Döntött a kormány, módosul az extraprofitadós rendelet
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
A magyar kormány 2022-ben vezette be a különadókat, elsősorban a háborúra és az energiaválságra hivatkozva. Az adók több gazdasági szektort is érintenek, és a mértékükön a rendelet megjelenése óta többször is változtattak egy-egy szektorban.
A most megjelent, április 1-jén hatályba lépő rendeletben a kormány a Mol Magyarországot érintő adóterheken változtatott. Egyrészt előírták, hogy
a vállalatnak a 2022. évi nettó árbevétele után 2,8 százalékos adót kell befizetnie.
A Portfolio.hu számítása szerint ez azt jelenti, hogy a Molnak 276,3 milliárd forintnyi adófizetési kötelezettséget ír elő a rendelet (a tavalyi évben ugyanis 9868 milliárd forint volt a teljes árbevételük).
A portál ugyanakkor azt is hozzátette, hogy a rendelet későbbi pontjai számos adókönnyítést tartalmaznak a Mol részére. Egyrészt a szénhidrogén-termeléssel kapcsolatban írtak elő könnyítést, oly módon, hogy leszögezték, ha a vállalat a 2021-es szint felett termel ki szénhidrogént, akkor a pluszmennyiség nem esik a megemelt bányajáradék-különadó hatálya alá (mindez ösztönözheti a termelés növelését).
Másrészt van a rendeletnek egy olyan paragrafusa is, amelyben a kormány csökkenti a Molnak azt a különadóját, amelyet az amerikai Brent és az orosz Ural olaj árkülönbözete miatt kell fizetnie. A Portfolio szerint a Molnak az eddigi előírtak szerint éves szinten körülbelül 470-480 milliárd forintot kellett befizetnie, de a mostani újraszabályozással ez az összeg körülbelül 130-170 milliárd forinttal csökken.
A Portfolio úgy véli, hogy a rendelet célja elsősorban a termelési és importfolyamatok újraszabályozása, ösztönzése volt, és ennek érdekében hajthatták végre a fenti adóátrendezést – a jelek szerint oly módon, hogy az államnak továbbra is többé-kevésbé ugyanannyi bevétele legyen a magyar energiavállalattól.
A kormány egyébiránt hosszabb távon kivezeti ezeket a különadókat. Erről többek közt Varga Mihály pénzügyminiszter is beszélt lapunknak egy interjúban.
(Borítókép: Orbán Viktor 2023. január 13-án. Fotó: Fischer Zoltán / Miniszterelnöki Sajtóiroda / MTI)