Most akkor melyik is a legolcsóbb távközlési szolgáltató?

GettyImages-1333961258
2023.04.03. 16:35
A tavalyi infláció a távközlési szolgáltatóknál is elkerülhetetlenné tette a díjkorrekciót, kivétel nélkül áremelésről döntöttek. Utolsóként a DIGI hajtott végre áremelést, erről már tavaly novemberben előzetesen értesítette fogyasztóit. Több iparági szereplővel beszélgettünk, és összehasonlítottuk a piacon elérhető szolgáltatók árait.

Ahogy arról vasárnap beszámoltunk, a DIGI a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) év elején közzétett 2022-es fogyasztóiárindex-változását követi majd, azaz a tarifák havi díja 14,5 százalékkal emelkedik, tehát a vállalat inflációkövető áremelést vezet be a következő hónaptól. A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a távközlési szolgáltatók kiadásainak gyors növekedéséről több tényező is tehet.

Mindenki árat emelt

Év elején a nagy szolgáltatók megkezdték a díjaik módosítását: az áremelést a Vodafone indította, január 1-jétől 9 százalékos inflációkövető díjkorrekciót hajtott végre. Március 1-jétől a Magyar Telekom díjai 14,5 százalékkal nőttek. A Yettel március 14-től érvényesíti az inflációkövetést díjaiban, szintén 14,5 százalékkal emeltek. 

Az országos szolgáltatók közül utolsóként a DIGI – május 1-jétől – 14,5 százalékkal emeli árait. Fontos hozzátenni: a Vodafone díjemelésének alapját a 2021. szeptember és 2022. augusztus közötti időszak adta. A számlák kisebb mértékben drágultak, mint a többi szolgáltatónál, hosszú távon azonban az eltérések várhatóan kiegyenlítik egymást.

A tavalyi kiugró infláció kikényszerítette a nagy távközlési szolgáltatók díjkorrekcióját, kivétel nélkül áremelésről döntöttek

Ezt is az Európai Unió szabályozza

Az Index piaci forrásokból úgy értesült: az internet-, tévé- és telefon-előfizetések díjának inflációkövető módosítását a távközlésre vonatkozó uniós irányelv, valamint az Európai Bíróság egy 2015-ben hozott döntése teszi lehetővé. A két jogszabály lehetőséget biztosít a távközlési díjak emelésére az infláció mértékéig, ugyanakkor a fogyasztók számára transzparenciát nyújt. A magyar jogrendszer egyébként részletesebben nem szabályozza a kérdést.

Nézzük, ki miből él

Az elmúlt évtized derekáig a távközlési szolgáltatók jellemzően nem éltek díjemeléssel. Az egyes szolgáltatási csomagjaikat és az akcióikat módosították. Akkoriban könnyen megtehették ezt, az éves infláció jellemzően a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által megjelölt 3 százalékos cél alatt alakult, így a költségeik sem emelkedtek ilyen gyorsan.

Ezen az elmúlt években történelmi szinten megugró infláció változtatott.

A tavalyi infláció a távközlési szolgáltatók számára is elkerülhetetlenné tette a díjkorrekciót. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2022-ben az infláció 14,5 százalék volt, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) előrejelzése szerint idén 15–19,5 százalék között alakulhat. A KSH adatai szerint az ipari energiaárak tavaly 92,7 százalékkal emelkedtek, a bruttó átlagkereset pedig 16,3 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi időszakot.

A DIGI elsők között nyilatkozott arról, hogy nem hárítja tovább a telekommunikációs szektor különadóját az ügyfelekre, a többletteher azonban tovább nehezítette a szolgáltatók helyzetét

– fogalmazott az Indexnek egy iparági szereplő, aki hozzátette: az áremelésből származó többletbevétel a megnövekedett költségek finanszírozására és a szolgáltatási színvonal javítására, rendszerfejlesztésekre, illetve az optikai hálózat bővítésére szolgál. Tehát ez teszi lehetővé a szolgáltatások minőségének megőrzését és javítását.

A DIGI mostani áremelése érinti az érvényes hűségszerződéssel rendelkező ügyfeleket is: az árváltoztatás miatt nem élhetnek speciális felmondási joggal. Erre a tavaly novemberben kiadott tájékoztatást követően nyílt lehetőségük.

Havi előfizetési díj 3P-szolgáltatás esetén 2023. május 1-jétől (forint) Digi (1 Gbps net, 104 tv-csatorna, vezetékes telefon) Telekom (1 Gbps net, 115 tv-csatorna, vezetékes telefon) Yettel (1 Gbps wireless net, 53 wireless tv-csatorna) Vodafone (1 Gbps net, 113 tv-csatorna, vezetékes telefon) Flip (250 Mbps net, 106 tv-csatorna, vezetékes telefon)
Listaárak (Ft/hó) 9600  10 736 8990 18 160 5600
Kedvezményes árak hűségidővel és e-számlával (Ft/hó) 7890  10 046 7990 10 030 5600

(A táblázatban szereplő árak csak olyan területekre vonatkoznak, ahol minden szolgáltatónál elérhető a táblázatban megnevezett szolgáltatás)

Ugyanakkor a szolgáltató kiválasztásakor több tényezőt is érdemes figyelembe venni:

  • A listaáraknál olcsóbbak a ténylegesen fizetendő árak, amiket hűségnyilatkozattal és/vagy online számlázással érhetnek el az ügyfelek. Nem elég tehát a honlapon megnézni a listaárat, érdemes kalkulációt csinálni az ügyfélszolgálaton (a legtöbb szolgáltató honlapján is elérhető a kalkulátor).
  • A legkedvezőbb árszabású internet, tévé és vezetékes telefon kiválasztásánál egyáltalán nem mindegy, hol lakunk. Sok helyen ugyanis nem mindegyik szolgáltatónak van kiépített hálózata, ami akár Budapest belső kerületeiben is előfordulhat. A kalkuláció előnye, hogy az is kiderül, elérhető-e nálunk az adott távközlési cég szolgáltatása, illetve milyen csomagok érhetők el számunkra.
  • Az internetet, tévét és vezetékes telefont is magukban foglaló szolgáltatáscsomagok tartalma jellemzően eltér, a benne foglalt tévécsatornák száma és az internet sebessége is más az egyes szolgáltatóknál. Ezért nagyon nehéz ténylegesen összehasonlítani a szolgáltatók árképzését. A kiegészítő szolgáltatások ráadásul magasabb havi díjjal járhatnak együtt, miközben ezekre nem feltétlenül van szüksége az ügyfélnek. 

Az általunk ismert és elérhető adatok alapján lényegesen alacsonyabb díjakkal fizethetünk elő telekommunikációs szolgáltatásokra elektronikus számlázással (e-Pack) és hűségidő vállalásával, az így kalkulált vezetékes tévé-internet-vezetékes telefon előfizetési díjai jelenleg az országos hálózatok közül a DIGI-nél a legkedvezőbbek. 

Az összegyűjtött információink alapján a földrajzilag korlátozottan elérhető Flip adja a legolcsóbb ajánlatot, ha az előfizető beéri 250 Mbit/s-os internettel. A szolgáltató a három szolgáltatást (tévé, net, telefon) kizárólag együtt nyújtja, önállóan nem elérhető az előfizetők részére. Az elérhető adatok alapján a Yettelnek nincs vezetékes hálózata, így esetében mobilelőfizetéssel, valamint otthoni vezeték nélküli internet- és tévé-előfizetéssel készült a kalkuláció. Lényeges: az 1 Gbit/s internet csak 5G-lefedettség esetén érhető el, enélkül a szolgáltató legfeljebb 300 Mbit/s letöltési sebességű internetet ígér.

Milyen további árváltozások vannak?

A rendelkezésünkre álló adatok alapján a műholdas és a földfelszíni tévészolgáltatások díjai szintén emelkednek. A 88 csatornát tartalmazó DIGI műholdas tévé (DIGITV) esetén:

  • 1 éves hűségnyilatkozattal, e-Packkel 3700 forint havonta 2023. 04. 30-ig (4240 Ft/hó 2023. 05. 01-jétől, 14,32 százalék); 
  • e-Pack nélkül, 1 év hűséggel 4200 forint; 2023. 04. 30-ig (4810 Ft/hó 2023. 05. 01-jétől, 14,29 százalék);
  • hűségvállalás és e-számlázás nélkül 4700 forint (5380 Ft/hó 2023. 05. 01-jétől, 14,47 százalék) havonta;
  • kiegészítő extraként a négy filmes csatornát magában foglaló FilmBox Pak 990 forint havi díjért vehető igénybe; az HBO-csomag is igényelhető. A szolgáltatás egyéb feltételek mellett a TV2 Play használatát is magába foglalja. 

A mindigTV Prémium Alapcsomag 2599 forintos árát 2970 forintra (8,75 százalék), a Családi csomagét 3999 forintról 4570 forintra (14,28 százalékkal, infláció alatti mértékben) emeli a szolgáltató. Ugyanakkor a mindigTV Prémium termékelőnyei:

  • 99 százalékos lakossági lefedettséggel az ország legtöbb pontján kiváló minőségű tévéadást biztosít;
  • nyaralóba, időszakosan használt lakásba jó választás, akár hat hónapos, előre fizetett (prepaid) konstrukció is választható;
  • a csomagok tematikus csatornacsomagokkal bővíthetők. A Gyerekcsomagban népszerű gyerekcsatornák (9 csatorna), a Szabadidő csomagban pedig további tematikus csatornák (7 csatorna) érhetők el; 
  • a mindigTV Prémium-előfizetés részeként díjmentesen érhető el a mindigTV GO tartalomszolgáltatása, melyen keresztül online nézhetők egyes tévécsatornák is.

A Direct One (volt UPC) műholdastévé-, illetve online-tévé-szolgáltatást nyújt. A műholdas tévé kisebb (2999 forint/hó) és nagyobb csomagja (3890 forint/hó) 90, illetve 119 csatornát ajánl. HBO Pack és FilmBox Pack igényelhető a szolgáltatás mellé. Filmtárban extra tartalmak érhetők el. A Direct Now alkalmazással online nézhető, visszajátszható csatornák érhetők el (ahol a lokáció, domborzati és terepviszonyok lehetővé teszik). A Telekom már nem értékesíti szolgáltatásait, a meglévő ügyfelek számára a díjak viszont emelkedhettek egyedi ügyféltájékoztatás alapján.

(Borítókép: Armstrong Roberts / ClassicStock / Getty Images)