Idén még durvább lesz az infláció Magyarországon, mint tavaly volt – véli egy kutatóintézet
További Gazdaság cikkek
- Itt a válság, amiről egyre többet beszélnek: két csapás éri egyszerre Európát
- Lázár János 600 milliárd forintos vasútépítési fejlesztésről számolt be
- Közeleg a határidő, megjelent a tervezet
- Megszületett a nagy megállapodás, évekre előre rögzítették, hogyan nőnek a bérek
- Ez sokaknak fájni fog: tízszeresére emelik a parkolás díját az egyik kerületben
A WIIW Winter Forecast című riportja szerint a Közép-, Kelet- és Délkelet-Európa országainak gazdasági régiójához (Central, Eastern, and Southeast Europe – CESEE) tartozó 23 államban az orosz–ukrán háború hatásai ellenére is kismértékű gazdasági növekedésre lehet számítani idén. Ezalól az egyetlen kivételt Oroszország képezi, ahol 3 százalékos gazdasági csökkenésre számítanak,
valamint Magyarország, ahol 1 százalékos gazdasági visszaeséssel számolt az intézet.
A magyar kormány ezzel szemben azzal számol, hogy idén is növekedni fog a magyar gazdaság. Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter a múlt héten is arról beszélt még, hogy 1,5 százalékos növekedést szeretnének elérni 2023-ban.
Visszatérve a bécsi kutatóintézet kimutatására, a WIIW arra is felhívta a figyelmet, hogy a lassuló gazdasági növekedés mellett az infláció (azon belül is az energiainfláció) szinte mindenhol nagy problémát jelent majd a háztartásoknak és a vállalkozásoknak, de nem olyan mértékben, mint amire Vlagyimir Putyin kormányzata számított. Az intézet úgy véli, hogy a régió legtöbb országa valószínűleg már túl van a háború gazdasági hatásainak a zömén – amennyiben persze a konfliktus nem eszkalálódik tovább.
Ha ez nem történik meg, akkor az év második felétől kezdve Kelet-Európában ismét beindulhat a növekedés
– írta erről Richard Grieveson, az intézet igazgatóhelyettese a riportban.
Még tovább nőhet az infláció és a munkanélküliség is Magyarországon
A kutatóintézet azt is megvizsgálta, hogy miként alakulhat a következő hónapokban az infláció. Ezzel kapcsolatban azt írták, hogy a régió országainak többségében az infláció már vélhetően elérte a csúcsot. Ezalól az egyedüli kivétel Magyarország,
ugyanis számításuk szerint a 2023-as évben 16 százalékos lehet a fogyasztói árak emelkedése – miközben az előző évre 15,3 százalékot mértEk.
Ezzel szemben a magyar kormányzat egyébként úgy készül, hogy február-márciustól kezdve érezhetően enyhül az inflációs nyomás, mint arról Orbán Viktor is beszélt nemrég.
A WIIW végül úgy véli, hogy a munkanélküliség aránya is számottevően nőni fog idén: a 2022-es 3,6 százalékkal szemben 2023-ban már 4,5 százalékra számítanak. A következő években viszont lassanként csökkenhet mind az infláció, mind a munkanélküliség százaléka: a WIIW szerint az előbbi 2025-ben 6 százalékos, az utóbbi pedig 3,5 százalékos lehet majd.
(Borítókép: Máthé Zoltán / MTI)