Rendkívüli lépés érkezett a kormánytól, komoly változás jön a bankoknál
További Gazdaság cikkek
- Jelentősen megváltozhat a budapesti lomtalanítási rendszer
- Különös indokkal szünteti meg a kormány a paksi különleges gazdasági övezetet
- Több mint 7,7 milliárd forintot ad a kormány a budapesti egészségügy fejlesztésére
- Autót venne a munkáshitelből? Mutatjuk, hogy miért nem érdemes
- Több napra leállt az ügyintézés az MVM online oldalán és alkalmazásában
Mint ismert, a meglévő banki különadó mellé tavaly a kormány bevezette az extraprofitadót. Az adó kulcsa 2022-ben 10 százalék volt, idén pedig az adóalap dinamikus növekedése miatt 8 százalék. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elemzése szerint tavaly 226 milliárd forintot vont el ez az intézkedés a bankszektorból.
Szinte minden megváltozik
Hétfő este azonban a kormány több módosítást hajtott végre, és megváltoztatták a korábbi rendeletüket.
- Megváltozik az adóalap: július 1-től a szokásos tevékenység keretében keletkezett nyereség 50 százalékát adóztatják meg – az eddigi nettó árbevétel helyett.
- Továbbá növelő tételként figyelembe kell venni az előző év terhére elszámolt bankadó 50 százalékát, a befizetett pénzügyi tranzakciós illeték 50 százalékát és az extraprofitadó 50 százalékát.
- Az adókulcs is változik: az adóalapból számítva 10 milliárd forint alatt 13, fölötte 30 százalék lesz.
A Portfolió szerint a kormányrendelet mind a költségvetési, mind a bankszektor szempontjából semleges előjelűnek tekinthető, azonban az egyes szereplőkre nézve nagy változtatást jelent. Ezután jobban figyelembe veszik a bankok teherviselő képességét, és az eredmény mint adóalap figyelembevétele egyes bankok számára kedvezőbb lehet. A sávos kulcs kialakítást is pozitívan értékelhetik, bár emiatt bonyolultabb lett az adómérték kiszámolása.
a rendelet legnagyobb nyertese az OTP lehet, miközben a Raiffeisen, az UniCredit és a K&H pedig a legnagyobb vesztesei lehetnek a változásnak.
A többiek – így például a Magyar Bankholding, az Erste Bank – pedig enyhe pozitív egyenleggel jöhetnek ki a változtatásból.
A bejelentésre a Magyar Bankszövetség az alábbi reakciót közölte:
A nyereségadó természetes alapja a nyereség. A bankszektor tőkearányos nyereségessége messze elmarad az inflációtól, így szektor szinten extra profitról nem lehet beszélni. Az adórendszernek átláthatónak, egyszerűnek és versenysemlegesnek, a különadóknak pedig ideigleneseknek kell lenniük. A szabályrendszer folyamatos változtatása, az átmeneti intézkedések hosszú távú fenntartása csökkenti a befektetői bizalmat és hazánk versenyképességét. Ezért a Bankszövetség továbbra is kéri a különadó mihamarabbi kivezetését.
(Borítókép: Akos Stiller / Bloomberg / Getty Images)