a robotok
A papíralapú feldolgozáshoz képest akár 60-80 százalékkal is csökkentheti a költségeket a gépi tanuláson és látáson alapuló online rendszer. Ez iparágtól függetlenül, minden olyan cégnek lépéselőnyt ad, ahol jelentős mennyiségű számlafeldolgozás történik – világított rá Szabó Péter.
Az ügyvezető szerint a fejlesztéssel lényegesen kevesebb erőforrás-bevonással végezhetők el az egyes feladatok, és az emberi hibák kiküszöbölésével javul a minőség, de többletinformáció is kinyerhető a cégek számára.
Az alkalmazás fejlesztésére csaknem 800 millió forintot költött a cég saját forrásból, és az állam is beszállt a projektbe – a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal 354 millió forinttal támogatta a fejlesztést.
A Kontron Hungary Kft. stabil cégnek mondható, amit jól mutat, hogy öt év alatt megduplázta az árbevételét, amely 2022-ben már meghaladta a 32 milliárd forintot, valamint foglalkoztatottjainak száma szintén több mint a kétszeresére, 184-ről 378 főre bővült.
(Borítókép: Getty / Images)